Zahlcení soudci

01. května 2008, 14:30 - Michal Kučera
01. května 2008, 14:30

Předsedkyně žádá ministerstvo o posily

Brněnský Nejvyšší soud, který je pomyslným vrcholem české justice, zatěžují tisíce nevyřešených případů. Podle statistik za první čtvrtletí letošního roku za sebou soud z minulých let vleče 5350 nevyřízených kauz. Zdaleka největší část přitom představují dovolání v občanskoprávní neboli civilní oblasti. Těch zbylo z minulých let bezmála 4400.
„Jedná se zejména o případy za poslední rok a půl, kdy došlo k obrovskému nárůstu podání a nestíhalo se to vyřizovat,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Podle něj se tak mezi nevyřešenými případy najdou kauzy týkající se ochrany osobnosti, obchodní spory, ale i úplné banality. Soudci nestíhají spory vyřizovat především proto, že na zhruba osm tisíc civilních dovolání, které ročně dostane, má Nejvyšší soud pouze třicet sedm lidí.
„Snažíme se získat od ministerstva spravedlnosti tabulková místa pro další civilní soudce,“ uvedl Knötig. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová chce, aby k současným padesáti devíti soudcům přibylo časem ještě dalších šest. Ti by se měli rekrutovat z řad soudců, kteří jsou u Nejvyššího soudu na stáži. Příchod nových soudců by měl pomoci těm současným, kteří řeší průměrně dvanáct až patnáct případů měsíčně. Každý tříčlenný senát tak měsíčně musí rozsoudit kolem pětačtyřiceti kauz. Situaci by měl podle Brožové zlepšit nárůst počtu asistentů soudců. Nyní má většina z nich pouze jednoho pomocníka, v budoucnosti by ale měl každý z nich mít asistenty dva, podobně jako je tomu u Nejvyššího správního soudu.

Tabulka:
Čekající kauzy
Nevyřízené případy z minulosti
Civilní dovolání 4346
Obchodní dovolání 757
Trestní dovolání 115
Ostatní 132
Pramen: Nejvyšší soud

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít