Zájem o nemovitosti letos opět klesl

30. září 2002, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
30. září 2002, 00:00

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů. O tom, že leasing nemovitostí není právě "in", svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu.

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů.

O tom, že leasing nemovitostí není právě „in“, svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu. Také celková hodnota pronajímaného majetku v roce 2001 je u leasingu nemovitostí výrazně nižší než v případě movitého majetku. Členové Asociace leasingových společností pronajímali movité předměty včetně automobilů v hodnotě 146 277 milionů korun, nemovitosti v hodnotě 5815 milionů korun. K tomu je ale nutné podotknout, že leasingem nemovitostí se zabývá pouhých dvanáct firem. Na druhou stranu celková hodnota nemovitostí v leasingovém pronájmu oproti roku 2000 vzrostla vloni o čtvrtinu, zatímco v případě movitého majetku v podstatě stagnovala. Nadpoloviční podíl pronajatého nemovitého majetku připadá na prodejny, necelou třetinu tvoří průmyslové budovy. O leasing nemovitostí se ale mohou zajímat i soukromé osoby: některé leasingové společnosti totiž nabízejí možnost pořídit si tímto způsobem rodinný dům. Z jakých možností si může zájemce vybrat? I v případě nemovitostí se nabízí běžný finanční leasing. Ten může být i ve variantě „all inslusive“, tedy včetně vybavení a zařízení. Další možností je operativní leasing, který ponechává veškeré starosti s provozem na pronajímateli. Nejčastěji volenou formou v případě nemovitostí je však tzv. zpětný leasing, tedy se zpětným odkupem nemovitosti pronajímatelem. Výhodou leasingu, která samozřejmě platí i pro nemovitosti, je možnost zahrnovat splátky do nákladů a snižovat si tak daňový základ. Leasingová společnost se často postará i o kompletní pojištění nemovitosti. Na druhou stranu majitelem objektu zůstává po celou dobu smlouvy leasingová společnost. Pokud to smlouva neupravuje předem, nemůže nájemce budovu dále pronajímat či dávat do zástavy. Také zásadnější úpravy „líznuté“ nemovitosti musí odsouhlasit leasingová společnost.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít