Zahraniční tisk: Nával čerstvých problémů v EU

02. září 2014, 08:09 - zahraniční tisk
02. září 2014, 08:09

Unie v čase výměny svého vedení bez debaty čelí návalu čerstvých problémů. Největší z předvídatelných problémů představují ekonomická stagnace, nezaměstnanost, migrace, energetika, vztahy s Ruskem, vnitřní politická legitimita a britská otázka, píše zahraniční tisk

The Guardian: Dlouhých pět let

Nebylo by správné tvrdit, že EU nikdy nečelila tak vážné krizi, jako je ta, již bude řešit v příštích pěti letech. V souvislosti s unií, která se za méně než 25 let musela vyrovnat s koncem studené války, rozšířením z 12 na 28 členů, bojem o společnou měnu a s krizí eurozóny, by bylo přehnané. Nicméně unie v čase výměny svého vedení bez debaty čelí návalu čerstvých problémů. Největší z předvídatelných problémů představují ekonomická stagnace, nezaměstnanost, migrace, energetika, vztahy s Ruskem, vnitřní politická legitimita a britská otázka.

Nic ale nemá na zdraví unie tak rozhodující vliv jako pokračující ekonomická krize eurozóny a zoufalá potřeba silnější růstové strategie. Volba nového vedení evropských struktur byla politickým obchodem. Je to nezbytná cena a stojí za to ji zaplatit za Evropu, v níž si členské státy udrží svou moc. Nelze však předstírat, že sám nástup nového vedení výrazně zaujme mnoho lidí mimo bruselské chodby.

SME: Třetí světová to ještě není

Proti tvrzení Sergeje Lavrova, že ruští vojáci na Ukrajině jsou jen „dohady“, stojí desítky svědectví, která nepřipouštějí žádnou polemiku. Začala nová fáze konfliktu, jejímž cílem může být třeba pozemní propojení Ruska s Krymem, tedy zabrání dalšího ukrajinského území. Strategií Kremlu je zřejmě vytvoření zázemí pro další „humanitární“ expedici. To by však už provázely – to víte, bezpečnost – „mírové síly“. Kreml by se pro domácí publikum stylizoval do role třetí strany, která jen řeší humanitární krizi.

Přičemž „mírové síly“ by stabilizovaly pozice separatistů. Komu dosud nebylo zřejmé, že kauza nemá diplomatické řešení, tomu teď už zřejmé je. Putin se chytil do vlastní pasti, vede Rusko do zkázy, jelikož čtvrté kolo sankcí je při tomto vývoji neodvratné. Hůře než Rusko je na tom jen Ukrajina. Je diskutabilní, zda si vůbec udrží státnost. Vzít Ukrajinu pod deštník NATO je iluzorní představa neprůchodná nejen v Evropě, ale také přes Obamu. Třetí světová to ještě není, jakkoli je 1914 fascinující číslo, ale snahu Putinovi upřít nelze.

The New York Times: Evropská migrační krize

Nezvykle klidné vody Středozemního moře a stagnující evropské ekonomiky vytvářejí podmínky pro dokonalou migrační bouři.
Proto se Evropská unie snaží prosadit jednotnější přístup k migraci, který by náklady spojené s uprchlíky rovnoměrněji rozdělil. Pravdou zůstává, že jediné, co by mohlo příval zoufalých lidí k evropským břehům zmírnit, je ukončení hrůz v Sýrii, Iráku a Libyi a zásadní vylepšení africké životní úrovně. To bohužel není vůbec pravděpodobné přinejmenším v dohledné budoucnosti.

Evropa proto čelí a bude čelit krizi, která působí vzestup populistických a antiimigračních politických stran a napomáhá šíření ohyzdných xenofobních nálad po kontinentu. EU potřebuje reformu imigrační politiky, která ve své současné podobě zjevně nefunguje. Vedle četnějších a účinnějších záchranných akcí na moři musí zajistit také legální a bezpečné přístupové cesty, jinak bude stále více uprchlíků umírat na svých smrtelně nebezpečných cestách.


Čtěte také:

Putin Barrosovi: Kyjev můžeme zabrat za dva týdny

Lavrov: Rusko nebude vojensky intervenovat na Ukrajině

Vzbouřenci z východu Ukrajiny chtějí zvláštní status

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít