Zájem o nemovitosti letos opět klesl

30. září 2002, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
30. září 2002, 00:00

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů. O tom, že leasing nemovitostí není právě "in", svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu.

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů.

O tom, že leasing nemovitostí není právě „in“, svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu. Také celková hodnota pronajímaného majetku v roce 2001 je u leasingu nemovitostí výrazně nižší než v případě movitého majetku. Členové Asociace leasingových společností pronajímali movité předměty včetně automobilů v hodnotě 146 277 milionů korun, nemovitosti v hodnotě 5815 milionů korun. K tomu je ale nutné podotknout, že leasingem nemovitostí se zabývá pouhých dvanáct firem. Na druhou stranu celková hodnota nemovitostí v leasingovém pronájmu oproti roku 2000 vzrostla vloni o čtvrtinu, zatímco v případě movitého majetku v podstatě stagnovala. Nadpoloviční podíl pronajatého nemovitého majetku připadá na prodejny, necelou třetinu tvoří průmyslové budovy. O leasing nemovitostí se ale mohou zajímat i soukromé osoby: některé leasingové společnosti totiž nabízejí možnost pořídit si tímto způsobem rodinný dům. Z jakých možností si může zájemce vybrat? I v případě nemovitostí se nabízí běžný finanční leasing. Ten může být i ve variantě „all inslusive“, tedy včetně vybavení a zařízení. Další možností je operativní leasing, který ponechává veškeré starosti s provozem na pronajímateli. Nejčastěji volenou formou v případě nemovitostí je však tzv. zpětný leasing, tedy se zpětným odkupem nemovitosti pronajímatelem. Výhodou leasingu, která samozřejmě platí i pro nemovitosti, je možnost zahrnovat splátky do nákladů a snižovat si tak daňový základ. Leasingová společnost se často postará i o kompletní pojištění nemovitosti. Na druhou stranu majitelem objektu zůstává po celou dobu smlouvy leasingová společnost. Pokud to smlouva neupravuje předem, nemůže nájemce budovu dále pronajímat či dávat do zástavy. Také zásadnější úpravy „líznuté“ nemovitosti musí odsouhlasit leasingová společnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít