Žádní puritáni

07. května 2009, 19:47 - Táňa Králová
07. května 2009, 19:47

Regulérní tendr v nedohlednu

Být Česko právním puritánem, muselo by přiznat: monitorovací systém čerpání evropských fondů (EURO č. 15 a 13/2009) je od začátku zatížen právní vadou. Znamenalo by to vrátit Bruselu všechny poskytnuté peníze a zastavit jejich přítok do doby, než proběhne regulérní tendr, což i s námitkami u antimonopolního úřadu může trvat do konce roku 2012. Touto úvahou, kterou zhruba před měsícem pronesl ve sněmovním kontrolním výboru náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Koliba, možná řekl víc, než zamýšlel. I tak se šéf resortu Cyril Svoboda (KDU-ČSL) těsně před odchodem pochválil, že za pouhých sto dnů zachránil monitorovací systém, a tím čerpání evropských dotací. Jak? Dohodl se s dosavadními poskytovateli – firmami Tesco SW a S&T, které kdysi zakázku dostaly v rozporu se zákonem. Teď jim posílá kolem 140 milionů korun (viz Hašení problémů). „Uzavřením licenční smlouvy a dohody o narovnání se naplňuje první etapa nápravy právní vady z roku 2001,“ prohlásil Svoboda. Zda úřad postupoval správně, když tyto peníze oběma firmám vyplácí na základě takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění, prošetřuje z podnětu společnosti SAP Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Koncem dubna jsme zahájili správní řízení,“ potvrdil Filip Vrána z tiskového oddělení ÚOHS. „Když dosavadní čerpání evropských prostředků bylo na vodě, nemohli jsme si dovolit udělat výběrové řízení na celý systém. Potřebovali jsme stabilitu, a ta je víc než zájmy jednotlivých firem,“ hájí Svoboda své kroky. Jeho náměstka Kolibu stížnost společnosti SAP popudila natolik, že zvažoval, zda se neobrátit na její německou matku, zda-li ví, co česká dcera provádí.
Zásady dané zákonem o veřejných zakázkách se v Česku ne vždy nosí, takže ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zvolilo při hašení právních problémů kolem monitorovacího systému, zažehnutého před osmi lety exministrem Petrem Lachnitem (ČSSD), raději nepuritánské řešení. Nyní ho prověřují protikorupční policie a antimonopolní úřad.

Dá Brusel, nebo nedá? Svoboda rovněž tvrdí, že nyní už bude možné hradit chod systému z evropských peněz. Kvůli právnímu škraloupu ho financuje český rozpočet, který do protizákonně provozovaného systému investoval téměř dvě stě milionů korun. Z unijních zdrojů chce MMR zaplatit už 107 milionů korun za licenci. „Projekt je schválen, platba se nyní úřaduje,“ řekl minulý týden náměstek Koliba. Zdroj zasvěcený do této agendy ovšem upozorňuje, že souhlas na národní úrovni ještě není definitivním vítězstvím, a tak hrozí, že Česko může po auditu Bruselu peníze vracet, nebude-li vše právně v pořádku. „Určitě by bylo chvályhodné, aby ministerstvo mělo vyhlášenou soutěž na centrální monitorovací systém,“ přiznal Svoboda jeden ze svých neúspěchů. Svému nástupci Rostislavu Vondruškovi nepředává připravený tendr, který jediný může odstranit jádro celé právní vady. MMR místo toho chystá další přechodné řešení, než se prý podaří systém řádně vysoutěžit. „Budeme vypisovat zakázku na provozovatele systému, který konečně legálně vlastníme, a to na dobu určitou,“ potvrdil náměstek Koliba. Hodnotu zakázky nechtěl upřesnit. „Bude záležet, jestli bude na půl roku, nebo tři roky,“ říká neurčitě.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít