Zájem o nemovitosti letos opět klesl

30. září 2002, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
30. září 2002, 00:00

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů. O tom, že leasing nemovitostí není právě "in", svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu.

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů.

O tom, že leasing nemovitostí není právě „in“, svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu. Také celková hodnota pronajímaného majetku v roce 2001 je u leasingu nemovitostí výrazně nižší než v případě movitého majetku. Členové Asociace leasingových společností pronajímali movité předměty včetně automobilů v hodnotě 146 277 milionů korun, nemovitosti v hodnotě 5815 milionů korun. K tomu je ale nutné podotknout, že leasingem nemovitostí se zabývá pouhých dvanáct firem. Na druhou stranu celková hodnota nemovitostí v leasingovém pronájmu oproti roku 2000 vzrostla vloni o čtvrtinu, zatímco v případě movitého majetku v podstatě stagnovala. Nadpoloviční podíl pronajatého nemovitého majetku připadá na prodejny, necelou třetinu tvoří průmyslové budovy. O leasing nemovitostí se ale mohou zajímat i soukromé osoby: některé leasingové společnosti totiž nabízejí možnost pořídit si tímto způsobem rodinný dům. Z jakých možností si může zájemce vybrat? I v případě nemovitostí se nabízí běžný finanční leasing. Ten může být i ve variantě „all inslusive“, tedy včetně vybavení a zařízení. Další možností je operativní leasing, který ponechává veškeré starosti s provozem na pronajímateli. Nejčastěji volenou formou v případě nemovitostí je však tzv. zpětný leasing, tedy se zpětným odkupem nemovitosti pronajímatelem. Výhodou leasingu, která samozřejmě platí i pro nemovitosti, je možnost zahrnovat splátky do nákladů a snižovat si tak daňový základ. Leasingová společnost se často postará i o kompletní pojištění nemovitosti. Na druhou stranu majitelem objektu zůstává po celou dobu smlouvy leasingová společnost. Pokud to smlouva neupravuje předem, nemůže nájemce budovu dále pronajímat či dávat do zástavy. Také zásadnější úpravy „líznuté“ nemovitosti musí odsouhlasit leasingová společnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy,…
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom pořádný zmatek!
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít