ZAJÍMAVOSTI

11. srpna 2003, 00:00 - Jakub Turek, <a href="http://www.horydoly.cz" target="_blank">www.horydoly.cz</a>
11. srpna 2003, 00:00

V Rakousku se rodí jako houby po dešti takzvané zážitkové parky. Návštěvník prochází scenériemi, které pro něj stavitel s větší či menší invencí připravil. K smíchu (nebo spíš pláči) je dobrodružná trasa Skála a led (Rock & Ice) v galerii na betonovém parkovišti Franz-Josefs-Höhe ve Vysokých Taurách.

Umělá dobrodružství v umělé přírodě

Čtvrt hodiny chůze z kopce od ní je jeden z největších alpských ledovců Pasterze, nad ním se vypíná nejvyšší rakouská hora Grossglockner a všude, kam oko dohlédne, jsou vidět zasněžené, kamenité i travnaté hory. Přesto organizátoři lákají návštěvníky do galerie, kde je vedou po betonových kamenech. V laminátové imitaci ledovcové trhliny pouštějí z ventilátorů chladný vzduch, okolo sloupu vede zajištěná lanová stezka, z kohoutku stéká horský potůček mezi plastové sviště a z reproduktorů hřmí bouřka. Tematický park Jiný svět (Anderswelt) v městečku Heidenreichstein zase nabízí procházku umělým lesem. Jezdí se v něm výtahem, na jehož stěny se promítají větve a k tomu se z nahrávek ozývají zvuky přírody.

Neštěstí v Rusku

Na ruských horách potkalo české návštěvníky několik neštěstí. Na kavkazském Elbrusu (5633) zemřely dvě dívky a dva mladí muži ve stanu. Na sopce Ključevskaja (4750) v srdci Kamčatky byl kamenem vážně poraněn na hlavě muž. Deset horolezců uvízlo za sněhové bouře v tádžickém Pamíru. Z vysokohorského tábora je mohl evakuovat vrtulník kvůli počasí až za týden, jeden Čech mezitím zemřel. Ve všech případech dávají záchranáři i tuzemské orgány vinu účastníkům výprav, že se nepřihlásili u místních turistických úřadů. Tato prohlášení lze ovšem považovat za ruský folklór, protože s byrokratickým režimem povolení na jednotlivé hory bojují všichni čeští horolezci, už více než 50 let. Tento systém je totiž nechrání, ale vymačkává z nich co nejvíce peněz za povinné vůdce, předraženou dopravu a mnoho nesmyslných poplatků.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít