Žádnou zrušenou akci jsme nezaznamenali

23. června 2009, 14:56 - Tobiáš Tvrdík
23. června 2009, 14:56

Martinem Pánkem

V době krize, kdy se začalo šetřit na rozpočtech společenských akcí všeho druhu, zajistilo některým gastronomickým společnostem práci české předsednictví EU. Situaci na trhu ale nepřispěl březnový pád vlády, který ubral České republice na kreditu. „První vliv bych viděl u velkých kongresů, jež jsou asi pro nás nejzajímavější. Může to hrát roli při rozhodování, zda zvolit Prahu, Vídeň nebo třeba Budapešť,“ říká Martin Pánek, předseda představenstva gastronomické skupiny Vyšehrad 2000, která provozuje pražskou restauraci Pod křídlem noci a kavárnu v Obecním domě. Od konce roku se navíc bude starat o gastronomický provoz Malostranské besedy, jejíž rekonstrukce se chýlí ke konci.

EURO: Firmy musejí kvůli krizi škrtat v nákladech a firemní večírky bývají mezi prvními výdaji, které jsou zeštíhleny. Jaký má tento trend dopad na vaše zakázky? PÁNEK: Rok 2007, hlavně podzim, byl výjimečný a objem zakázek byl značně velký, takže na podzim roku 2008, kdy se intenzivněji mluvilo o krizi, jež se u nás začala projevovat, jsme tento posun zaznamenali. Ve srovnání s jinými lety to byl ale standardní rok. To zhoršení situace se ale markantně projevilo v únoru a březnu letošního roku. Snižovaly se počty osob a snižovaly se rozpočty.

EURO: Únor a březen bývají tradičně slabším obdobím pro cateringové firmy, pomohlo vám v tomto směru nějakým způsobem české předsednictví EU a s ním spojené zahraniční návštěvy a summity? PÁNEK: Pro nás to mělo určitě pozitivní vliv na množství realizovaných akcí, protože jsme jednou z firem, které se do této činnosti zapojily. Jednalo se například o neformální setkání ministrů zahraničních věcí, ministrů obrany nebo ministrů průmyslu. Na druhé straně těch zakázek bylo méně, než kolik jsem očekával. Jistě na to měl vliv pád vlády, každopádně určité hlasy hovoří o tom, že se nekonalo tolik společenských akcí, kolik jich lze v rámci předsednictví EU pořádat. I když nemám přehled, kolik jich proběhne v Bruselu, kolik v Praze a kolik ve Francii, srovnání by jistě mohlo být zajímavé.

EURO: Některé cateringové firmy se po pádu vlády obávaly, že přijdou o nasmlouvané zakázky. PÁNEK: Žádnou zrušenou akci jsme nezaznamenali. Lze samozřejmě polemizovat nad neúčastí ministrů, jako tomu bylo v Mariánských Lázních, kde se místo 27 ministrů pro místní rozvoj sešlo jen sedm. Přitom když jsme dělali catering na setkání ministrů obrany před pádem vlády, tak tady byla celá Evropa.

EURO: Myslíte si, že ztráta prestiže České republiky kvůli zpackanému předsednictví může mít v delším horizontu negativní vliv na firmy podnikající v cestovním ruchu včetně luxusních restaurací? PÁNEK: Určitě tomu neprospěje, to můžeme konstatovat s naprostou jistotou. První vliv bych viděl u velkých kongresů, které jsou asi pro nás nejzajímavější. Může to hrát roli při rozhodování, zda zvolit Prahu, Vídeň nebo třeba Budapešť. Určitě to nepodpořilo ani situaci v cestovním ruchu. Ale pak je tu také mexická chřipka, a když k tomu přičteme krizi, kvůli níž přijíždí méně turistů, kteří méně utrácejí, je potom velmi těžké dešifrovat, který z jevů měl větší vliv.

EURO: Zkušební provoz Malostranské besedy, kde budete mít na starost gastronomický provoz, má být zahájen 19. prosince. Kdy tento atraktivní objekt hodláte otevřít k dennímu užívání? PÁNEK: Vzhledem k naplánovaným dokončovacím stavebním pracím to vypadá, že termín 19. prosince bude splněn. Jsme smluvně zavázáni do dvou měsíců od předání Malostranskou besedu zprovoznit, takže předpokladem je začátek března či konec února. Ve zkušebním provozu máme naplánováno asi pět hudebních či divadelních představení měsíčně a na to naváže postupné zprovoznění například pivnice a restaurace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít