Zahoďte kamínka

10. dubna 2009, 15:08 - Čestmír Klos
10. dubna 2009, 15:08

Dotace z programu Zelená úsporám umožní...

Celý podtitul:
Dotace z programu Zelená úsporám umožní domácnostem přejít na šetrné vytápění

Velkým přínosem nového programu dotací je i podpora výstavby pasivních budov, a zejména zateplování rodinných domů a bytů. Energetický potenciál zateplení českých domů je pětapůlkrát větší než množství energie, kterou by přineslo protržení ekologických limitů na Mostecku a likvidace Horního Jiřetína. Přitom spalování vytěženého uhlí by se nepříznivě promítlo do naší bilance skleníkových plynů a zateplení budov ji naopak razantně snižuje.

Miliardy domácnostem Finanční pomoc z tohoto programu bude podle předpokladu směřovat do 250 tisíc domácností. Po provedeném zateplení, výměně kamen a kotlů na uhlí za topeniště na biomasu a řadě dalších opatření poklesnou každoroční emise hlavního skleníkového plynu oxidu uhličitého o milion sto tisíc tun, což zhruba odpovídá stejnému množství uhlí, které nebude třeba vytěžit. Emise nebezpečného mikroskopického prachu klesnou každý rok o 2200 tun. A při zcela stejném tepelném komfortu budou české domácnosti každoročně spotřebovávat takřka o 6,5 milionu gigajoulů tepla.
Požádat o pomoc nebude žádná věda. Příjem žádostí o dotace bude zahájen 22. dubna, na Den Země. Žadatel ani nebude muset chodit s vyplněným formulářem na některé z krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí a stačí, když se obrátí na pobočku některé z pověřených bank. Tam si zároveň bude moci zařídit i úvěr na část investice, která nebude kryta dotací.
Má-li už dotyčný zatepleno nebo si již pořídil třeba tepelné čerpadlo, přiloží k vyplněné žádosti fakturu a požadované dokumenty. Po nezbytné kontrole pak už pouze čeká, až mu přijde patřičná částka na účet. Kdo se teprve rozhodl opatření podniknout, má cestu k dotaci o několik kroků (a celou dobu realizace) delší. Po kontrole dokumentů dostane příslib a dotace ho neminou, i kdyby v čase realizace byl mezitím celý balík rozebrán. Konec je stejný – kontrola dodržení pravidel a výplata přislíbené částky.
Dotace z programu Zelená úsporám je kvazinároková. To znamená, že nikdo nikoho nevybírá. Ten, kdo přijde a jeho požadavek splňuje pravidla, dotaci dostane. S jedinou výjimkou – že došly peníze. Ovšem deset miliard vložených do tohoto projektu, získaných z prodeje českých přebytečných emisních kreditů Japonsku (EURO 13/2009), nějaký čas vydrží.

Není zateplení jako zateplení Vyplatí se zateplit rodinný dům celý. Tehdy úřad uzná náklady až do 1950 korun na metr čtvereční obytné plochy a dotace může činit až 50 procent nákladů. K dosažení této částky je ovšem potřeba instalovat takzvanou rekuperaci, tedy nucenou výměnu tepla mezi vzduchem odvětrávaným a přiváděným. Pouhé komplexní zateplení bez rekuperace bude uznáno do výše 1300 korun. Při dílčím zateplení je uznatelný limit jen 850 korun na metr čtvereční, takže i polovina celkové částky krytá dotací je nižší.
U bytových domů je limit pro komplexní zateplení 1350 a pro dílčí 600 korun na metr čtvereční. A až polovinu z celkové částky může hradit stát. Pomoc z tohoto programu se ovšem nevztahuje na zateplování panelových domů. Jejich majitelé mají možnost čerpat pomoc z evropských zdrojů prostřednictvím Panel programu, spravovaného ministerstvem pro místní rozvoj.

Řekni mi, čím topíš… Není příhodnější doba pro modernizaci vytápění rodinných domů a bytů než teď, kdy je ochoten přispět stát. Snad tím navždy smaže nebetyčný nonsens ministra životního prostředí Františka Bendy z první Klausovy vlády, který se rozhodl podporovat plýtvavé elektrické přímotopy. Zprvu byly finančně zvýhodňované, ale časem se pro své majitele staly finanční pastí. Pokud je lidé už dávno nestrhali ze stěn, teď mají, opět se státní podporou, příležitost. A také každý, kdo dosud topí uhlím nebo topnými oleji.
Pro zavedení systému na biopaliva může program Zelená úsporám přispět majitelům rodinných domů až osmdesáti tisíci korunami. Při instalaci solárních článků na ohřev teplé vody či na přitápění odlehčí investorům padesáti pěti tisíci, u dokonalejších systémů dokonce osmdesáti tisíci korunami. U bytových domů se částky rozpočítávají na jednotlivé byty – maximálně 25 tisíc na byt.
Velmi zajímavé jsou i kombinace opatření, oceňovaná dvacetitísícovým bonusem u rodinných a padesátitisícovým bonusem u bytových domů – viz připojené modelové příklady.

Řeže začínají Rozpoutala se už diskuse kolem podpory výstavby pasivních domů. Částka 220 tisíc korun nepokryje ani vícenáklady mezi pasivním a stejně velkým obyčejným domem. Věrozvěst pasivních domů, architekt Aleš Brotánek, se obává, že tato omezená pomoc nepovzbudí občany k předpokládané výstavbě pěti tisíc rodinných domů. Petr Měchura ze společnosti AVE BOHEMIA by naopak podporu pasivních domů zcela zrušil ve prospěch výstavby nízkoenergetických domů, které jsou ovšem jen napůl cesty. Navíc se cítí zaskočen malou podporou svých krbových kamen ve prospěch kotlů na biomasu a je ochoten kvůli tomu vést válku s celým programem. Spokojení jsou však ekonomové. Člen Nervu Miroslav Zámečník prohlásil, že u nás nenalezneme lepší multiplikátor. Program je zároveň účinným protikrizovým opatřením, protože podle očekávání přinese třicet tisíc pracovních míst. Zámečník se vyjádřil, že kdybychom nedokázali přebytek emisních kreditů zobchodovat, nikdy deset miliard nedostaneme. Součástí obchodu je podmínka vynaložit celou částku na opatření proti klimatické změně. „Je to oběd zadarmo,“ spokojeně komentuje Zámečník.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít