Zaha M. Hadid: Postavím vám Kaplického knihovnu

09. srpna 2010, 14:46 - Vláda Barák
09. srpna 2010, 14:46

Byla jednou z porotkyň mezinárodní architektonické soutěže na projekt Národníknihovny, ve které jednohlasně zvítězil návrh Jana Kaplického. Jeho manželce Elišce přislíbila spolupráci na případném dokončení tohoto projektu.

Autor: Isifa

Není pro ni problém navrhnout skokanský můstek, požární zbrojnici, boty nebo Egyptský pavilon pro světovou výstavu Expo 2010. Architektura je jejím osudem.

Narodila se 31. října 1950 v Bagdádu v Iráku. Její otec byl ekonom a podnikatel a také spoluzakladatel irácké Národní demokratické strany. Hadid nejdříve vystudovala matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu, od roku 1972 studovala architekturu u Architectural Association ve Velké Británii, kde se potkávala s dalšími slavnými architekty, jako byli Alvin Boyarski, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Will Alsop nebo Bernard Tschumi. Na této škole získala v roce 1977 cenu Diploma Prize.

Vzhůru mezi elitu

Diplomní projekt absolvovala Zaha Hadid pod vedením Rema Koolhaase z ateliéru OMA, který dnes stejně jako Zaha patří ve světové architektuře k naprosté špičce. Koolhaas měl na začínající Zahu významný vliv – zejména svou odvahou dělat věci nově, přemýšlet o nich v netradičních souvislostech a nahlížet je z jiných perspektiv. Koolhaasův holandský smysl pro racionalitu a strohost našel odezvu v zájmu Zahy Hadid o matematiku. Není divu, že talentovaná žačka nastoupila do ateliéru OMA a u svého učitele působila následující tři roky. Ve stejné době také začala vyučovat na Architectural Association, poté působila jako hostující profesorka na Harvard a Columbia University. V roce 1980 založila vlastní společnost Zaha Architects, která dodnes sídlí v Londýně.

Prokletí vizionářů |REALIZOVANÉ PROJEKTY ZAHY HADIDOVÉ|
|- Egyptský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji v Číně - lanovka Nordkettenbahn (2007), Innsbruck, Rakousko - Glasgow Transport Museum (2007 až 2009), Glasgow, Skotsko - stanice vysokorychlostního vlaku (2006), Afragola, Itálie - budova ústředí BMW (2005), Leipzig, Německo - Phaeno Science Center (2005), Wolfsburg, Německo - interiér hotelu Puerta America (2005), Madrid, Španělsko - skokanský můstek Bergisel (2002), Innsbruck, Německo - terminál a parkovište Hoenheim-North (2001), Strasbourg, Francie - Rosenthal Center for Contemporary Art (1998), Cincinnati, Ohio, USA - požární stanice Vitra (1994), Weil am Rhein, Nemecko| I ona patřila mezi architekty, kteří měli zpočátku o zakázky nouzi a zůstávali ponořeni spíše ve své fantazii. Traduje se, že americký architekt Frank Lloyd Wright zrealizoval více budov ve věku penzisty než ve věku produktivním. Když Oldřich Tyl a Josef Fuchs stavěli ohromný Veletržní palác, Jan Kaplický se první velké zakázky (Mediální centrum kriketového klubu) dočkal až roku 1999. Zahu Hadid potkalo vlastně totéž – dlouhé čekání na realizaci vlastních projektů vyplnila ale vlastní kreativní činností, zejména v oblasti malování. S uvedenými architekty má pak Zaha ještě jedno společné – nevoli ke kompromisům.
Největší z architektek V roce 2004 se Zaha Hadid stala první ženou, které byla udělena Pritzkerova cena za architekturu, jakýsi ekvivalent Nobelovy ceny. Její bohatá práce je ceněna nejen kvůli osobitosti, ale také proto, že se dokázala prosadit v profesi, která je dominantou mužů. V případě prací Zahy Hadid není potřeba rozlišovat mezi stavbami, které se dočkaly realizace, a „pouhými“ návrhy. Už v koncepční fázi vykazují veškeré její projekty charakteristické znaky a rukopis. Dar pro Egypt

Egyptský pavilon na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji v Číně má rozlohu 1 000 metrů čtverečních a byl postaven za tři měsíce. Hlavním tématem se stalo heslo Káhira, matka světa. Celým prostorem se vine bílá stuha v podobě vypnuté membrány, která je typická pro interiérové řešení Zahy Hadid. Do ní jsou zapleteny jednotlivé výstavní artefakty a prostory. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout sedm antických pokladů nebo busty a sochy přivezené z egyptských muzeí. Bonusem pak jsou multimediální projekce. Zaha Hadid celý futuristický design budovy i její interiér navrhla jako dar Egyptu. Tímto pavilonem projde za den 14 tisíc lidí. Otevřený bude až do narozenin jeho autorky, tedy do 31. října.

Pokud vás zaujaly práce této fenomenální architekty, podívejte se v knihkupectví po její rozsáhlé monografii Zaha Hadid, complete works 1979 – 2009. Více informací naleznete také na www.zaha-hadid.com.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové…
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít