Zahraniční tisk: Evropan Cameron zahájil demontáž unie

12. listopadu 2015, 08:48 - Martin Čaban a Petr Třešňák
12. listopadu 2015, 08:48

Úterní vystoupení Davida Camerona nenechalo nikoho na pochybách, že britský premiér je zastáncem setrvání Londýna v Evropské unii. Aby však uspokojil část svých spolustraníků a voličů, předložil návrhy na reformu EU, které zpochybňují její základní pilíře.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Rozdělená země

Myslí to Britové vážně? Jestliže se voliči na ostrovech v nadcházejícím referendu vysloví pro odtržení své země od EU, bude to pro společenství historická rána. Ještě nikdy nezařadila členská země EU zpátečku. Přesto „brexit“ vůbec není vyloučený. Budeme-li věřit výzkumům veřejného mínění, nemá dnes ve Spojeném království status quo nijak drtivou většinovou podporu.

Bez ohledu na obsáhlý projev Davida Camerona rozhodnou o výsledku referenda především dvě témata: vášnivá debata o imigraci ze zemí mimo EU a hospodářské důsledky případného odchodu Británie ze svazku. Mnoha Britům příliš nezáleží na otevřenosti hranic uvnitř EU, ale mají strach z ekonomické nejistoty, kterou by s sebou odchod z unie přinesl.

Pokud se tématu dopadů na ekonomiku dostane v debatě jasné a významné role, mohlo by výsledek referenda ovlivnit zcela zásadním způsobem. Nicméně tábor britských podnikatelů a manažerů je stejně rozdělený jako celá země. Výsledek referenda je kvůli tomu ještě hůře předvídatelný.

SME: Britská ruleta

Doufám a věřím, že společně dokážeme najít dohodu. Jestli ano, jsem připraven vést celým srdcem a duší kampaň za setrvání Británie v reformované EU, napsal britský premiér David Cameron šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Nad vzletnými slovy politika, který se chystá do dvou let vypsat referendum o členství Británie v unii, se vznášejí dvě zásadní otázky. Je hezké, že premiér nabízí duši i srdce do kampaně za setrvání v reformované EU. Není to ale zárukou, že v ní Britové skutečně zůstanou.

Druhou otázkou je, zda takový Cameronův příslib bude stačit zbylým 27 členům unie na to, aby Britům povolili výjimky, které se v některých případech dotýkají základních principů společenství. Je zjevné, že Cameron ještě nevyložil všechny karty. Tvrdě protievropské křídlo toryů, kvůli němuž celý nápad s referendem spatřil světlo světa, není obsahem dopisu nijak unesené.

Největším kamenem úrazu je Cameronův požadavek na výjimku z nediskriminačního přístupu k občanům unie. O vícerychlostní Evropě se mluví dlouho, ale Cameron ji jako první chce mít potvrzenou na papíře. „Odměnou“ za opuštění jednoho ze základních motivů integrace má být vabank referenda.

The Guardian: Čas ukončit nevyhlášenou válku

Příliš dlouho připomíná evropská strategie Davida Camerona pohyb kraba. Muž s globální vizí, který však není svrchovaným pánem vlastní strany, uvedl na jedné straně jasné stanovisko, že členství Británie v EU „je věcí naší národní a ekonomické bezpečnosti“. Na druhé straně je ochoten tuto bezpečnost dát všanc pořádáním referenda o setrvání v EU, aby vyhověl domnělým obavám voličů. Tato strategie gamblera se rozvinula o kus dál premiérovým vzkazem Bruselu.

Požadavky, o nichž Cameron dlouze hovořil v úterý, skutečně nejsou heroickým ultimátem. Již měsíce byly signalizovány jejich obrysy, takže nejde o překvapení. Premiér komisi řekl, že jeho zájem se v zásadě koncentroval do jediného slova – pružnost. A otázkou pružnosti také je případná realizace Cameronových požadavků. Důležitější je jasné Cameronovo sdělení, že vyřešení této agendy umožní Británii v EU zůstat.

Britové, kteří chtějí pryč z unie za každou cenu, mohou úterní projev považovat za trivializující a nevhodný. Pro zastánce členství v EU, mezi něž patří i Guardian, je poslední vývoj závdavkem pro konstruktivní angažmá. V ideálním světě, bez předsudků antievropsky naladěného tisku by Cameronovy projevy nebyly třeba. Že je členství lepší než brexit, by pak premiér mohl říct jasněji a hlasitěji.


Čtěte také:

Na zachování volného pohybu osob v EU trváme, uvedl Sobotka

Cameronovy požadavky? Vysoce problematické, reaguje Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít