Zájem o úvěry klesá

16. prosince 2009, 13:02 - Libuše Frantová, Tomáš Johánek
16. prosince 2009, 13:02

Nejoblíbenějším spořicím produktem u téměř poloviny Čechů zůstává stavební spoření, které patří ke konzervativním produktům. Přesto krize zasáhla i stavební spořitelny.

Autor: Martin Siebert

Podle odhadů letos uzavřou ve srovnání s loňským rokem méně nových smluv a klesá i objem úvěrů.

Stavební spořitelny letos poskytnou podle odhadů Asociace českých stavebních spořitelen úvěry za zhruba 65 miliard korun. Ve srovnání s loňským rokem se jedná o 12procentní propad. Od ledna do konce října poskytly spořitelny úvěry za 55,7 miliardy korun, což je meziročně o 16 procent méně.

Podle odborníků stojí za poklesem trhu částečně větší opatrnost klientů a rostoucí nezaměstnanost, ale také očekávání, že se v budoucnu ještě více sníží ceny bytů, na něž si lidé nejčastěji berou úvěry. Ještě větší propad ovšem čeká hypoteční trh – podle odhadů až o třetinu. Tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý tvrdí, že pokles půjček je ve srovnání s hypotékami malý. „Klienti se totiž nemusejí příliš obávat, že nezvládnou úvěr splácet, a zároveň mají možnost, jak za stabilních podmínek financovat často neodkladné investice do svého bydlení,“ uvádí.

Stejný názor mají i jednotlivé spořitelny. „I přes ekonomickou krizi či recesi nepostihly tento sektor žádné dramatické výkyvy. Na trhu úvěrů sice došlo k určitému poklesu, ale ne nijak dramatickému – kolem osmi procent – a mění se struktura úvěrů,“ říká obchodní ředitel stavební spořitelny Modrá Pyramida Aleš Mašanský. Lidé si podle něj prostřednictvím úvěrů méně často pořizují nové bydlení a spíše se orientují na modernizace a rekonstrukce bydlení.

Ne každá ztrácí

ÚVĚRY ZE STAVEBNÍHO SPOŘENÍ (údaje leden až říjen 2009)
ČMSS26,9 mld. Kč- 7,0 %
SSČS5,8 mld. Kč- 50,0 %
Modrá pyramida8,5 mld. Kč- 8,0 %
Raiffeisen8,5 mld. Kč6,0 %
Wüstenrot5,8 mld. Kč1,3 %
celkem55,7 mld. Kč- 16,0 %
Pramen: Stavební spořitelny

Ale i v této nelehké době zaznamenaly dvě stavební spořitelny úspěch. Raiffeisen stavební spořitelna dokázala během tří čtvrtletí letošního roku zvýšit objem nově poskytnutých úvěrů o šest procent a Wüstenrot stavební spořitelna o 1,3 procenta. „Z našeho pohledu hodnotíme letošní rok prozatím pozitivně. Do konce října jsme poskytli úvěry v celkovém objemu přes 5,8 miliardy korun, tedy o 1,3 procenta více než v loňském rekordním roce,“ říká vedoucí úseku komunikace společnosti Wüstenrot Kateřina Bílá.

Největší propad poskytnutých úvěrů vykázala v meziročním srovnání Stavební spořitelna České spořitelny, a to dokonce o polovinu. Jedničce na trhu – Českomoravské stavební spořitelně – se objem úvěrů snížil o sedm procent. Za deset měsíců roku 2009 poskytla 51 784 překlenovacích úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření v celkovém objemu téměř 27 miliard korun. „Tržní podíly Českomoravské stavební spořitelny se v cílové částce a objemu poskytnutých úvěrů blíží podle kvalifikovaných odhadů padesáti procentům a jsou od roku 2004 nejvyšší,“ uvádí ředitel marketingu ČSMS Rostislav Trávníček. Dodává, že i přes složitou ekonomickou situaci dosáhla spořitelna v tomto roce řady rekordních výsledků. „Za letošní duben poskytla ČMSS úvěry na bydlení v objemu 3,6 miliardy korun. Je to historicky nejlepší měsíční výkon jak ČMSS, tak celého oboru stavebního spoření v České republice,“ dodává.

Klesá i počet uzavíraných smluv

Trh stavebního spoření ale kopíruje trend ve vývoji celé ekonomiky. Delší dobu klesá zájem klientů o stavební spoření, od ledna do října se meziročně snížil počet nových smluv o téměř šestnáct procent. V meziročním srovnání jich spořitelny uzavřely za prvních devět měsíců o zhruba 120 tisíc méně – celkem 660 tisíc. A meziročně klesla i cílová částka u nových smluv, přibližně o 35 miliard korun na 204 miliard. Vloni přitom celkový počet nově uzavřených smluv včetně navýšení cílových částek vzrostl na více než jeden milion.

Například Českomoravská stavební spořitelna uzavřela za deset měsíců letošního roku 238 711nových smluv o stavebním spoření včetně zvýšení cílové částky u smluv stávajících, a to s celkovou cílovou částkou 101,9 miliardy korun.

Wüstenrot si na letošní výsledky nestěžuje. „V počtu smluv uzavřených do konce října se pohybujeme na úrovni loňského roku. Celkově lze očekávat, že dosáhneme výsledků minimálně srovnatelných s loňským rokem, což je v období hospodářské recese zajisté úspěch,“ je přesvědčena Kateřina Bílá ze společností Wüstenrot.

Propad nezaznamenala ani stavebn&iacu
te; spořitelna Modrá Pyramida. „Jsme příjemně překvapeni především vývojem v oblasti spořicích smluv, kde zaznamenáváme obdobný vývoj jako v loňském roce,“ konstatuje její obchodní ředitel Aleš Mašanský.

Podle odborníků nejsou statistická čísla nijak překvapivá, jen dokazují opatrnost domácností. Očekávají však, že v příštím roce se bude spolu se zotavující ekonomikou situace na trhu stavebního spoření postupně zlepšovat.

Studium nelze financovat ze stavebního spoření

ČESKO NA ŠPICI
Tuzemské stavební spoření je podle údajů Evropské asociace stavebních spořitelen druhým největším na světě po Německu, kde má tento produkt více než osmdesátiletou tradici. Německo eviduje přes 30 milionů uzavřených smluv. V Česku je uzavřeno téměř 5,8 milionu smluv. Třetí Rakousko má přes pět milionů smluv. Čtvrtým největším trhem je Slovensko, po něm následují Chorvatsko a Maďarsko.

I když se objevily snahy, aby peníze ze stavebního spoření bylo možné použít i na financování studia včetně středoškolského, což by mohlo pomoci oživení trhu, nepodařilo se tento záměr v parlamentu prosadit. Návrh sociálních demokratů sice napoprvé ve sněmovně prošel, ale Senát se postavil proti a dolní komoře se v září letošního roku nepodařilo veto Senátu přehlasovat. Kritici namítali, že novela zákona o stavebním spoření by nepomohla chudším rodinám, ale spíše bohatým. Největší obavy pramenily zejména z toho, že by státu vzrostly výdaje na státní podporu stavebního spoření, což by ještě zvýšilo deficit státního rozpočtu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít