Zahraniční tisk: Řekové dali Tsiprasovi druhou šanci

21. září 2015, 17:07 - čtk
21. září 2015, 17:07

Řečtí voliči chtějí být nepochybně klamáni, jinak se nedá nedělní volební vítězství levicové strany Syriza někdejšího premiéra Alexise Tsiprase vysvětlit, napsal německý list Die Welt. Podle rakouského deníku Der Standard dali Řekové po půlroční jízdě na horské dráze Tsiprasovi další šanci. Konzervativní francouzský list Le Figaro doufá, že se Tsipras změní v zodpovědného politika.

Podle francouzského deníku Le Monde ale poprvé v Řecku vyhrál člověk, který už nedával přemrštěné sliby, ale naopak přiznal svoje předchozí chyby.

„Alexis Tsipras zase jednou exceloval ve své parádní disciplíně: Naštval všechny ty, kteří ho měli za nezodpovědného populistu a kteří v neděli doufali v jeho porážku,“ konstatoval Die Welt s tím, že takový vývoj nechtěl šéf formace SYRIZA svým kritikům v Bruselu a Berlíně dovolit.

Chtějí voliči být klamáni?

„Překvapivě jasné volební vítězství Alexise Tsiprase má jen jeden závěr, a to že řečtí voliči chtějí být klamáni,“ napsal německý deník. Zároveň poznamenal, že parlamentní volby vyhrál šéf levice letos již podruhé a že nyní zvítězil i přes to, že dělal vše, co by politik normálně bez potrestání nesměl, pokud chce v úřadu zůstat. „Voličům nasliboval modré z nebe a ve všech hlavních oblastech udělal pravý opak,“ dodal Die Welt k prvnímu Tsiprasovu premiérskému období.

Rakouský Der Standard napsal, že voliči se nenechali vyvést z míry obraty, které Tsiprasův první premiérský mandát provázely, a opět mu dali důvěru. List se v komentáři rovněž zabývá otázkou, jak by Tsipras měl nyní pokračovat.

Prosadí úsporný program?

„Úsporný a reformní program, na kterém se věřitelé s Řeckem dohodli, prosadit alespoň s troškou sociální únosnosti. A bojovat s korupcí, klientelismem a krácením daní,“ vypočítal Der Standard. „Správní a hospodářské reformy se každopádně od spolehlivého koaličního partnera očekávají,“ dodal.

„Triumf SYRIZY zaručil Tsiprasovi, že mu zůstane rozhodující vnitropolitické postavení. Přesto ale bude mít nová vláda menší rozhodovací prostor, neboť musí pod mezinárodním dohledem prosadit úsporné a reformní povinnosti. I tak ale Řekové dali jasně na vědomí, že Tsiprasův nový kurz podporují a že navzdory krizi odmítají krajně levicové i pravicové alternativy, jako je například Zlatý úsvit,“ napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Deník také poznamenal, že Tsipras již předvedl, že je odborníkem na politické přežití, nyní ale musí dokázat, že jeho tým má ochotu a kompetence reformovat zemi.

Zájem Evropanů o dění v Aténách je velmi konkrétní a počítá se na miliardy eur

„Zájem Evropanů o dění v Aténách je velmi konkrétní a počítá se na miliardy eur,“ napsal k Tsiprasovu vítězství konzervativní francouzský list Le Figaro. Zároveň poznamenal, že stabilní koaliční vláda v Řecku bude působit uklidňujícím dojmem. „Snad se teď Alexis Tsipras změní v zodpovědného politika. Restrukturalizace dluhů, které zemi dusí, by ho zcela určitě povzbudila,“ dodal Le Figaro.

Podle listu Le Monde Tsipras vyhrál volby prostým slibem, že se pokusí dopady ekonomických škrtů „zlidštit“. Podle jeho spolupracovníků si je vědom toho, že legislativní opatření, která se budou přijímat, mohou opět budit odpor v řadách jeho straníků. Ten ale bude patrně menší vzhledem k tomu, že odpadlíci ze SYRIZA se do parlamentu už nedostali. Tsipras navíc bude usilovat o podporu pravicových a středových proevropských stran, které skončily opět v opozici.

Staré elity se nevrátí

„Je jasné, že by Evropa raději viděla na místě vítězů konzervativce. Staré elity, které Řecko vyvedly z trati, se nevrátí. Mimo to je s Alexisem Tsiprasem větší šance, že Řecko vytáhne proti korupci a nabídne k prodeji více majetku,“ napsal belgický De Standaard, podle kterého by Tsipras mohl znovu otevřít otázku odpuštění části dluhu.

Belgický deník se také zabýval nízkým zájmem Řeků o hlasování, k urnám se vypravilo 56,5 procenta voličů. „Člověk nemůže Řekům zazlívat, že jich k volbám přišlo tak málo. Kostky již byly vrženy. Řecko je svázáno podrobným seznamem opatření, která v příštích letech budou regulovat hospodářství, daně a sociální systém,“ vysvětlil De Standaard.


Čtěte také:

Syriza vyhrála o sedm procent, volební účast byla rekordně nízká

Kostas Tsivos: Řecko před volbami prožívá krizi v krizi

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít