Zájem o nemovitosti v Praze stoupá

14. dubna 2003, 00:00 - Připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
14. dubna 2003, 00:00

Po vstupu ČR do Evropské unie by ceny domů i bytů měly stoupatNízké úroky, ochota lidí se dlouhodobě zadlužit, očekávaný vstup do Evropské unie a s tím spojený růst cen nemovitostí, připravovaná deregulace nájemného - to jsou hlavními trendy, které v současné době ovlivňují trh nemovitostí, a to zejména v Praze.

Po vstupu ČR do Evropské unie by ceny domů i bytů měly stoupat

Nízké úroky, ochota lidí se dlouhodobě zadlužit, očekávaný vstup do Evropské unie a s tím spojený růst cen nemovitostí, připravovaná deregulace nájemného - to jsou hlavními trendy, které v současné době ovlivňují trh nemovitostí, a to zejména v Praze.

Většina investorů hlásí „vyprodáno“ dlouho před dokončením projektů. Nedostatečná nabídka je také odrazem poměrně složité přípravy bytových projektů (v některých případech se navíc musí překonat odpor občanských sdružení) a celkově slabé bytové výstavby v letech 1999-2001. Stejně jako v jiných oblastech má i v bytové výstavbě Praha zcela výjimečné postavení - je zde nejvyšší kupní síla v celé republice a stěhuje se sem množství lidí jak z jiných regionů, tak například ze Slovenska a dalších států. „Další rozdíl mezi Prahou a regiony je v tom, že zatímco v hlavním městě zcela jednoznačně převažují prodeje nových bytů do osobního vlastnictví, v regionech jsou časté i jiné formy získávání nového bydlení,“ říká generální ředitel české jedničky na trhu s rodinnými domky a pozemky, společnosti Central Group, Dušan Kunovský.

Nový byt nejen pro bydlení

Podle Kunovského je zejména pro Prahu (a pak snad jen pro Brno) specifický jeden rys - roste počet nákupů nemovitostí nikoliv pro bydlení, ale jako velmi vhodné investice s předpokladem vysokého výnosu. S předpokládaným přílivem cizinců do české metropole se totiž očekává další nárůst poptávky zejména po kvalitním bydlení v dobrých lokalitách. Ředitel Kunovský také tvrdí, že roční výnos z nemovitosti se v Praze může pohybovat mezi 7-20 % ročně. „To je mnohem více než činí výnosy z termínovaných vkladů u bank,“ říká. Jeho slova potvrzuje i ekonom Jiří Hanousek, který ale předpovídá zpomalení růstu těchto zisků. „Zatímco dnes se opravdu mohou pohybovat až mezi 15-20 %, v roce 2004 by se to mělo snížit někam na úroveň spíše kolem deseti procent,“ domnívá se Hanousek. Stejně tak by se měl pomalu snižovat každoroční nárůst cen nemovitostí. Zatímco ve srovnání s loňským rokem jsou letos ceny nemovitostí o 15-20 % vyšší, v roce 2004 by jejich růst měl činit jen asi 10 %. Například u nově stavěných bytů v nejnižší cenové úrovni vzrostly letošní průměrné ceny z loňských 25 000 Kč/m 2 na 30 000 Kč/m 2. V některých atraktivnějších lokalitách je možné letos zaznamenat i růst na hranici 30. Někteří odborníci proto předpovídají výraznější nárůst cen nemovitostí v příštích letech, a to zejména od roku 2005. Náměstek pražského primátora pro bytovou politiku Jan Bürgermeister si myslí opak: „Pro nějaké raketové zvyšování cen nemovitostí není žádný důvod.“ V řadě lokalit, například v centru Prahy, se byty údajně prodávají za „evropské ceny“, tedy za ceny od 50 000 Kč/m 2. Podle jiných odborníků ale v Praze cizinců už nebude přibývat a jejich přílivu se rozhodně nelze obávat. Navíc české metropoli nehrozí ani žádná populační exploze, do roku 2030 má mít Praha víceméně stejný počet obyvatel.

Roste zájem o větší byty

Zatímco ještě před několika lety byl v Praze největší zájem o garsonky, dnes se přesouvá směrem k bytům větších velikostí, ve střední a vyšší cenové kategorii dokonce k tří a čtyřpokojovým bytům o užitné ploše nad 100 m 2. Ceny nových bytů se v Praze pohybují přibližně od 23 000-110 000 korun za metr čtvereční. Tyto nejvyšší se podle náměstka Bürgermeistera týkají především rekonstruovaných bytů v centru Prahy, které se prodávají do osobního vlastnictví. Pokud jde o rodinné domky, největší zájem je o domky s pozemkem za cenu kolem 3,5 milionu korun. „To už jsou velice slušné domky o velikosti většinou 4+1,“ upozorňuje Kunovský. Z lokalit se těší největšímu zájmu městské části Praha 6, 5, 4, dále pak Praha 10 a Praha 8. Trochu specifické je centrum města, kde se nové rezidenční nemovitosti vyskytují jen zcela výjimečně. Trh bydlení zde tvoří téměř výhradně starší byty či byty rekonstruované. Ploch pro novou bytovou výstavbu je podle slov náměstka pražského primátora dostatek, Kunovský ale tvrdí, že celá řada ploch určených pro tuto výstavbu je nepoužitelná. „Jsou tam buď špatné geologické podmínky, nebo například problémy kolem vlastnictví těchto pozemků.“

Bytová výstavba v Praze dlouhou dobu stagnovala a až teprve nyní začíná – v souladu s narůstající poptávkou - nabírat dech. Zejména v okrajových částech města se objevují miniaturní satelitní sídliště.

FOTO ARCHÍV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít