Zahraniční tisk: Neodmítejme dohodu

13. července 2015, 08:10 - zahraniční tisk
13. července 2015, 08:10

První významný krok nového řeckého ministra financí byl přímo kapitulací před věřiteli, uvádějí Financial Times. I přes referendum slíbil daleko tvrdší reformy. Washington Post se v souvislosti s čínskými akciemi ptá, zda může svobodný trh existovat bez problémů v autoritářském režimu.

Financial Times: Neodmítejme dohodu

Podle fotografie jeho poznámek byl nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos nervózní z toho, aby jeho vystupování na setkání euroskupiny nebylo příliš triumfalistické. To se opravdu obával zbytečně. Jeho první významný úkon by se dal označit bezmála za kapitulaci před věřiteli. Tato náhlá řecká ochota ke kompromisu poněkud postrádá důvěryhodnost.

Více než týden uběhl od chvíle, kdy Řekové v referendu masivně odmítli požadavky věřitelů. Čtyři dny poté se vrátili k jednacímu stolu s nabídkou, která obsahovala ještě tvrdší reformy. Jak premiér Tsipras dupe po všech svých červených liniích, věřitelé musejí pochybovat o tom, co vše a zda vůbec něco je myšleno vážně. Nicméně evropští lídři by po této nabízené dohodě přesto měli skočit. Není samozřejmě ideální ani pro jednu stranu. Ale Řecko je zemí na kolenou, jeho ekonomika je v troskách a jeho lidé potřebují humanitární pomoc. Je čas pomáhat, nikoli nutit Řeky, aby se ohnuli ještě níže.

The Washington Post: Čínské lekce

Nepříjemné zážitky z čínského akciového výprodeje vyvolávají otázku, jíž se čínský kapitalistický experiment dlouho vyhýbal: Může politické autoritářství koexistovat se svobodným trhem? Současný pád čínských akciových trhů a těžkopádné reakce vlády v Pekingu přinejmenším vyvolávají pochyby. Po mnoha letech, kdy kapitálový trh tvořil marginální součást čínské ekonomiky, najednou burzy během jediného roku rozkvetly v cosi zásadního.

Vůdci země prohlásili, že trhy budou hrát „rozhodující roli“ při rozdělování zdrojů v ekonomice. Výsledkem byla bublina. Čínští vůdci, oddaní archaické paternalistické ideologii, nikdy nevkládali mnoho nadějí do rukou jednotlivců. Nabídli svému lidu jistou svobodu vybrat si akcie, ale žádnou svobodu vybrat si vůdce. Chtějí výhody volného trhu bez jeho základních pilířů – průhlednosti, vlády práva, svobody projevu, občanské společnosti, politické soutěže a hlavně víry v jednotlivce. To jsou jediné základy, na nichž lze postavit skutečně zdravou společnost.

SME: Parodie slovenské pohostinnosti

Jestliže představa solidarity, kterou vezl ministr vnitra Kaliňák do Bruselu, není vtip, tak pak je ostudou Slovenska. Pár křesťanských rodin ze Sýrie, dohromady možná sto lidí, které jsou Slováci připraveni přijmout, je zneužitím zásady dobrovolnosti, o kterou tolik bojovali v Bruselu. V kontrastu s Čechy, kteří vezmou 1500 migrantů z táborů na obou stranách Středozemního moře, Fico a Kaliňák potvrdili, že na ně se dá jít jen kvótami.

Na rozdíl od jiných odpůrců, kteří kvótám vyčítali princip diktátu, oni mají skutečnou fobii z cizího, kulturně neznámého, barevně odlišného. Jestliže Kaliňák nabídl Bruselu jen sto Syřanů, humanitární transfery a hostování migrantů z Treiskirchenu, tak ze slovenské pohostinnosti, která je podle dávné ankety národní vlastností, udělal parodii.


Čtěte také:

Summit eurozóny k Řecku jednal celou noc, rozhodnutí chybí

Finep chce v Praze na Barrandově postavit dalších 600 bytů

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít