Zájem o nemovitosti letos opět klesl

30. září 2002, 00:00 - Martina Šrámková, Lidové noviny
30. září 2002, 00:00

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů. O tom, že leasing nemovitostí není právě "in", svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu.

Zatímco objem leasingu movitých věcí dynamicky vzrůstá, leasing nemovitostí zůstává mimo zorné pole většiny podnikatelů.

O tom, že leasing nemovitostí není právě „in“, svědčí především nízký počet smluv v loňském roce jich bylo uzavřeno pouhých třiašedesát a letos je situace ještě horší za první pololetí došlo k více než šedesátiprocentnímu poklesu objemu. Také celková hodnota pronajímaného majetku v roce 2001 je u leasingu nemovitostí výrazně nižší než v případě movitého majetku. Členové Asociace leasingových společností pronajímali movité předměty včetně automobilů v hodnotě 146 277 milionů korun, nemovitosti v hodnotě 5815 milionů korun. K tomu je ale nutné podotknout, že leasingem nemovitostí se zabývá pouhých dvanáct firem. Na druhou stranu celková hodnota nemovitostí v leasingovém pronájmu oproti roku 2000 vzrostla vloni o čtvrtinu, zatímco v případě movitého majetku v podstatě stagnovala. Nadpoloviční podíl pronajatého nemovitého majetku připadá na prodejny, necelou třetinu tvoří průmyslové budovy. O leasing nemovitostí se ale mohou zajímat i soukromé osoby: některé leasingové společnosti totiž nabízejí možnost pořídit si tímto způsobem rodinný dům. Z jakých možností si může zájemce vybrat? I v případě nemovitostí se nabízí běžný finanční leasing. Ten může být i ve variantě „all inslusive“, tedy včetně vybavení a zařízení. Další možností je operativní leasing, který ponechává veškeré starosti s provozem na pronajímateli. Nejčastěji volenou formou v případě nemovitostí je však tzv. zpětný leasing, tedy se zpětným odkupem nemovitosti pronajímatelem. Výhodou leasingu, která samozřejmě platí i pro nemovitosti, je možnost zahrnovat splátky do nákladů a snižovat si tak daňový základ. Leasingová společnost se často postará i o kompletní pojištění nemovitosti. Na druhou stranu majitelem objektu zůstává po celou dobu smlouvy leasingová společnost. Pokud to smlouva neupravuje předem, nemůže nájemce budovu dále pronajímat či dávat do zástavy. Také zásadnější úpravy „líznuté“ nemovitosti musí odsouhlasit leasingová společnost.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít