Zájem o nové realitní projekty se zvyšuje

27. října 2011, 18:13 - Profit, TZ
27. října 2011, 18:13

Realitní experti předpokládají během následujících dvou let růst nabídkových cen o 5 %.   Letošní léto mělo na český realitní trh překvapivý dopad. Došlo k jistému zklidnění po zprávách o razantním zvýšení DPH a jejím ustálení na úrovni 14 %.  

Foto: Martin Siebert

Poptávka rostla u projektů, které jsou těsně před nebo těsně po kolaudaci. „Pozitivně se projevila sezónnost – růst zájmu o prohlídky. Vůle smlouvat cenu dolů není výraznější než na počátku roku 2011. Mění se i chování developerů, ti se totiž v souvislosti s růstem DPH snaží více konzultovat vhodnou cenovou úroveň svých projektů s realitními kancelářemi,“ říká Pavel Velebil z Tide reality.

Ve druhém pololetí se zvýšil zájem klientů o prohlídky dokončený projektů, nebo těch, které jsou těsně před dokončením. Trend začal již o prázdninách a nyní pokračuje tažen snahou zájemců koupit nemovitost se současnou sazbou DPH. Podílejí se na tom zejména dva faktory – sezónnost a hrozba zvýšení DPH. „Během letošních prázdnin se projevila sezónnost realitního trhu, ale zcela opačným směrem než v jiných letech. Během léta jsme zaznamenali větší počet prohlídek než v květnu a červnu, klienti často upřednostňovali prohlídky v průběhu dne, tedy během standardní pracovní doby,“ říká Pavel Velebil z Tide reality a dodává, že zájem se u některých nových projektů zvýšil až o 50 procent. Druhým faktorem, který ovlivnil poptávku, byla vyjasněná situace ohledně budoucí DPH. „Počet uzavřených obchodů se zvýšil téměř o třetinu,“ upřesňuje, Velebil. Zájem se výrazně zvýšil zejména o nové byty dokončené v posledních měsících. Naopak řada bytů v projektech, které jsou již dva a více let po dokončení, může být v současné situaci neprodejné. „Často se totiž horší dispozice bytu, špatná orientace vůči světovým stranám, horší výhled nebo horší osvětlení bytu projeví až po dokončení. A v některých projektech tvoří velkou část neprodaných bytů právě ty, které vykazují podobné „vady“,“ říká Pavel Velebil.

Zcela novou věcí je podle vyjádření realitních makléřů chuť developerských společností spolupracovat s realitními kancelářemi. Prodej dokončené nemovitosti má totiž odlišná pravidla a zákonitosti než prodej dosud rozestavěných domů. „Realitní kanceláře mají zpravidla širší nabídku než samotný developer a mají díky tomu přístup k širší skupině zájemců,“ vysvětluje hlavní rozdíly Velebil. Realitní kanceláře totiž vyhledávají lidé, kteří chtějí bydlet v relativně dohledné době, zatímco u developerů se musí počítat s prodlevou, kterou vyžaduje výstavba.

Developeři více naslouchají trhu

Developeři při přípravě budoucích projektů, tj. pro roky 2012 - 2013 s realitními kancelářemi také čím dál tím více konzultují ceny a očekávání potenciálních kupujících. „Dochází k diferenciaci standardů podle cenové kategorie jednotlivých projektů, nově se objevuje tlak na samotnou úsporu v projektové části – jednodušší konstrukce, více pravidelnosti, vyhýbání se atypickým prvkům. Přes všechna úsporná opatření však díky růstu DPH v roce 2012 a pak znovu v roce 2013 dochází k mírnému nárůstu budoucí cenové hladiny. U projektů s plánovaným dokončením v roce 2013 jsou ceny včetně DPH vyšší o 4 - 5 procent,“ konstatuje Velebil. Růst DPH se podle něho neprojeví v plné výši, ale přesto ho klienti zaznamenají. S tím, jak mírně porostou ceny novostaveb, lze v roce 2013 očekávat i návrat růstu cen starších nemovitostí v žádaných pražských lokalitách, jako jsou např. Vinohrady, Podolí nebo Dejvice.

Zajímavý je podle Pavla Velebila z Tide reality také rozdíl ve vnímání ideálního bydlení v krajských městech a v hlavním městě. Zatímco v Praze může být - a často také je - nový byt luxusním statkem, v krajských městech, a ještě výrazněji to je vidět v menších městech, je luxusním bydlením rodinný dům. Stejné sociální skupiny, tak mají naprosto odlišný standard bydlení. Cenový průzkum provedený Tide reality ve východních Čechách zjistil, že ceny nových bytů jsou daleko plošší než v Praze. „Zatímco rozdíl nejnižší a nejvyšší ceny za metr čtvereční může být v Praze až 400 procent, v krajských městech to bývá nejčastěji 30 až 50 procent,“ uzavírá Velebil s tím, že zatímco pro obyvatele Prahy je typickým luxusním bydlením byt v nejvyšším patře domu v prestižní čtvrti, mimo Prahu je to právě rodinný dům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a…
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít