Zahraniční tisk: Apple aneb štěpením k vyšší hodnotě

12. června 2014, 08:45 - .
12. června 2014, 08:45

Historicky čtvrté štěpení akcií v podání technologické společnosti Apple oceňují hlavně investoři. Jak ukazuje text z deníku The Wall Street Journal, je velmi nepravděpodobné, že by kurz akcie nabral sestupný směr. Na důvodech kroku se deníky vesměs shodují.

Frankfurter Allgemeine: Nové akcie Applu

Štěpení akcií v poměru 7:1 vedlo na začátku týdne k nominálnímu propadu ceny akcie Apple o 85 procent. Přesto to byl pro technologickou firmu dobrý burzovní den, na konci obchodování si titul připsal téměř dvě procenta a uzavřel na 93,70 dolaru. Jen se tak potvrdil pozitivní vývoj z předchozích týdnů. Jen od dubnového oznámení plánu na štěpení akcií jejich hodnota i díky oznámení výsledků hospodaření, jež předčily očekávání, vzrostla o 25 procent.

Akcie tak je na dostřel svého maxima lehce převyšujícího 700 dolarů (nyní 100 dolarů) ze září 2012. Během loňského roku přitom dočasně spadly i pod 400 dolarů. Analytici nyní šroubují cílovou cenu akcie Applu ještě výše. Společnost přitom letos zatím nepředstavila žádnou dech beroucí novinku, nové přístroje lze očekávat až ve druhé polovině roku. Na své vývojářské konferenci v San Francisku minulý týden se společnost omezila jen na novinky v oblasti softwaru.

Die Welt: Když je z jedné sedm

Applu se daří dobře. A akcie firmy udělala podílníkům v minulém týdnu hodně radosti. Na konci týdne se technologická akcie obchodovala blízko svému letošnímu maximu na úrovni 473 eur. Nikoli nevýznamný podíl na tomto růstu mělo natěšené očekávání akciového splitu, které se uskutečnilo následující pondělí. V tento den se z každé akcie Applu stalo automaticky sedm akcií. Opticky snáze dosažitelná akcie, která od pondělí stojí asi 67 eur, má přivábit další investory.

Zároveň se firmě z Cupertina otevírá cesta do indexu Dow Jones, jehož brány byly pro příliš drahou akcii uzavřeny kvůli aranžmá indexu. Tento problém je nyní vyřešen, což může růst hodnoty akcie ještě více popohnat. Po přijetí titulu do indexu by jej totiž začali kupovat institucionální investoři, kteří se na Dow Jones zaměřují. Stejně tak indexové fondy, které čas od času Dow Jones napodobují, tak budou nuceny k nákupům akcií Applu.

Vývoj akcií Applu od začátku roku

Wall Street Journal: Co znamená štěpení akcií

Pod sto dolary nebyly akcie Applu celé roky. Neortodoxní plán štěpit akcie v poměru 7:1 se stal skutečností. Technicky jde o zvýšení počtu akcií úměrně s poklesem jejich hodnoty. Na hodnotě společnosti se nic nemění, její management jen chce akcie zatraktivnit pro menší investory. Průzkum provedený kolegy z MarketWatch na 20 tisíci dotázaných ukázal, že 50 procent z nich by nyní o nákupu uvažovalo, 31 procent již akcie má a pro 19 procent se štěpením nic nemění.

Dalším zmiňovaným důvodem splitu je snaha firmy dostat se do hájemství indexu Dow Jones. Největší americká společnost dle tržní kapitalizace nikdy jeho součástí nebyla, což pozorovatelé připisují právě vysoké ceně akcie. Na rozdíl od S&P 500, který sleduje tržní kapitalizaci, je Dow Jones ukazatelem postaveným na ceně, takže čím vyšší je hodnota akcie, tím více se projeví její výkyvy.

Otázka je, zda bude pokračovat rallye i po štěpení. Podle všeho ano. Od roku 2010 provedlo tento akt 57 firem z S&P 500. Jejich akcie v průměru vzrostly o půl procenta po měsíci, po třech měsících to už bylo 5,4 procenta a po roce 28 procent. Apple provedl split počtvrté v historii. V letech 1987, 2000 a 2005 šlo o štěpení 2:1. V S&P vypočítali, že kdyby k nim nedošlo, zavírací hodnota z minulého pátku (645,57 dolaru) by činila 5164,56 dolaru.


Čtěte také:

Akcie Applu jsou blíže drobným investorům

Technologickým obrům i jejich akciím se daří

Apple vykupuje vlastní akcie, utratil 14 miliard dolarů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít