Zajistěte si své informační technologie

15. května 2006, 00:00 - (rk)
15. května 2006, 00:00

Prakticky každá firma využívá ke své činnosti informační technologie a bez počítačů by se asi brzy dostala do vážných problémů. Málokde se ale tato rizika snaží minimalizovat. Každý, kdo používá nějaký automobil v podnikání, jej má pojištěný, má svůj servis, kde se mu o automobil starají.

Prakticky každá firma využívá ke své činnosti informační technologie a bez počítačů by se asi brzy dostala do vážných problémů. Málokde se ale tato rizika snaží minimalizovat.

Každý, kdo používá nějaký automobil v podnikání, jej má pojištěný, má svůj servis, kde se mu o automobil starají. Platí si různé asistenční služby a je připraven na situaci, kdy se automobil porouchá. Přistupuje ale někdo podobně i k výpočetní technice? To, že nepůjde napsat dopis nebo přečíst mail, se může zdát jako banalita. Do okamžiku, kdy firma přijde o zakázku.

Zatímco v případě porouchaného automobilu se volá kvalifikovaný servisní technik, u problémů s informačními technologiemi je často řeší narychlo ustavený krizový štáb sestávající z pana ředitele (nejvíce pociťuje problém), kolegy, který se stará o počítače celému příbuzenstvu a účetního, který čte počítačové časopisy a zrovna v tuto chvíli potřebuje vystavit fakturu.

Někdy se problém odstraní (do doby, než nastane znovu), jindy se zavolá něčí známý, který problém vyřeší, ale přednastaví polovinu počítačů a změní zavedené postupy.

PROBLÉMY PŘIJDOU, OTÁZKOU JE KDY

V dnešní době existuje spousta dostupných technologií a způsobů, které umožní již i velmi malé firmě minimalizovat dopady problémů s IT. A ty bezpochyby někdy nastanou. Nic totiž není bezchybného.

Nezbytným základem pro přežití problémů je zajistit si vhodného dodavatele. Při jeho hledání se samozřejmě můžete orientovat nejen podle referencí od jiných podniků. Velké hardwarové firmy samozřejmě certifikují své prodejce a certifikační programy má i Microsoft, jehož software najdete na drtivé většině pracovních stanic i serverů.

Pokud chcete mít jistotu, hledejte si takového dodavatele, který certifikované profesionály zaměstnává. Na cenách za služby to až tolik nepocítíte a máte jistotu, že vaše problémy umí vyslaný technik vyřešit, a že vás nevyužívá jako pokusnou laboratoř.

POUŽÍVEJTE OSVĚDČENÉ NÁSTROJE

Zamyslíte-li se nad informačními technologiemi ve své firmě, neměli byste uvažovat pouze v pořizovacích cenách, ale měli byste přemýšlet i o celkových nákladech na vlastnictví po dobu životnosti informačních technologií. A do tohoto výpočtu vstupují pak i takové věci, jako jsou náklady na školení zaměstnanců. Proto se vyplácí volit takové hardwarové i softwarové vybavení, se kterým zaměstnanci už umějí pracovat a není nutné je znovu přeškolovat.

S uživatelským rozhraním, které zaměstnanci znají, dokážou udělat práci rychleji, než například s jiným kancelářským balíkem, který je sice zdarma, ale pak k němu potřebujete někoho, kdo jej v počítačích rozchodí. Navíc zaměstnanci se s ním pak půl roku učí pracovat. Potom se produkty zdarma mohou výrazně prodražit, i když se na začátku zdálo, že ušetříte.

NEBOJTE SE SERVERU

I když máte ve firmě jen pár počítačů, rozhodně se vyplatí uvažovat o serveru i s odpovídajícím softwarovým vybavením. Tak totiž vyřešíte problémy se zálohováním a dostupností informací a dokumentů.

Dnešní moderní serverový software ale zvládá mnohem více než jen ukládání dat. Může zajišťovat bezpečné připojení k internetu. Chrání tak vaši síť a připojené počítače před viry a napadením z internetu, dokáže i na počítače distribuovat všechny potřebné záplaty.

Tyto požadavky splňuje například velmi rozšířený serverový software Microsoft Windows Small Business Serveru 2003, který navíc obsahuje i řešení pro e-mailový systém a databázový server. Mít data v databázi je rozhodně důležité, protože pak máte větší jistotu, že o ně nepřijdete. Spousta firem má informace o zákaznících uložené v excelových tabulkách. Do těch ale může zapisovat každý, a když takovou tabulku někdo smaže, nepomůže ani to, že ji máte na špičkovém serveru.

Důležité pro volbu serverového softwaru je také spolupráce s kancelářskými aplikacemi. Na téměř každém počítači je dnes kancelářský balík Microsoft Office a tak by serverové aplikace měly spolupracovat s tímto balíkem. A to i speciální informační systémy typu ERP nebo CRM. Vyplatí se vám to i kvůli tomu, že vaši zaměstnanci budou pracovat s prostředím, které dobře znají a nebudou při práci tápat.

Pro již zmiňovaný Windows Small Business Server navíc najdete dostatek certifikovaných odborníků, kteří vám pomohou s instalací i správou celého systému. Stejně tak spousta dalších firem vyvíjí nadstavbové aplikace, které se možná zrovna vám mohou hodit. A existuje ještě jeden důvod, který i v případě, že nechcete platit za značkové věci s garancí služeb a dostupnosti servisu přesvědčí: Kromě ušetřeného času jsou totiž servery (hardware i software) často v rámci akčních nabídek, což vám může i v pořizovacích cenách ušetřit dost prostředků, které pak můžete věnovat na školení svých zaměstnanců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít