Zahraniční tisk: Nebeský klid v neklidném Hongkongu

02. října 2014, 07:47 - .
02. října 2014, 07:47

Plán komunistů v Pekingu naoktrojovat hongkongským voličům v roce 2017 volební kandidáty způsobil masové protesty v ulicích bývalé britské kolonie. Čínský Lidový deník nabádá k osvědčenému silovému řešení, hongkongský Standard v tom vidí riziko další eskalace.

The Standard: Odchod policie je malá radost

Od vlády bylo rozumné, že zrušila plánovaný ohňostroj na oslavu národního svátku. Hongkong nyní nepotřebuje pyrotechniku, ale úlevu od napětí. Mnoho lidí stále blokuje hlavní ulice. Veřejné náladě dominuje vztek. Nespokojenost s vládou je velká a každý byť i jen malý incident by mohl způsobit explozi. Policie přiznala, že v neděli použila 87 nádob se slzným plynem. Možná vláda chtěla zadusit hnutí Occupy Central ještě dříve, než vzniklo. Bohužel selhala a místo toho vyvolala vlnu vzteku.

Je lhostejné, zda blokády ulic byly plánované, nebo vznikly spontánně. Důležitý je další krok, který vláda udělá. Možností není mnoho. Může tvrdě zasáhnout a za každou cenu rozdrtit protesty a zprovoznit ulice. Ale použití větší síly s sebou nese riziko eskalace, jež by uvrhla Hongkong do chaosu. Druhou variantou je měkčí přístup počínající obnovením dialogu se studenty.

Zásahové jednotky nyní v ulicích nahradili vyjednávači a místo slzného plynu se objevily megafony. Cesta vpřed ale zůstává složitá. Studenti jsou neoblomní v požadavku na odchod šéfa Výkonné rady Leunga a otevření voleb v roce 2017 pro více kandidátů. Centrální vláda není zvyklá uhýbat tlaku, takže není pravděpodobné, že Leunga vyhodí. Stejně tak je těžké si představit, že by vláda změnila názor na volební reformu. Studenti možná vyhráli bitvu, ale jsou pořád velmi daleko od vítězství ve válce za demokracii.

Image v troskách

Radikální aktivisté z Hongkongu v neděli zahájili kampaň Occupy Central, čímž své nezákonné záměry vyzradili dříve, než plánovali. Fotografie hongkongské policie donucené k použití slzného plynu obletěly svět. Aktivisté tak ohrožují globální image Hongkongu a světu prezentují bouřlivou tvář města. Jakožto Číňanům je nám z chaosu v Hongkongu smutno a vinu nesou radikálové. Americká média dění spojují s incidentem na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Užíváním takto přepjatých přirovnání bez opory se snaží oklamat a aktivizovat hongkongskou společnost.

Čína je ale dnes jinou zemí. Nashromáždili jsme zkušenosti a od jiných čerpali poučení, což posílilo naši schopnost jednat správně, čelíme-li sociálnímu neklidu. Nedávné roky přinesly několik masových incidentů, ale žádný nenarušil mínění společnosti. Čína se s nimi vypořádala jemně. Hongkong se chvástá tradicí vlády práva. Proto Čína věří, že se vláda města vypořádá s hnutím přesně v duchu práva. Radikálové jsou odsouzeni k záhubě. Opoziční skupiny dobře vědí, že je nemožné změnit rozhodnutí Národního lidového kongresu o podobě plánu hongkongských politických reforem.

Financial Times: Hrozbě se dá vyhnout

Peking čelí nejvážnější krizi od roku 1989. Studenti, kteří vedou nynější protesty v Hongkongu, jsou si paralely s náměstím Nebeského klidu vědomi, byť většina z nich se narodila až poté, co tanky rozjezdily tehdejší naděje. Víkendové události ukázaly, že slzný plyn není dostatečným prostředkem pro rozprášení demonstrací. Šéf města Leung Čchun-jing musí volit mezi ustoupením, což Peking vyhodnotí jako jeho slabost a začne hledat nástupce, a přitvrzením, ať už to budou vodní děla, gumové projektily nebo v nejhorším scénáři povolání lidové armády.

Pokud zvolí silové řešení, ohrozí reputaci Hongkongu jako stabilního finančního centra. V nejlepším případě by to celé mohl vysedět. To může ale trvat i týdny a nevíme, zda má Leung či centrální vláda tolik trpělivosti. Většinu viny na událostech nese Peking, který sice souhlasil se zavedením univerzálního volebního práva v roce 2017, ovšem kandidáty má nadále vybírat propekingská komise. Vyhlídka na veřejné nominace se rozplynula.

Komunisti by si měli uvědomit, že obyvatelé Hongkongu vědí, jak vypadá skutečná demokracie. Jasně se ukazuje, že „vysoký stupeň autonomie“ Hongkongu je hříčkou libovůle Pekingu. Přitom vše mohlo být jinak. Hongkongští Číňané jsou praktici, kteří by si nezvolili někoho otevřeně nepřátelského vůči centru. Leungovou nadějí nyní je zkusit zahájit kompromisní jednání o skládání volební komise.


Čtěte také:

Protestující v Hongkongu blokují ulice

Hongkong zažil poklidnou noc, protestující dali vládě ultimátum

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít