Article, show

Žádné pikle nečekejte!

12. listopadu 2007, 00:00 - Robert Šimek
12. listopadu 2007, 00:00

Středočeská obec Roztoky u Křivoklátu leží přibližně 12 kilometrů jihovýchodně od Rakovníka. Vedle hezkého výhledu na nedaleký hrad se může pochlubit i zajímavým průmyslovým objektem – bývalými zkujňovacími hamry.

Zkujňovací hamry v Roztokách u Křivoklátu Středočeská obec Roztoky u Křivoklátu leží přibližně 12 kilometrů jihovýchodně od Rakovníka. Vedle hezkého výhledu na nedaleký hrad se může pochlubit i zajímavým průmyslovým objektem – bývalými zkujňovacími hamry.  Zkujňovací hamry vznikly na pravém břehu řeky Berounky ve 20. letech 19. století ke zpracování surového železa z Nového Jáchymova a Staré Huti v Hýskově (nedaleko Berouna). Pro originální technické řešení a celkové uspořádání byly přitom pokládány za největší a nejlepší provoz svého druhu v Čechách. Jádrem objektu byly dvě tovární budovy, postavené po dvou stranách vodního kanálu dlouhého 1700 metrů, širokého šest metrů a dva metry hlubokého. Vnitřní zařízení, sestávající ze sedmi Gerstnerových dmychadel u zkujňovacích výhní, téhož počtu mohutných nadhazovacích kladiv a hřebíkářského chvostového kladiva s menší výhní, hnalo 16 vodních kol na spodní vodu. V době největšího rozmachu v polovině 19. století se zde pak dočasně obráběly také litinové odlitky dovážené z ostatních hutí. Huť Marie Anny  POPIS OBJEKTU název - skladový areál Roztoky místo - Roztoky u Křivoklátu kraj - Středočeský lokace - sever obce typ - továrna stav - chátrající využití - částečné kult. památka - ne nabízí - AAAindustry.cz cena - 21 milionů Kč Provoz zkujňovacích výhní byl zastaven roku 1865. Následně byl závod přebudován na pudlovnu (výrobnu oceli) se šesti pudlovacími pecemi, válcovnou plechu a drátu. Dostala název Huť Marie Anny (Maria Anna Hütte). Vodní kola nahradily tři turbíny po 140 koňských silách, pohánějící trojici válcovacích stolic. Druhý parní stroj o výkonu 150 koňských sil hnal mechanické kladivo a dmychadlo. V roce 1879 přešla pudlovna s válcovnou v Roztokách spolu se všemi okolními železárnami do majetku vídeňské úvěrové banky, která k jejich správě zřídila Českou montánní společnost. Roku 1890, v době vrcholící koncentrace hutního průmyslu v Čechách, byl roztocký závod nákladně modernizován. Kvůli následné krizi zde však byl již roku 1903 provoz ukončen. Od textilu ke skladu**

Na místě bývalé pudlovny a válcovny vznikl v letech 1910 až 1928 textilní závod Stein a syn, jehož podoba se v podstatě zachovala dodnes. Velký výrobní areál s vlečkou o celkové rozloze kolem 16 tisíc metrů čtverečních ale sloužil původnímu účelu pouze do konce druhé světové války. Poté byl využíván už jen jako sklady a dílny. Část areálu zabralo truhlářství, zbytek autoopravna.

V současné době jsou objekty z větší části nevyužité a připravené k prodeji. Stav budov je podle realitní kanceláře AAAindustry.cz relativně dobrý, cena je proto stanovena na 21 milionů korun. Areál je opět možné využít ke skladování či výrobě, případně přebudovat na několik bytových jednotek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít