Zájem o kanceláře v Praze narůstá

04. října 2004, 00:00 - PETR BÝM
04. října 2004, 00:00

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu.

Administrativní budova Alpha už má nového majitele.

ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY Nedávno dokončenou administrativní budovu Alpha, která je součástí komplexu BB Centrum nedaleko Budějovického náměstí v Praze 4, odprodal její developer Passerinvest Group investičnímu fondu. Budovu odkoupila společnost Invesco Real Estate, a to pro největší německý penzijní fond Bayerische Versorgungskammer (BVK). Jeho pražská akvizice je součástí komplexu BB Centrum, s jehož výstavbou se začalo v roce 1997. Developer - Passerinvest Group - v tomto největším administrativním projektu v ČR dosud proinvestoval 4 mld. Kč. Zatím je celý komplex, který bude mít celkem 300 tis. m2 kancelářských ploch v 15 budovách, hotov z přibližně 30 %. K nájemcům dosud dostavených budov patří renomované firmy, například 3M, General Electric, Puma, ČS atd. Nákup těchto objektů je i proto z hlediska investorů zajímavý. STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ JE ŠIRŠÍ CENTRUM

I tato transakce dokazuje rostoucí zájem investorů o kancelářské budovy v české metropoli. Praha měla ke konci minulého roku k dispozici 1,45 mil. m2 moderních (tím se míní nově vystavěných) kancelářských ploch, což ve středoevropském kontextu představuje průměr. Srovnatelný údaj pro Bratislavu činí 0,75, Budapešť 1,34, Varšavu 1,95 a Vídeň 2,5 mil. m2. Přitom ve stále větší míře developeři i investoři hledají příležitosti mimo centrum města a stále atraktivnější je tzv. širší centrum, ale i okrajové lokality, jako např. Chodov. Nabídka se přitom stále rozšiřuje, jenom letos má být dokončena řada velkých administrativních komplexů (např. Pankrác House s kapacitou 17 000 m2 ). Vzhledem k tomu se ovšem poněkud zvyšuje míra neobsazenosti kanceláří první kvality - ta koncem roku činila 12,5 %, pro nejbližší roky se počítá s jejím pozvolným růstem, a to až na 15 %. To ale podle všeho nijak výrazněji neovlivní výši nájemného. Ta by měla být i nadále stabilní a v nejlepších lokalitách činit kolem 19 eur za měsíc a metr čtvereční plochy.

PRAHA DRŽÍ PRIMÁT

Je na místě uvést, že i pro administrativní objekty platí, že jejich trh se nadále koncentruje v P raze, v regionech zatím výstavba takových moderních kapacit víceméně neexistuje. Pozice metropole se dokonce - zejména z investorského hlediska - budou nejspíš postupně upevňovat. To souvisí jednoznačně se zapojením České republiky do hospodářského života EU a s příznivou geografickou polohou Prahy. V nedávno publikované studii poradenské společnosti Cushman&Wakefield/Healey&Baker, která se opírá o anketu mezi evropským top managementem, byla Praha označena za 13. nejpopulárnější obchodní lokalitu a ve střední Evropě drží v tomto ohledu primát, když předstihla i Vídeň. Na druhou stranu ekonomové upozorňují, že řada firem se v nejbližší době posune ještě dále na východ, tedy zejména na Ukrajinu, do Rumunska a Bulharska.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historická akvizice v oblasti GPU na obzoru. Firma vyvíjející grafiky PowerVR je na prodej
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít