Zahraniční tisk: Skotské „ne“ přináší velké změny

25. září 2014, 09:23 - Martin Čaban a Petr Třešňák
25. září 2014, 09:23

Mohlo by se zdát, že výsledek referenda o skotské nezávislosti vrátí situaci do vyjetých kolejí. To se však alespoň podle názorových rubrik světových médií určitě nestane.

Financial Times: Potřeba nového uspořádání

Spojené království přežilo. Výsledek představuje velkou úlevu pro všechny Brity, z nichž drtivá většina chtěla udržet zemi pohromadě. Uvítal ho i celý západní svět. Triumfalismus však není na místě. Tím, že Skotové odmítli odtržení, debata o britské ústavnosti neskončila. Je třeba najít nové uspořádání. Úkolem občanských i politických lídrů v celé zemi je vytvořit jej pečlivě a zároveň v dohledné budoucnosti. To nebude lehké. V chaotickém závěru kampaně nasliboval David Cameron Skotům mnohé.

Premiér jasně řekl, že výsledek není voláním po zachování statu quo. Volal po „vyváženém“ uspořádání pro všechny části Spojeného království – Anglii, Wales, Severní Irsko i Skotsko. Otázkou je, jak toto volání vykládat. Uspokojivého výsledku nelze dosáhnout pouhým přehozením dalších pravomocí na Holyrood.

Je třeba se vypořádat se dvěma otázkami. Zaprvé – jakou roli mají hrát skotští poslanci ve Westminsteru, až se přesunou pravomoci do Skotska? Zadruhé – mělo by dojít k širším přesunům pravomocí také na Anglii, takovým, které by zrcadlily vše, co se dopřeje Skotům, případně Velšanům a severním Irům? Úkol je těžký, ale jasný: najít konsenzuální uspořádání, které starou unii přemění v novou Velkou Británii pro 21. století.

The Wall Street Journal: Moudrost Skotů

Spojené království přežilo skotské referendum s překvapivě solidním náskokem 55:45. Westminster si oddychl. Stejně jako Skotové, kteří rozumějí ekonomickým rizikům spojeným s nezávislostí.

A stejně jako zámořští spojenci Británie, kteří se báli rozkladu světové mocnosti, jež byla po generace obranným valem svobody a stability. Výsledek potvrdil liberální domněnku, že solidní ústavní pořádek poskytuje dost prostoru pro lidi s různými, nezřídka soupeřícími národními příběhy a že politické rozdíly nejsou dostatečným důvodem pro roztříštění. Je to vítaná rána pro etnický nacionalismus, který bují v mnoha částech světa a příliš často slouží jako úkryt pro nedemokratické tyrany.

Británie nyní potřebuje revidovat ústavu, aby se přizpůsobila nové realitě. Slibované změny nápadně připomínají federalismus, systém, jejž otcové zakladatelé vytvořili k řešení vztahů mezi státy a federální vládou v USA. To by pro Británii, která dlouho vystupovala jako více či méně centrálně řízený stát, znamenalo krok do neznáma. Britové se ale nemusejí bát. Přesun pravomocí nezaručí dobré vládnutí – stačí se podívat na politické průšvihy v Detroitu či v Illinois – ale to neumí žádná forma demokracie. Posunout výkon moci blíže občanům není vůbec nic špatného.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Soudek skotské

Skoti zatřásli Evropou a teď bude klid. Souhlasí? Zkusili otevřít soudek (přirozeně skotské), ale teď už je zase zavřený. Souhlasí? V referendu nakonec zvítězil rozum nad srdcem. Souhlasí? Ne, ne, ne. Naštěstí ne, kdyby ano, bylo by to vlastně hrozné.

Hlasování bylo historickou událostí pro Skoty, Velkou Británii i Evropu. Ne proto, že vše zůstává při starém, ale proto, že se leccos mění. Lze to vidět už teď. Na ústupcích a pravomocech, které nyní budou muset být přesunuty.
Tak se musí stát rozhodně, upřímně a seriózně. Proto hnutí za nezávislost nejenže neprohrálo, ale též vyhrálo a to již před referendem. Britský premiér Cameron zahájil hned den po hlasování předvolební boj. V Nigelu Farageovi má dalšího protivníka, možná většího, než byl šéf skotské vlády Alex Salmond. I na tom lze pozorovat, že soudek se skotskou už nepůjde zavřít.

„Ne“ skotské nezávislosti neumožňuje návrat k normálu, lépe řečeno k obvyklému. Před pár lety by se většině Evropanů a Britů zdálo nemyslitelné, že by Skotsko bylo skutečně nezávislé. A ještě před pár týdny sotvakdo věřil, že by výsledek mohl být těsný.

Toto referendum bylo jednou z nejdůležitějších událostí roku. A přestože se v zemi rychle rozšířil bolestný pocit, že rozum zvítězil nad srdcem, není tomu tak. To jen lidé podléhají falešným schématům, srdce bylo v tomto případě zastoupené na obou stranách.


Čtěte také:

Téma skotských pravomocí se komplikuje

Prodeje skotské whisky klesly nejvíce za 25 let, prý kvůli spořivým Číňanům

Paul Millar: Skoti jsou v podstatě britští Slováci

Reportáž: Skotové střízlivějí po dlouhé party

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Retro ThinkPad je hotová věc a budete jej milovat, vzkazuje Lenovo
„Počítači, chci rohlík, šunku a mléko.“ Obchod Kolonial.cz testuje hlasové nákupy
Mozilla přinesla svůj bezpečný prohlížeč i na Android. Stáhněte si Firefox Focus
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít