Zahraniční tisk: válečná zóna na prahu St. Louis

21. srpna 2014, 10:24 - .
21. srpna 2014, 10:24

Smrt černošského mladíka Michaela Browna, jejž za dosud prošetřovaných okolností zastřelil policista v americkém městě Fegruson nedaleko St. Louis, vyvolala pouliční bouře v Americe dlouho nevídané. V místním listu St. Louis Post-Dispatch fergusonský právník Eric Vickers vyzývá černošské vůdce, aby spravedlivému hněvu mladých dali tvar a směr. Britský list Financial Times upozorňuje na přehlížený problém militarizace americké policie.

Financial Times: Válečníci v amerických ulicích

Minulou sobotu byl zastřelen Michael Brown, 18letý muž černé pleti, policistou ve městě Ferguson. Stovky naštvaných obyvatel státu Missouri vyrazily do ulic. Brownova smrt je další ukázkou otřesných rasových problémů, které bublají v mnoha amerických městech a mají své kořeny v dlouhé historii segregace. Jeden z aspektů případu je ovšem skutečně mimořádně alarmující – podoba policejní reakce na protesty. Práh St. Louis poslední týden vypadal jako armádou okupované město – uniformovaní muži s útočnými puškami M-16 sedící v obrněných vozech s granáty připevněnými k opaskům. Tito muži však nepatřili k žádné armádě – byli to místní policisté.

Ferguson ukázal v plné nahotě nebývalou míru militarizace americké policie za posledních 20 let. Je to důsledek programu známého jako 1033, v jehož rámci armáda prodává své přebytky místním bezpečnostním složkám. Jen loni tento byznys dosáhl obratu přes půl miliardy dolarů. Pro tento program lze najít argumenty, nicméně Ferguson ukázal jeho odvrácenou stranu: 55členný maloměstský policejní sbor nebyl vycvičen, aby takovou výzbroj používal správně.

V divoké politické debatě posledních několika dnů probleskl i zdravý rozum. Bylo by však bláhové doufat, že ze zablokovaného Kongresu vzejde jakékoli skutečné řešení. Zbraňové zákony se nezměnily, ani když v roce 2012 v Connecticutu zemřelo 20 mladých lidí. Nezmění se ani teď. Obrázky z Fergusonu vypadají, jako by byly pořízeny někde ve Fallúdži na vrcholu americké invaze do Iráku. Ani to zřejmě nebude dost.

St.Louis Post-Dispatch: Občanská neposlušnost

Po sobotním setkání, jejž se zúčastnili reverend Al Sharpton, Martin Luther King III., Jesse Jackson a další nezpochybnitelní černošští vůdci, jsem byl zklamán. Skutečně je obdivuji a několikrát jsem s nimi stál v první linii. Přesto nemohu dost silně vyjádřit svou frustraci a bolest nad tím, že přijeli do města do narvaného kostela špalírem dalších desítek a stovek černochů na ulicích, a přesto nedokázali přijít ani s návrhem nějaké konkrétní akce. Umíte si představit Martina Luthera Kinga, jak velebí čtyři černošské dívky zavražděné v kostele, a zároveň nepodnikne proti městu Birmingham žádnou přímou akci? Spravedlnost a čin jsou neoddělitelné.

Mladí černoši, kteří vyšli do ulic Fergusonu navzdory obrněným vozidlům a hlavním samopalů, mají v očích odhodlání. Současní černošští vůdci však mají zjevně problém uchopit to, co nelze nazvat jinak než silou, vybavit to aktivistickými nástroji a namířit to k nenásilné konfrontaci s nespravedlností. Proč nikdo v sobotu nepoložil na stůl nejmocnější ze všech nenásilných nástrojů aktivismu – občanskou neposlušnost – jako alternativu k nekontrolovanému hněvu? Pod Kingem naši mladí vypadali jako právoplatná armáda. Dnes mladí ve Fergusonu působí na svět jako ztělesnění všech negativních stereotypů o mladých černoších. Vyzývám vůdce, místní i národní, aby změnili tento obraz.

The Washington Post: Přehnaná očekávání

Prezident USA má spoustu povinností. Ale být superhrdinou mezi ně nepatří. Jenže mnoho lidí si zřejmě myslí opak, soudíme-li podle hlasů, které požadují, aby prezident Obama udělal všechny možné věci v reakci na události ve Fergusonu. Chtějí, aby zapojil více emocí, chtějí jasnější odpovědi, prostě chtějí, aby udělal něco. Zcela přitom ignorují, že on skutečně dělá, co dělat může a co dělat dokáže.

Situace je vážná. Ministerstvo spravedlnosti vede vlastní paralelní vyšetřování. FBI vzala Ferguson útokem o víkendu. Federální instituce provedly třetí pitvu Brownova těla. Poslední věcí, kterou bychom měli po prezidentovi chtít, je, aby byl zbrklý. Přesto Obama k Fergusonu nemlčí. Kondoloval a vyzýval ke klidu, odsoudil násilné nepokoje.

Ale lidé chtějí víc. Mnozí Afroameričané na Obamu naléhají, aby výrazněji ukázal, že mu záleží na černošské komunitě. Některým lidem prostě nevyhovíte. Obama se zajímá. Ale jestli čekáte, že se bude pouštět do heroických gest, která vám udělají dobře, ale systémovým problémům nijak nepomohou, nebudete nikdy spokojeni. A úplně bláznivé je chtít něco takového nyní, když je kolem Fergusonu taková informační mlha.


Čtěte také:

Další střety ve Fergusonu. Americká policie nasadila slzotvorný plyn

Policie ve Fergusonu zatýkala novináře. Ti varují před omezením svobody slova

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít