Zahraniční tisk: Naduté vize i zpackané výměny

11. června 2015, 08:04 - zahraniční tisk
11. června 2015, 08:04

Britský The Guardian píše o naduté vizi "světové lokální banky" HSBC, jejíž reputace dostala od krize hned tři tvrdé rány. O problémech Deutsche Bank píše zase Der Standard, který popisuje zpackanou výměnou nejvyššího vedení.

The Guardian: Bankovní ostuda

Pokud jde o bankovnictví, konzervativní manifest má pravdu: „Tvrdě pracující daňoví poplatníci podporovali banky během finanční krize, a proto by banky během oživení měly na oplátku podpořit je.“ Kajícnost by skutečně měla být hlavním pocitem vládnoucím bankovní branži.

Trojnásob to platí pro HSBC, jejíž reputace dostala od krize tři tvrdé rány – od machinací s mexickými drogovými dolary přes masivní odškodnění za chybné obchody a nakonec odhalení role banky v napomáhání daňovým únikům přes švýcarské peněžní ústavy. Proto je skutečně neuvěřitelné, že HSBC míří na schůzku s ministrem financí ne jako ponížený prosebník, ale zjevně mu hodlá spíše vyhrožovat.

V mnoha ohledech je strategie HSBC přiznáním vlastního selhání. Nadutá vize „světové lokální banky“ mizí, aktivity v Brazílii či Turecku se budou prodávat. Po celé planetě se bude propouštět včetně osmi tisíc britských zaměstnanců. Spolu s hluboce podprůměrnými finančními výsledky by to vše mělo vést k pokorné náladě. Když se ale rozdávala pokora, byl šéf banky Stuart Gulliver někde jinde. Namísto ní banka opět víří řeči o tom, že by mohla opustit Británii a přesunout sídlo do Hongkongu.

SME: Maďarská hra

Billboardy upozorňující migranty, že Maďarům nesmějí brát práci, jsou jen drsnější, maďarským poměrům přizpůsobenou instrumentalizací motivů, které se dnes ozývají celou střední Evropou. V kampani proti utečencům není Orbán zdaleka osamocen, jen má odvahu i důvody být přímočařejší. Důvod se jmenuje Jobbik a ta hra běží už léta.

Jestliže jedním z hesel Orbánovy strany je tvrzení, že „o čem Jobbik vypráví, to Fidesz řeší“, pak se komunikaci s utečenci v maďarštině může divit jen někdo neznalý politické reality. Stejně jako takzvané „národní konzultaci“, v níž Maďary oslovuje anketa s deseti sugestivními otázkami od vlády. Jestli vyvolávání xenofobních vášní Fideszu pomůže, není jasné. Taktiku řešení problémů, které Jobbik považuje za akutní, nemusejí dobře snášet umírněnější voliči.

Der Standard: Šéfové odcházejí, starosti zůstávají

Jako by Deutsche Bank neměla dost problémů, přidává se nyní ještě zpackaná výměna vedení. Šest týdnů poté, co šéfové největší německé banky Anshu Jain a Jürgen Fitschen představili novou strategii, hodili ručník do ringu. Stojí za tím samozřejmě potupa, s níž vůdcovské duo ztratilo na poslední valné hromadě důvěru akcionářů. Už nástup obou mužů v červenci 2012 nebyl úplně v pořádku, Jain si za sebou vlekl kontroverze z dřívějšího působení.

Nebyl to ale jediný důvod, proč se spolu s Fitschenem ocitli v nelibosti akcionářů. Nepomohl jim ani vývoj kurzu. Zatímco na celé německé burze létaly zátky od šampaňského, pro akcionáře Deutsche Bank to byly pořád jen suchary a voda. Nyní do čela banky nastoupí Brit John Cryan, což na burze vyvolalo velmi pozitivní reakci, která zvýšila hodnotu firmy o dvě miliardy eur. Zda je to oprávněný optimismus, se teprve uvidí.


Čtěte také:

Maďarsko chce „utěsnit“ svou jižní hranici a zastavit migranty

Deutsche Bank doplatila na soudní spory. Čtvrtletní zisk klesl na polovinu

HSBC chystá rozsáhlé propouštění, odejít může až dvacet tisíc lidí

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít