Zajištění pohledávek - zadní vrátka k vlastním penězům

22. dubna 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
22. dubna 2009, 00:00

Ekonomická recese si vybírá svou daň – firmy si mezi sebou přestávajíplatit, riziko nesplácení roste. Pokles zakázek snížil i obrat faktoringových firem. Zájem je ale o pojištění pohledávek.

Autor: Martin Siebert

Na začátku roku se Česká republika zařadila mezi evropské země s nejvyšším propadem platební morálky. Podle průzkumu společnosti Coface se počet případů nesplácení pohledávek zvýšil na přelomu roku meziročně o 40 procent.

Výrazné zhoršení platební morálky od počátku ekonomické recese potvrzuje i pojišťovna Atradius. „Především ve stavebnictví pociťujeme v České republice nárůst škod o více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Výrazně zhoršenou platební morálku registrujeme i v dalších rizikových odvětvích, jako jsou ocelářství a zpracovatelský průmysl,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny Atradius pro střední a východní Evropu. Řádově ve stovkách procent podle ní narostl objem případů, kdy klienti pojišťovně oznámili, že jejich odběratel nezaplatil včas.

Některých zemí se podle ní krize dotkla natolik, že Atradius po pojištění kontraktu vyžaduje velké množství pozitivních informací o dané firmě a naopak v případě jakýchkoliv zpráv o nezaplacení pojistný limit ruší. To se týká například Ruska nebo Ukrajiny, kde ještě před rokem byly pohledávky bez větších problémů pojišťovány. Nepojistitelné jsou podle Stržínkové v současnosti i pohledávky z některých členských zemí Evropské unie, například Maďarska či pobaltských republik.

Podle generálního ředitele české pobočky Coface Martina Růžičky je nárůst platebních selhání v České republice silným předznamením nárůstu počtu bankrotů. Ten je závislý nejen na míře výpadku cash flow firem, tedy takzvané druhotné platební neschopnosti, ale i na jejich kapitálové síle a ochotě bank financovat firmy.

Aby bylo lépe

Nástup finanční a ekonomické krize poznamenal v posledních měsících i vývoj faktoringového trhu. „Za první tři měsíce loňského roku trh vykázal nadprůměrný meziroční nárůst ve výši čtrnácti procent. Ve čtvrtém čtvrtletí ale došlo k poklesu o 12,5 procenta,“ říká Jan Kudera, generální ředitel společnosti Bibby Financial Services (omlouváme se čtenářům tištěného Profitu, kde je v článku namístoJan Kudera uvedeno jméno Jan Kučera). Hlavním důvodem tohoto poklesu byl podle jeho slov dramatický propad výroby a pokles zakázek v posledním loňském čtvrtletí, k němuž se začátkem letošního roku přidala energetická krize. „Klienti neprodukují dostatek faktur vhodných k postupování na faktoringové společnosti, a těm tak poklesl celkový obrat. Historické zkušenosti ale potvrzují, že období zhoršeného ekonomického vývoje svědčí poskytovatelům alternativního financování včetně faktoringu,“ dodává Kučera.

JAK FUNGUJE FAKTORING

Regresní faktoring – Pokud klientův odběratel neuhradí faktoringové společnosti pohledávku ani po uplynutí smluvně stanoveného termínu po splatnosti (regresní lhůtě), faktor tuto pohledávku postoupí zpět klientovi. Klient zároveň vrací již vyplacenou zálohu. Riziko nezaplacení pohledávky tedy nese klient. Tento typ faktoringu je vhodný pro běžné obchodní vztahy s prověřenými odběrateli.

  • *Bezregresní faktoring – Riziko nezaplacení pohledávky ze strany klientova odběratele přebírá faktoringová společnost. Pokud upomínání není efektivní a taková situace nastane, faktoringová společnost se obrátí na svou pojišťovnu, u které uplatní vzniklou škodu. Posléze vyplatí klientovi pojistné plnění. Současná zhoršená platební morálka zvýšila podle Kučery zájem firem o bezregresní faktoring, který vlastně představuje pojištění proti nezaplacení. „Velmi důležitou součástí faktoringu je jeho schopnost krýt riziko neplacení. V současné době je převažující zájem o ochranu před neplacením nebo eliminaci případných rizik,“ potvrzuje i Pavel Schweiner, ředitel faktoringu pražské pobočky HSBC Bank. Krize urychlila i vývoj faktoringového trhu z pohledu řízení rizik, a to zacílením na stále menší klienty. „Během krize platí, že velké objemy financování na jednoho klienta představují větší riziko, a faktoři dnes proto tíhnou k financování většího počtu malých klientů, a naplňují tak zásadu diverzifikace rizik. Toto je opět příležitost pro menší podniky, jak získat tolik potřebné provozní financování,“ říká Kučera. „Firmy si uvědomují, že recesi mohou překonat, pokud zredukují zbytné náklady a zachovají si silné cash flow. Je pravdou, že banky obecně přitvrdily podmínky pro poskytování úvěrů a faktoring dnes poptávají i společnosti, jimž tato služba v minulosti připadala příliš nákladná,“ říká Pavel Schweiner. Roste zájem o pojištění**

Obrovský růst zájmu o pojištění proti nezaplacení registrují úvěrové pojišťovny. „Nárůst poptávky po pojištění pohledávek je výrazný. Srovnáme-li letošní první tři měsíce se stejným obdobím vloni, pak růst zájmu činí 250 procent,“ říká Pavol Parízek, generální ředitel Komerční úvěrové pojišťovny EGAP.

I Parízek potvrzuje výrazný propad platební morálky – pro nás asi nejbližším a do budoucnosti nejnepříjemnějším případem je podle něho propad platební morálky německých firem, které až zhruba do konce léta 2008 platily velmi solidně. „Některé země se co do platební morálky jeví jako horší již vlastně po celý rok 2007 – například Itálie nebo Španělsko,“ říká Parízek. Objem nahlášených nezaplacených pohledávek u klientů Komerční úvěrové se podle něj v posledním čtvrtletí roku 2008 zvýšil oproti stejnému období roku 2007 více než šestinásobně.

„Pojištění pohledávek je i v době ekonomické recese účinným nástrojem na ochranu vlastní firmy pro případ nezaplacení faktur. Zvláště nyní může dojít ze dne na den v důsledku omezení nebo zrušení financování z bankovního sektoru ke krachům firem v některých odvětvích průmyslu,“ upozorňuje Stržínková. Podobný dopad má podle ní i případné rozhodnutí banky o tom, že klient má naráz splatit celý zbytek dluhu. Jak upozorňuje, tuto možnost mají banky zakotvenou v úvěrových podmínkách pro případ nedodržení splácení, tedy například vynechání či zpoždění splátek úvěru. Pojištění pohledávek je pak jedinou možností, jak se v blízké době dočkat podstatné části peněz, jimiž by bylo možné bance vyhovět.

Pojištění či faktoring jako „prevenci před možným bankrotem“ jednoznačně doporučuje i exekutor Jan Grosam. „Je velmi časté, že podnikatelé se do problémů dostávají právě z nestandardních příčin, které nebylo možno předpokládat, například způsobením škody jiné osobě zaměstnancem. Pokud je podnikatel prozíravý, uzavře pojistnou smlouvu alespoň pro odpovědnost za způsobenou škodu,“ říká Grosam.

Speciální pojištění splatnosti pohledávek v Česku nabízejí například společnosti Atradius, Euler Hermes a Komerční úvěrová pojišťovna EGAP. Cena pojištění závisí na struktuře odběratelů, obratu firmy a dalších faktorech. „Pro malé a střední podniky se nyní pohybuje v rozmezí 0,4 až jedno procento z pojištěného obratu,“ říká ředitelka pojišťo
vny Atradius.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít