Zákaz výpovědi těhotné pracovnici

21. dubna 2008, 00:00 - Petr Kučera
21. dubna 2008, 00:00

Chtěli jsme dát výpověď zaměstnankyni, s níž dlouhodobě nejsme spokojeni kvůli nedostatečným pracovním výkonům a celkově nízkému nasazení.

Jenže když jsme jí dali výpověď, tak nám oznámila, že už je ve čtvrtém měsíci těhotenství a že jí výpověď dát nemůžeme. Vím, že podle zákoníku práce nelze dát výpověď těhotné zaměstnankyni – ale jak postupovat v tomto případě, kdy nám to pracovnice zjevně účelově oznámila až nyní, ačkoliv to jistě věděla už delší dobu? Navíc u ní není vyloučeno, že půjde na potrat, protože se už dříve vyjádřila, že dítě nechce. majitelka firmy z Náchodska

Podle § 53 zákoníku práce nesmí dát zaměstnavatel výpověď těhotné zaměstnankyni. Bohužel pro vás ale zákon nerozlišuje, zda vám tuto skutečnost (těhotenství) zaměstnankyně již oznámila, nebo zda ji oznámila až těsně po podání výpovědi. Rozhodující je samotný fakt těhotenství. A to přesto, že bylo v zájmu pracovnice oznámit svůj stav ihned poté, co se o něm dozvěděla – aby se na ni vztahovaly zákonné úlevy týkající se zejména bezpečnosti práce.

Zákaz výpovědi těhotné zaměstnankyni podle § 53 (avšak pouze do doby nástupu mateřské dovolené) se nevztahuje na výpověď danou z důvodů, pro které byste jinak mohla okamžitě zrušit pracovní poměr. Zákon takovou možnost připouští, jestliže zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci porušil zvlášť hrubým způsobem (dříve označováno jako hrubé porušení pracovní kázně). Výpověď však v tomto případě nelze podat pro opakované menší porušování nebo neplnění pracovních úkolů.

Zákaz výpovědi (až na výše uvedenou výjimku) se týká těhotné zaměstnankyně či pracovnice na mateřské či rodičovské dovolené. Jestliže by žena podstoupila potrat a už nebyla těhotná, odpadl by také důvod zákazu (pokud by vzápětí nenásledovala nemocenská, během níž zaměstnavatel rovněž nemůže podat výpověď). V takovém případě by se ale již dříve podaná výpověď automaticky neobnovila (ta byla neplatná z důvodu těhotenství), ale musela byste zaměstnankyni podat novou výpověď v době, kdy neexistuje žádné zákonné omezení (těhotenství ani nemocenská).

Zdeněk Bauer právník

Mohlo by vás zajímat

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Adam Hazdra: Třetina lidí je v práci nespokojených

Hry pro příležitostné hráče