Article, show

Zájem o kanceláře v Praze narůstá

04. října 2004, 00:00 - PETR BÝM
04. října 2004, 00:00

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu.

Administrativní budova Alpha už má nového majitele.

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu. Budovu odkoupila společnost Invesco Real Estate, a to pro největší německý penzijní fond Bayerische Versorgungskammer (BVK). Jeho pražská akvizice je součástí komplexu BB Centrum, s jehož výstavbou se začalo v roce 1997. Developer - Passerinvest Group - v tomto největším administrativním projektu v ČR dosud proinvestoval 4 mld. Kč. Zatím je celý komplex, který bude mít celkem 300 tis. m2 kancelářských ploch v 15 budovách, hotov z přibližně 30 %. K nájemcům dosud dostavených budov patří renomované firmy, například 3M, General Electric, Puma, ČS atd. Nákup těchto objektů je i proto z hlediska investorů zajímavý. STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ JE ŠIRŠÍ CENTRUM

I tato transakce dokazuje rostoucí zájem investorů o kancelářské budovy v české metropoli. Praha měla ke konci minulého roku k dispozici 1,45 mil. m2 moderních (tím se míní nově vystavěných) kancelářských ploch, což ve středoevropském kontextu představuje průměr. Srovnatelný údaj pro Bratislavu činí 0,75, Budapešť 1,34, Varšavu 1,95 a Vídeň 2,5 mil. m2. Přitom ve stále větší míře developeři i investoři hledají příležitosti mimo centrum města a stále atraktivnější je tzv. širší centrum, ale i okrajové lokality, jako např. Chodov. Nabídka se přitom stále rozšiřuje, jenom letos má být dokončena řada velkých administrativních komplexů (např. Pankrác House s kapacitou 17 000 m2 ). Vzhledem k tomu se ovšem poněkud zvyšuje míra neobsazenosti kanceláří první kvality - ta koncem roku činila 12,5 %, pro nejbližší roky se počítá s jejím pozvolným růstem, a to až na 15 %. To ale podle všeho nijak výrazněji neovlivní výši nájemného. Ta by měla být i nadále stabilní a v nejlepších lokalitách činit kolem 19 eur za měsíc a metr čtvereční plochy.

PRAHA DRŽÍ PRIMÁT

Je na místě uvést, že i pro administrativní objekty platí, že jejich trh se nadále koncentruje v P raze, v regionech zatím výstavba takových moderních kapacit víceméně neexistuje. Pozice metropole se dokonce - zejména z investorského hlediska - budou nejspíš postupně upevňovat. To souvisí jednoznačně se zapojením České republiky do hospodářského života EU a s příznivou geografickou polohou Prahy. V nedávno publikované studii poradenské společnosti Cushman&Wakefield/Healey&Baker, která se opírá o anketu mezi evropským top managementem, byla Praha označena za 13. nejpopulárnější obchodní lokalitu a ve střední Evropě drží v tomto ohledu primát, když předstihla i Vídeň. Na druhou stranu ekonomové upozorňují, že řada firem se v nejbližší době posune ještě dále na východ, tedy zejména na Ukrajinu, do Rumunska a Bulharska.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít