Zahraniční tisk: Irák se rozpadl, v Anbaru vládne ISIL

09. ledna 2014, 12:28 - .
09. ledna 2014, 12:28

Vyhlášením samostatného sunnitského státu v irácké provincii Anbar se svět dozvěděl o existenci uskupení Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Území zkoušené roky baasistickou diktaturou a posléze invazí spojeneckých vojsk se ani po jejich odchodu stále nemůže vymanit z nestability a násilí. Komentáře západních médií hledají chyby vlády a spojenců, analýza Al-Džazíry mapuje genezi aktuální vřavy.

Al Jazeera: ISIL se prosadil v mocenském vakuu

Na konci roku 2012 zahájily sunnitské klany v provincii Anbar sérii protestů, které trvaly celý minulý rok. Prvotním požadavkem bylo propuštění zadržených sunnitů. To brzy přerostlo v širší protivládní protesty, které byly zprvu vítány vícerými subjekty napříč politickým spektrem. Šíitští klerikové, od velkého Ajatolláha Alího Sistáního po Moktadu el Sadra veřejně uznali oprávněnost sunnitského rozhořčení a šíitští kmenoví vůdci se účastnili demonstrací, aby vyjádřili solidaritu.

Premiér Málikí nebyl k dění netečný a v lednu 2013 se pokusil prosadit reformy. Ty byly však zablokovány jak šíitskými, tak sunnitskými politickými stranami. To sunnité v Anbaru chápali jako provokaci. V dubnu se proto zformovala ozbrojená skupina Islámský stát v Iráku a Levantě, která zahájila kampaň proti Bagdádu. Využila výhodu mocenského vakua způsobeného nedostatečnou komunikací mezi provincií a metropolí a také průchozí irácko-syrské hranice. Skupina sází na obavy sunnitů z šíitské dominance a anbarské kmeny neoficiálně přitakaly přítomnosti ISIL.

Minulý měsíc pak militanti z Anbaru vyhnali armádu a přiměli premiéra k vyslání nových jednotek do Ramádí a Fallúdže. Anbarští sunnitští vůdci jsou nyní rozpolcení. Iráčané věří, že Málikí bude z aktuálního krveprolití profitovat, protože účast ISIL v dubnových volbách rozdrobí sunnitské síly v opozici a vládní strana Dawa jen získá.

The Washington Post: Ozvěny americké blízkovýchodní nejistoty

Jestliže Al-Káida, byť reprezentovaná frakcí ISIL, posiluje v Iráku, hlavní příčinou je bezuzdná válka v sousední Sýrii. Škodolibé kroky vlády Núrího Málikího vůči sunnitům však přispěly rovněž. Nedávné zprávy, že sunnitské klany spolupracují s Bagdádem proti teroristům a že americká zbrojní a výzvědná pomoc se blíží, vzbudily naděje.

Pak ale vystoupil ministr zahraničí John Kerry a čtyřikrát zopakoval, že tento boj je věcí Iráčanů. Ta slova nebyla pro sunnitské klanové vůdce právě povzbudivá. Irák má hodně mužů ve zbrani vyzbrojených a vycvičených Američany. Potřebují však nejen Kerrym zmíněných více dronů, přesných raket vzduch-země, zvědů a propracované protiteroristické strategie. Potřebují také morální podporu.

Jak asi zareaguje šíita Málikí na výtky vůči jeho protisunnitské politice, když „je to jeho boj a ne náš“? Z pohledu realpolitiky je to náš boj. Pokud chceme vidět funkční Irák exportující šest milionů barelů ropy denně, jak předvídá IEA pro rok 2020, těžko k tomu povede aktuální destabilizace, kdy velký region na západě země ovládne Al-Káida. Dění v Iráku je mimořádným kolapsem důvěryhodnosti Spojených států v regionu, navzdory mnoha správným dílčím krokům.

Financial Times: Přízrak Al-Káidy se šíří do Iráku

Přede dvěma lety se z Iráku stáhly poslední americké jednotky. Tak skončila kampaň, která stála tisíce životů Američanů a stovky miliard dolarů. Odchod cizích vojsk vnímali mnozí jako naději, že se země bude dál vyvíjet v mírových časech. Tato naděje je v troskách. Šíitská vláda Núrího Málikího vede zuřivý boj se sunnity podporovanými Al-Káidou v západní provincii Anbar a Irák může být na cestě k občanské válce mezi větvemi islámu.

Pád Fallúdže do rukou AlKáidy je pro Spojené státy ponižující. V roce 2004 bylo město dějištěm nejkrvavější bitvy, které USA vedly od války ve Vietnamu. Tehdejší úspěch vojáků v boji s militanty konečně také vydláždil cestu pro pozdější americký odchod. Teď, po výše uvedených nákladech lidských i finančních, je irácké město zpět v rukou povstalců.

Irák stále trápí následky chyb napáchaných po invazi Bushovou administrativou. Ale větší podíl na aktuálním dění má Málikí. Po odchodu vojsk měl do vlády zapojit i sunnity. Zvolil však opačnou cestu – jejich naprosté izolace od moci a vlivu. Ani Málikí ale není jediným viníkem. Před rozšiřováním občanské války v sousední Sýrii po regionu experti varují již tři roky. To se právě děje. Militanti Al-Káidy dostávají v Sýrii výcvik a rekrutují další. V obecné rovině je pak Sýrie zástupným hřištěm pro válku mezi sunnitskou Saúdskou Arábií a šíitským Íránem.


Čtěte také:

Al-Káida ovládla iráckou Fallúdžu. Extremisté vyhlásili vlastní emirát

Iráčtí militanti těží z krize v Sýrii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít