Zahraniční tisk: válečná zóna na prahu St. Louis

21. srpna 2014, 10:24 - .
21. srpna 2014, 10:24

Smrt černošského mladíka Michaela Browna, jejž za dosud prošetřovaných okolností zastřelil policista v americkém městě Fegruson nedaleko St. Louis, vyvolala pouliční bouře v Americe dlouho nevídané. V místním listu St. Louis Post-Dispatch fergusonský právník Eric Vickers vyzývá černošské vůdce, aby spravedlivému hněvu mladých dali tvar a směr. Britský list Financial Times upozorňuje na přehlížený problém militarizace americké policie.

Financial Times: Válečníci v amerických ulicích

Minulou sobotu byl zastřelen Michael Brown, 18letý muž černé pleti, policistou ve městě Ferguson. Stovky naštvaných obyvatel státu Missouri vyrazily do ulic. Brownova smrt je další ukázkou otřesných rasových problémů, které bublají v mnoha amerických městech a mají své kořeny v dlouhé historii segregace. Jeden z aspektů případu je ovšem skutečně mimořádně alarmující – podoba policejní reakce na protesty. Práh St. Louis poslední týden vypadal jako armádou okupované město – uniformovaní muži s útočnými puškami M-16 sedící v obrněných vozech s granáty připevněnými k opaskům. Tito muži však nepatřili k žádné armádě – byli to místní policisté.

Ferguson ukázal v plné nahotě nebývalou míru militarizace americké policie za posledních 20 let. Je to důsledek programu známého jako 1033, v jehož rámci armáda prodává své přebytky místním bezpečnostním složkám. Jen loni tento byznys dosáhl obratu přes půl miliardy dolarů. Pro tento program lze najít argumenty, nicméně Ferguson ukázal jeho odvrácenou stranu: 55členný maloměstský policejní sbor nebyl vycvičen, aby takovou výzbroj používal správně.

V divoké politické debatě posledních několika dnů probleskl i zdravý rozum. Bylo by však bláhové doufat, že ze zablokovaného Kongresu vzejde jakékoli skutečné řešení. Zbraňové zákony se nezměnily, ani když v roce 2012 v Connecticutu zemřelo 20 mladých lidí. Nezmění se ani teď. Obrázky z Fergusonu vypadají, jako by byly pořízeny někde ve Fallúdži na vrcholu americké invaze do Iráku. Ani to zřejmě nebude dost.

St.Louis Post-Dispatch: Občanská neposlušnost

Po sobotním setkání, jejž se zúčastnili reverend Al Sharpton, Martin Luther King III., Jesse Jackson a další nezpochybnitelní černošští vůdci, jsem byl zklamán. Skutečně je obdivuji a několikrát jsem s nimi stál v první linii. Přesto nemohu dost silně vyjádřit svou frustraci a bolest nad tím, že přijeli do města do narvaného kostela špalírem dalších desítek a stovek černochů na ulicích, a přesto nedokázali přijít ani s návrhem nějaké konkrétní akce. Umíte si představit Martina Luthera Kinga, jak velebí čtyři černošské dívky zavražděné v kostele, a zároveň nepodnikne proti městu Birmingham žádnou přímou akci? Spravedlnost a čin jsou neoddělitelné.

Mladí černoši, kteří vyšli do ulic Fergusonu navzdory obrněným vozidlům a hlavním samopalů, mají v očích odhodlání. Současní černošští vůdci však mají zjevně problém uchopit to, co nelze nazvat jinak než silou, vybavit to aktivistickými nástroji a namířit to k nenásilné konfrontaci s nespravedlností. Proč nikdo v sobotu nepoložil na stůl nejmocnější ze všech nenásilných nástrojů aktivismu – občanskou neposlušnost – jako alternativu k nekontrolovanému hněvu? Pod Kingem naši mladí vypadali jako právoplatná armáda. Dnes mladí ve Fergusonu působí na svět jako ztělesnění všech negativních stereotypů o mladých černoších. Vyzývám vůdce, místní i národní, aby změnili tento obraz.

The Washington Post: Přehnaná očekávání

Prezident USA má spoustu povinností. Ale být superhrdinou mezi ně nepatří. Jenže mnoho lidí si zřejmě myslí opak, soudíme-li podle hlasů, které požadují, aby prezident Obama udělal všechny možné věci v reakci na události ve Fergusonu. Chtějí, aby zapojil více emocí, chtějí jasnější odpovědi, prostě chtějí, aby udělal něco. Zcela přitom ignorují, že on skutečně dělá, co dělat může a co dělat dokáže.

Situace je vážná. Ministerstvo spravedlnosti vede vlastní paralelní vyšetřování. FBI vzala Ferguson útokem o víkendu. Federální instituce provedly třetí pitvu Brownova těla. Poslední věcí, kterou bychom měli po prezidentovi chtít, je, aby byl zbrklý. Přesto Obama k Fergusonu nemlčí. Kondoloval a vyzýval ke klidu, odsoudil násilné nepokoje.

Ale lidé chtějí víc. Mnozí Afroameričané na Obamu naléhají, aby výrazněji ukázal, že mu záleží na černošské komunitě. Některým lidem prostě nevyhovíte. Obama se zajímá. Ale jestli čekáte, že se bude pouštět do heroických gest, která vám udělají dobře, ale systémovým problémům nijak nepomohou, nebudete nikdy spokojeni. A úplně bláznivé je chtít něco takového nyní, když je kolem Fergusonu taková informační mlha.


Čtěte také:

Další střety ve Fergusonu. Americká policie nasadila slzotvorný plyn

Policie ve Fergusonu zatýkala novináře. Ti varují před omezením svobody slova

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít