Žádné překvapení se nekoná

16. května 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
16. května 2005, 00:00

PROGRAM NOVÉ VLÁDY Česká republika má za poslední tři roky již třetí vládní kabinet. Tentokrát dostal důvěru 101 koaličních poslanců premiér Jiří Paroubek se svým týmem. Program vlády odráží nejvíce skutečnost, že její mandát je omezen obdobím jednoho roku, který zbývá do voleb.

PROGRAM NOVÉ VLÁDY Česká republika má za poslední tři roky již třetí vládní kabinet. Tentokrát dostal důvěru 101 koaličních poslanců premiér Jiří Paroubek se svým týmem. Program vlády odráží nejvíce skutečnost, že její mandát je omezen obdobím jednoho roku, který zbývá do voleb.

Finanční stabilizace zdravotnictví, podpora exportu a malých i středních podnikatelů, boj proti kriminalitě, zlepšení bytové situace zejména mladých rodin s dětmi, další kroky k daňové a důchodové reformě či snaha snížit nezaměstnanost. To jsou plány vlády zhruba na 14 měsíců života, které jí zbývají do vypršení mandátu. Sám Paroubek tvrdí, že chce na rozdíl od svého předchůdce Stanislava Grosse více podporovat malé a střední podnikatele a zvýšit český export. Rád by například snížil administrativní zátěž živnostníků zhruba o 20 procent a předložil novou koncepci podpory malého a středního podnikání na roky 2007 až 2013.

PODNIKÁNÍ POMŮŽE UNIE

„Máme možnost opřít se o určitý faktický přínos peněz ze strukturálních fondů Evropské unie. To Grossova a zejména Špidlova vláda neměla k dispozici,“ prohlásil Paroubek, podle kterého jsou k dispozici stovky milionů korun právě na podporu malého a středního podnikání.

Nový premiér by také rád pokračoval ve zlepšování právního prostředí pro podnikatele, zejména urychlením zápisu do obchodního rejstříku a zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele na živnostenských úřadech. Dále také prosazením povinnosti finančních úřadů závazně vykládat sporná ustanovení daňových zákonů a zjednodušením a zrychlením úpadkového řízení. Kabinet, v jehož čele stojí, prý chce také vyhodnotit systém investičních pobídek a předložit novelu zákona, jejímž cílem má být vyšší podpora investorů do vývoje, výroby a služeb s vyšší přidanou hodnotou.

PODNIKATELÉ OD VLÁDY PŘÍLIŠ NEČEKAJÍ

Sami podnikatelé se však obávají toho, aby vláda neslibovala nesplnitelné. Některé body, například změnu legislativy s cílem snížit administrativní zátěž pro podnikatele, označují za prázdné proklamace. Konkrétní úkoly obsažené v programovém prohlášení, které chtějí podpořit malé a střední podnikatele či zvýšit český export, ale živnostníci vítají.

Například prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek oceňuje zejména to, že by ještě letos měla vzniknout nová koncepce proexportní politiky pro roky 2006 až 2008. Někteří podnikatelé naopak před dalšími návrhy podpory podnikání preferují stabilní podmínky k podnikání. „Přestaňte nás podporovat, nechte nás pracovat ve stabilním podnikatelském prostředí,“ řekl na adresu vládního prohlášení člen vedení Sdružení podnikatelů v pohostinství Ho. Re. Ka Aleš Dočkal s poukazem na velmi časté daňové i legislativní změny.

ANI MANAŽEŘI NEJÁSAJÍ

Příliš mnoho si neslibují od nové vlády ani ředitelé a manažeři předních českých firem. Ti by přitom nejvíce uvítali zjednodušení zbytečně složitých a komplikovaných zákonů, odstranění byrokracie a snížení firemních daní. To však kabinet Jiřího Paroubka během jednoho roku existence pravděpodobně neprosadí.

Z ohlášených vládních záměrů by šéfové podniků ocenili zejména snížení administrativní zátěže firem a podnikatelů. Doufají také v dokončení reformy úpadkového práva, na které pracuje ministerstvo spravedlnosti a vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. „Po dlouhých měsících tahanic a politikaření bych čekal zcela pragmatické a razantní kroky. Místo toho čtu o legislativních iniciativách, právních analýzách a důsledném požadování,“ hodnotí vládní program ředitel poradenské společnosti Triton Luděk Pfeifer.

PRIORITY NOVÉ VLÁDY

* pokračování daňové reformy

* snižování daní pro lidi se středními a nízkými příjmy

* přijetí takzvané evropské ústavy

* stabilizace zdravotnictví

* boj s šedou a černou ekonomikou

* snížení administrativní zátěže podnikatelů

* podpora exportu

* snižování nezaměstnanosti

* vypracování reformy penzijního systému

* postupné uvolnění regulovaného nájemného

* dostavba a rozšíření dálniční sítě

* zavedení mýtného pro nákladní vozidla

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít