Zahraniční tisk: Irák se rozpadl, v Anbaru vládne ISIL

09. ledna 2014, 12:28 - .
09. ledna 2014, 12:28

Vyhlášením samostatného sunnitského státu v irácké provincii Anbar se svět dozvěděl o existenci uskupení Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Území zkoušené roky baasistickou diktaturou a posléze invazí spojeneckých vojsk se ani po jejich odchodu stále nemůže vymanit z nestability a násilí. Komentáře západních médií hledají chyby vlády a spojenců, analýza Al-Džazíry mapuje genezi aktuální vřavy.

Al Jazeera: ISIL se prosadil v mocenském vakuu

Na konci roku 2012 zahájily sunnitské klany v provincii Anbar sérii protestů, které trvaly celý minulý rok. Prvotním požadavkem bylo propuštění zadržených sunnitů. To brzy přerostlo v širší protivládní protesty, které byly zprvu vítány vícerými subjekty napříč politickým spektrem. Šíitští klerikové, od velkého Ajatolláha Alího Sistáního po Moktadu el Sadra veřejně uznali oprávněnost sunnitského rozhořčení a šíitští kmenoví vůdci se účastnili demonstrací, aby vyjádřili solidaritu.

Premiér Málikí nebyl k dění netečný a v lednu 2013 se pokusil prosadit reformy. Ty byly však zablokovány jak šíitskými, tak sunnitskými politickými stranami. To sunnité v Anbaru chápali jako provokaci. V dubnu se proto zformovala ozbrojená skupina Islámský stát v Iráku a Levantě, která zahájila kampaň proti Bagdádu. Využila výhodu mocenského vakua způsobeného nedostatečnou komunikací mezi provincií a metropolí a také průchozí irácko-syrské hranice. Skupina sází na obavy sunnitů z šíitské dominance a anbarské kmeny neoficiálně přitakaly přítomnosti ISIL.

Minulý měsíc pak militanti z Anbaru vyhnali armádu a přiměli premiéra k vyslání nových jednotek do Ramádí a Fallúdže. Anbarští sunnitští vůdci jsou nyní rozpolcení. Iráčané věří, že Málikí bude z aktuálního krveprolití profitovat, protože účast ISIL v dubnových volbách rozdrobí sunnitské síly v opozici a vládní strana Dawa jen získá.

The Washington Post: Ozvěny americké blízkovýchodní nejistoty

Jestliže Al-Káida, byť reprezentovaná frakcí ISIL, posiluje v Iráku, hlavní příčinou je bezuzdná válka v sousední Sýrii. Škodolibé kroky vlády Núrího Málikího vůči sunnitům však přispěly rovněž. Nedávné zprávy, že sunnitské klany spolupracují s Bagdádem proti teroristům a že americká zbrojní a výzvědná pomoc se blíží, vzbudily naděje.

Pak ale vystoupil ministr zahraničí John Kerry a čtyřikrát zopakoval, že tento boj je věcí Iráčanů. Ta slova nebyla pro sunnitské klanové vůdce právě povzbudivá. Irák má hodně mužů ve zbrani vyzbrojených a vycvičených Američany. Potřebují však nejen Kerrym zmíněných více dronů, přesných raket vzduch-země, zvědů a propracované protiteroristické strategie. Potřebují také morální podporu.

Jak asi zareaguje šíita Málikí na výtky vůči jeho protisunnitské politice, když „je to jeho boj a ne náš“? Z pohledu realpolitiky je to náš boj. Pokud chceme vidět funkční Irák exportující šest milionů barelů ropy denně, jak předvídá IEA pro rok 2020, těžko k tomu povede aktuální destabilizace, kdy velký region na západě země ovládne Al-Káida. Dění v Iráku je mimořádným kolapsem důvěryhodnosti Spojených států v regionu, navzdory mnoha správným dílčím krokům.

Financial Times: Přízrak Al-Káidy se šíří do Iráku

Přede dvěma lety se z Iráku stáhly poslední americké jednotky. Tak skončila kampaň, která stála tisíce životů Američanů a stovky miliard dolarů. Odchod cizích vojsk vnímali mnozí jako naději, že se země bude dál vyvíjet v mírových časech. Tato naděje je v troskách. Šíitská vláda Núrího Málikího vede zuřivý boj se sunnity podporovanými Al-Káidou v západní provincii Anbar a Irák může být na cestě k občanské válce mezi větvemi islámu.

Pád Fallúdže do rukou AlKáidy je pro Spojené státy ponižující. V roce 2004 bylo město dějištěm nejkrvavější bitvy, které USA vedly od války ve Vietnamu. Tehdejší úspěch vojáků v boji s militanty konečně také vydláždil cestu pro pozdější americký odchod. Teď, po výše uvedených nákladech lidských i finančních, je irácké město zpět v rukou povstalců.

Irák stále trápí následky chyb napáchaných po invazi Bushovou administrativou. Ale větší podíl na aktuálním dění má Málikí. Po odchodu vojsk měl do vlády zapojit i sunnity. Zvolil však opačnou cestu – jejich naprosté izolace od moci a vlivu. Ani Málikí ale není jediným viníkem. Před rozšiřováním občanské války v sousední Sýrii po regionu experti varují již tři roky. To se právě děje. Militanti Al-Káidy dostávají v Sýrii výcvik a rekrutují další. V obecné rovině je pak Sýrie zástupným hřištěm pro válku mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem.


Čtěte také:

Al-Káida ovládla iráckou Fallúdžu. Extremisté vyhlásili vlastní emirát

Iráčtí militanti těží z krize v Sýrii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít