Zadržení doktora Bartáka provázejí nestandardní postupy

01. září 2011, 14:08 - Jaromír Bartůněk, ČTK
01. září 2011, 14:08

Kauza lékaře a šéfa modřanské polikliniky Jaroslava Bartáka je v těchto dnech veřejným tématem číslo jedna. Policie ho obvinila ze sedmi trestných činů - sexuálního nátlaku, znásilnění, vydírání, omezování osobní svobody, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Foto: Jiří Meixner/iDNES.cz/Profimedia.cz

K zadržení Bartáka došlo v sobotu 27. srpna přímo na ruzyňském letišti, když se vracel z dovolené v Turecku, kde byl se svou rodinou. Policisté na něj čekali hned v příletové hale. Podle informací Profit.cz byly ale okolnosti Bartákova zadržení zbytečně teatrální a nestandardní.

Profit.cz zjistil, že náměstek ředitele pro kriminální službu Krajského ředitelství Praha Ivan Smékal na své pondělní (29. 8. 2011) ranní poradě ostře kritizoval vedoucí třetího oddělení odboru obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Alenu Kolářovou. Právě ona byla pověřena úkolem zadržet Bartáka na letišti Praha-Ruzyně a následně ho předvést na Krajské ředitelství policie v Kongresové ulici v Praze. Náměstek Smékal vytkl Kolářové zejména to, že doktora Bartáka nechala v rozporu se standardními postupy a navíc s náznakem jisté teatrálnosti vyložit přímo na velkém parkovišti před policejním ředitelstvím v Praze, kde už čekali novináři. Barták byl do budovy policie předveden pod dohledem uniformovaných policistů a ještě navíc v doprovodu s budoucím vyšetřovatelem Petrem Rozumem (na fotografii v kostkované košili) – to vše za účasti kamer a fotoaparátů nastoupených novinářů. Běžnou praxí pražského ředitelství je přitom dopravit zadržené nepozorovaně do sklepních garáží a následně interním výtahem k výslechu. Kolářová se hájí tím, že takový postup jí nařídil sám pražský ředitel Martin Vondrášek. Jeho vyjádření Profit.cz zjišťuje.

V celém případu doktora Bartáka je přitom zvláštních a nestandardních postupů mnohem víc. Příkladem je jeho hospitalizace na Bulovce. Zadržený Jaroslav Barták totiž po prvním výslechu zkolaboval, a byl proto hospitalizován v této nemocnici na kardiologickém oddělení, údajně pod stálým dohledem policie. Běžnou praxí v takovém případě je umístění zadrženého do zdravotního zařízení vazební věznice.

Nezvyklé je i to, že Barták po svém zadržení nadále disponoval svým soukromým mobilním telefonem. Na něj se mu dovolali například reportéři TV Nova, kterým ochotně poskytl vyjádření. Právníci oslovení TV Nova připustili, že policie Bartákovi mobil odejmout mohla. Pro jeho odebrání měl vyšetřovatel Petr Rozum hned několik nástrojů daných trestním řádem. Protože se tak nestalo, Barták mohl využít mobilní telefon k ovlivňování svědků případu, i když policie tvrdila, že má jeho telefon pod kontrolou.

Profit.cz se dále podařilo zjistit, že Bartáka by měl obhajovat známý advokát, dřívější prorektor Policejní akademie ČR František Novotný, studenty přezdívaný jako Franta Hmota. V tuto chvíli vystupuje jako Bartákův obhájce advokátka Klára Slámová. Obviněný svou vinu popírá a proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4, který ho poslal do vazby, podal stížnost. V případě odsouzení mu hrozí až 10 let vězení.

Bartákovu aféru spustila jedna z jeho bývalých asistentek, kterou lékař údajně trýznil během dovolené na Filipínách. Dívka již dříve vypověděla, že ji tam vylákal pod záminkou pracovní cesty.  Po celou dobu pobytu ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval jí smrtí. S podobným obviněním se záhy přihlásily další ženy. Lékař v souvislosti s tím uvedl, že to byly prostitutky a že jde o spiknutí s cílem ho diskreditovat.

Barták už přitom kvůli násilí na mladých ženách jednou skončil před soudem. V prosinci 2007 před pražským Michnovým palácem údajně brutálně zbil svou tehdejší asistentku. Během soudního procesu žena přijala odškodnění.

Vzhledem k tomu, že doktor Barták se od začátku aféry v médiích opakovaně prezentoval nevybíravými výroky, distancovala se od jeho chování jak modřanská poliklinika, jejímž třetinovým vlastníkem Barták je, tak i Česká lékařská komora.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se…
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít