Article, show

Žádné dobré zprávy

24. dubna 2009, 15:49 - Petra Pelantová
24. dubna 2009, 15:49

Výprodej divizí, zdevastované hospodaření a soudní spory drtí věhlasnou švýcarskou banku

Švýcarská banka UBS pokračuje v prodeji svých aktivit. Minulé úterý přinesl deník Neue Zürcher Zeitung informaci o tom, že se chce zbavit všech nebo alespoň části hedgeových fondů. Na prodej je prý Alternative & Quantitative Investments (A&Q), což je divize asset managementu UBS zaměřená na investování do těchto fondů. Analytici odhadují cenu na 850 milionů dolarů, což jsou přibližně dvě procenta z hodnoty spravovaných aktiv. UBS nechtěla novinku komentovat. Analytici tvrdí, že prodej A&Q je dobrá strategie, má to však háček. „Je to v pořádku, pokud ale seženou kupce,“ řekl agentuře Reuters Andreas Venditti, analytik Zürcher Kantonalbank.
Zpráva přišla krátce poté, co se Švýcaři za 2,5 miliardy dolarů rozhodli zbavit se brazilské divize Banco Pactual. Banka dodržuje strategii odprodeje některých divizí s cílem snížit riziko a posílit kapitál. Přebudováním struktury se snaží vylepšit hospodaření zdevastované silným napojením na trh s podřadnými hypotékami. I tak ale bude mít v prvním čtvrtletí letošního roku enormní ztrátu okolo dvou miliard švýcarských franků (34,8 miliardy korun). UBS už také oznámila masivní propouštění. Nový generální ředitel Oswald Grübel, který nedávno přišel z konkurenční Credit Suisse, komentoval situaci slovy: „Nejsem v tuto chvíli schopen nabídnout žádné dobré zprávy. Jsem jen nucen nabídnout neuspokojující čísla a další drastická opatření.“
Poslední dobou se zdá, že rekordní ztráty, ve kterých se banka topí, přestávají být problémem číslo jedna. UBS v minulosti vsadila na masivní expanzi do USA, kde získala desítky tisíc klientů, jejichž jediným cílem bylo mít dobře utajené konto. A právě to by mohlo být pro někdejší ikonu švýcarského bankovnictví smrtící. Banka se nyní podle analytiků potýká se dvěma největšími hrozbami. „Jednak bohatí klienti odcházejí do jiných bank s menšími ztrátami, především Credit Suisse, a jednak UBS vede několik soudních sporů o zveřejnění informací o tajných účtech,“ vyjmenoval rizika expert na bankovnictví Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.
Američané chtějí, aby soud finančnímu ústavu nařídil zpřístupnit americkému správci daně záznamy o amerických klientech UBS. Jde o osoby podezřelé z toho, že u banky ukrývají nezdaněné peníze. Banka už jednou data do USA vydala, podruhé ale odmítla. Jenže soudní prohry, které by ji přinutily ke zveřejnění údajů o desítkách tisíc účtů, mohou znamenat ránu, po níž by se už nemusela vzpamatovat. Banka nyní dokonce uvažuje o tom, že zruší všechny podezřelé účty majitelů nejen z Ameriky, ale i z Evropy. Švýcarský Sonntagszeitung citoval nejmenovaného manažera banky, podle kterého se UBS pokusí identifikovat účty evropských klientů obsahující nezdaněné peníze a postupně se jich bude zbavovat. „Skutečnost, že revidujeme naše služby poskytované občanům cizích zemí, není ničím novým. Vše ostatní jsou spekulace,“ reagovala mluvčí UBS Sabine Jaeneckeová.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít