Zahraniční tisk: Evropan Cameron zahájil demontáž unie

12. listopadu 2015, 08:48 - Martin Čaban a Petr Třešňák
12. listopadu 2015, 08:48

Úterní vystoupení Davida Camerona nenechalo nikoho na pochybách, že britský premiér je zastáncem setrvání Londýna v Evropské unii. Aby však uspokojil část svých spolustraníků a voličů, předložil návrhy na reformu EU, které zpochybňují její základní pilíře.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Rozdělená země

Myslí to Britové vážně? Jestliže se voliči na ostrovech v nadcházejícím referendu vysloví pro odtržení své země od EU, bude to pro společenství historická rána. Ještě nikdy nezařadila členská země EU zpátečku. Přesto „brexit“ vůbec není vyloučený. Budeme-li věřit výzkumům veřejného mínění, nemá dnes ve Spojeném království status quo nijak drtivou většinovou podporu.

Bez ohledu na obsáhlý projev Davida Camerona rozhodnou o výsledku referenda především dvě témata: vášnivá debata o imigraci ze zemí mimo EU a hospodářské důsledky případného odchodu Británie ze svazku. Mnoha Britům příliš nezáleží na otevřenosti hranic uvnitř EU, ale mají strach z ekonomické nejistoty, kterou by s sebou odchod z unie přinesl.

Pokud se tématu dopadů na ekonomiku dostane v debatě jasné a významné role, mohlo by výsledek referenda ovlivnit zcela zásadním způsobem. Nicméně tábor britských podnikatelů a manažerů je stejně rozdělený jako celá země. Výsledek referenda je kvůli tomu ještě hůře předvídatelný.

SME: Britská ruleta

Doufám a věřím, že společně dokážeme najít dohodu. Jestli ano, jsem připraven vést celým srdcem a duší kampaň za setrvání Británie v reformované EU, napsal britský premiér David Cameron šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Nad vzletnými slovy politika, který se chystá do dvou let vypsat referendum o členství Británie v unii, se vznášejí dvě zásadní otázky. Je hezké, že premiér nabízí duši i srdce do kampaně za setrvání v reformované EU. Není to ale zárukou, že v ní Britové skutečně zůstanou.

Druhou otázkou je, zda takový Cameronův příslib bude stačit zbylým 27 členům unie na to, aby Britům povolili výjimky, které se v některých případech dotýkají základních principů společenství. Je zjevné, že Cameron ještě nevyložil všechny karty. Tvrdě protievropské křídlo toryů, kvůli němuž celý nápad s referendem spatřil světlo světa, není obsahem dopisu nijak unesené.

Největším kamenem úrazu je Cameronův požadavek na výjimku z nediskriminačního přístupu k občanům unie. O vícerychlostní Evropě se mluví dlouho, ale Cameron ji jako první chce mít potvrzenou na papíře. „Odměnou“ za opuštění jednoho ze základních motivů integrace má být vabank referenda.

The Guardian: Čas ukončit nevyhlášenou válku

Příliš dlouho připomíná evropská strategie Davida Camerona pohyb kraba. Muž s globální vizí, který však není svrchovaným pánem vlastní strany, uvedl na jedné straně jasné stanovisko, že členství Británie v EU „je věcí naší národní a ekonomické bezpečnosti“. Na druhé straně je ochoten tuto bezpečnost dát všanc pořádáním referenda o setrvání v EU, aby vyhověl domnělým obavám voličů. Tato strategie gamblera se rozvinula o kus dál premiérovým vzkazem Bruselu.

Požadavky, o nichž Cameron dlouze hovořil v úterý, skutečně nejsou heroickým ultimátem. Již měsíce byly signalizovány jejich obrysy, takže nejde o překvapení. Premiér komisi řekl, že jeho zájem se v zásadě koncentroval do jediného slova – pružnost. A otázkou pružnosti také je případná realizace Cameronových požadavků. Důležitější je jasné Cameronovo sdělení, že vyřešení této agendy umožní Británii v EU zůstat.

Britové, kteří chtějí pryč z unie za každou cenu, mohou úterní projev považovat za trivializující a nevhodný. Pro zastánce členství v EU, mezi něž patří i Guardian, je poslední vývoj závdavkem pro konstruktivní angažmá. V ideálním světě, bez předsudků antievropsky naladěného tisku by Cameronovy projevy nebyly třeba. Že je členství lepší než brexit, by pak premiér mohl říct jasněji a hlasitěji.


Čtěte také:

Na zachování volného pohybu osob v EU trváme, uvedl Sobotka

Cameronovy požadavky? Vysoce problematické, reaguje Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít