Žádný velký průvan

29. ledna 2010, 11:47 - Petra Pelantová
29. ledna 2010, 11:47

Šéfové tuzemských finančních domů jsou k Obamově plánu skeptičtí

Šťavnaté komentáře šéfů tuzemských bank na téma Obama a regulace bank lze získat pouze v případě, že vypnete diktafon. „Je to jen zastírací manévr, aby odvedl pozornost od propírané zdravotnické reformy,“ uvedl jeden z bankéřů pod podmínkou, že nebude zveřejněno jeho jméno. Další velice drsně konstatoval, že není třeba se ničeho obávat, neboť se kromě vyhlazení původního obyvatelstva ještě Američanům nepodařilo žádnou regulaci dotáhnout do konce. Jako příklad zmínil prohibici. „Není se o čem bavit, něco takového nemůže Obamovi projít. Na trzích by to udělalo ještě větší průvan než finanční krize, takže lze čekat, pokud Obama plány protlačí, že se banky v tichosti domluví, jak to obejít,“ prohlásil zase jiný bankéř. Mezi názory zaznělo i to, že „silná bankovní lobby nakonec dosáhne významného zmírnění navrhované regulace“.

Ano, ale… „Jde o věc v praxi neproveditelnou,“ říká k plánu na omezení velikosti bank šéf tuzemské Raiffeisenbank Lubor Žalman a pokračuje: „Nic z tohoto návrhu ovšem neřeší podstatu problému. Jestliže budou politici zachraňovat banky, které příliš riskují ve snaze vyšponovat své zisky, nemohou se divit, že příliš riskujících bank je čím dál víc. Je sice správné pomoci klientům takových bank a zabránit panice, ale managementy bank a akcionáři, kteří neodhadli rizika, to musejí odnést na plné čáře, stejně jako neúspěšné firmy v jakémkoliv jiném oboru. A to se nestalo.“
Někteří bankéři naopak tvrdí, že Obamovy regulatorní smyčky mají šanci na schválení. „Očekáváme změny a nová pravidla,“ prohlásil první muž České spořitelny Gernot Mittendorfer na dotaz týdeníku EURO. Neznamená to však jednoznačný souhlas. „Důležité je, aby ti, kdo budou tyto změny zavádět, pečlivě rozmysleli dopad změn do ekonomiky,“ pokračoval Mittendorfer s tím, že „světová ekonomika potřebuje zdravý a fungující bankovní sektor a bankéři musejí přijmout zodpovědnost za dění v letech 2008 a 2009“.
Šéf ČSOB Jan Kavánek odmítl plány komentovat. Banka se prý „k regulatorním či legislativním záměrům nevyjadřuje“. Za Komerční banku se místo francouzského ředitele vyjádřil hlavní ekonom Kamil Janáček, který uvedl, že „jde o neuvážené vyhlášení prezidenta Obamy a také o další zbytečný zásah americké administrativy do bankovního sektoru“. „Jak se ukázalo již v minulosti, taková opatření nepřinesla očekávané efekty a později byla opuštěna,“ nešetřil pesimismem Janáček.
Opatření by neměla mít vliv na tuzemský bankovní trh, shodují se bankéři. Ovlivněn by mohl být pouze prodej investičních produktů navázaných na hedgeové fondy. Jenže na tuzemském trhu nepředstavuje tento byznys velké objemy. Private equity fondy se zase budou muset více snažit získat přímo privátní investory, ale ani to by se na českém trhu nemělo výrazně podepsat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít