Zahraniční komentáře: Financial Times: Vyšetřování místo vyjednávání

11. února 2015, 08:42 - Zahraniční tisk
11. února 2015, 08:42

Odhalení velkých daňových úniků umožňovaných bankovní skupinou HSBC by se nemělo dotknout jen banky nebo zúčastněných jedinců. Švýcarské autority by se měly stydět za svou snahu spíše ztrestat whistleblowera Hervého Falcianiho než zapochybovat o své kultuře bankovnictví. Mnoho lidí jistě také zapochybuje o jmenování bývalého šéfa HSBC Stephena Greena britským ministrem obchodu v roce 2011. Ale nejžhavější gril by měl čekat na britskou daňovou kontrolu.

Jako další evropské daňové autority celá léta znala identitu vlastníků tisíců švýcarských bankovních kont. Její první reakcí bylo maximalizovat výběr daní od nově objevených poplatníků. To je pochopitelné. Ale ve světle posledních odhalení je velkou otázkou, zda finanční úřad nebyl příliš shovívavý a zda se neměl více spolehnout na kriminální vyšetření něčeho, co skutečně vypadá jako bezostyšná kriminální činnost. Daňoví kontroloři by skutečně měli přijmout agresivnější přístup.

Die Welt: Jsme připraveni na studenou válku?

Angela Merkelová na mnichovské bezpečnostní konferenci použila poněkud neobratné přirovnání ke stavbě zdi na německo-německé hranici. Ale možná se musíme připravit na to, že podobná dělicí linie v budoucnu přes Ukrajinu povede. Podobně jako v Podněstří a v Jižní Osetii bude Rusko části země pod svým vlivem nutit, aby podminovávaly demokratický a státotvorný projekt západní části Ukrajiny. Putin je zjevně rozhodnutý vytrvat a dostat Ukrajinu do situace „padlých států“, aby byla povolnější vůči kremelské manipulaci. Kdo chce omezit moskevské roztahovačné fantazie, které se týkají i dalších zemí, musí se snažit západní část Ukrajiny demokratizovat a stabilizovat, aby se stala baštou proti Rusku.
Podobnou, jakou bylo západní Německo proti Varšavskému paktu. Budoucnost Evropy tedy nezáleží tolik na zbraních pro Ukrajinu jako na otázce, zda je svobodný svět připraven se zásadově postavit ruské roztahovačnosti – podobně jako za časů studené války.

SME: Kde jste byl, pane prezidente?

Prezident Kiska je z kampaně před referendem rozčarovaný. Překročila prý hranice základní slušnosti. Výprask, který utrpěla Aliance za rodinu v referendu, je nezpochybnitelný. To je prostý fakt. Snad na to časem přijdou i organizátoři. Dokud bude ale jeden z nich tvrdit, že k názoru lidí, kteří nepřišli hlasovat, se nepřihlíží, druhý, že na vině jsou média, a třetí, že se k lidem informace o konání referenda nedostala, je zbytečné vést jakoukoli debatu. Prezident však konstatoval, že „nikdo nemůže považovat za své vítězství, že jedním z výsledků referenda jsou i rozhádané rodiny a přátelé“. Věřím mu, i když takové rodiny ani přátele neznám.
Jestliže však prezident říká, že byl „rozčarovaný z toho, jak v některých projevech překročila veřejná diskuze a kampaň hranice základní slušnosti“, potom je na místě se ptát. Například: Kde jste byl a co jste udělal, pane prezidente, aby tomu tak nebylo?

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít