Žádná velká hra

18. června 2010, 13:09 - Mgr. Pavel Pokorný
18. června 2010, 13:09

Komentář Mgr.

Na jihu Kyrgyzstánu se vraždí a znásilňuje. Půl milionu Uzbeků uteklo ze svých tamních domovů a snaží se dostat do sousedního Uzbekistánu. V oblasti vážně hrozí humanitární katastrofa. Slaboučká prozatímní vláda s tím nic nezmůže. Žádá Rusko o pomoc a obviňuje – zřejmě oprávněně – z rozpoutání nepokojů v dubnu svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho mocný klan.
Nedivme se Bakijevovým, že nechtějí přijít o podíl na lukrativních kšeftech s drogami. Ty tradičně proudí hustě obydleným Ferganským údolím, na jehož úpatí se nachází ohnisko současného konfliktu, město Oš, jinak stále bašta exprezidentových příznivců. A proč se při té příležitosti nezbavit nenáviděných Uzbeků, jichž ještě před několika dny bylo v Oši či Džalalabádu stejně jako Kyrgyzů a kteří z pašování zboží Ferganou rovněž výrazně profitovali? Jako vedlejší „produkt“ současného chaosu určitě posílí pozice militantní islamisté, jejichž semeništěm je právě Ferganské údolí.
Zelená terorismu asi není záměrem Moskvy ani Washingtonu, kde se mlčky přihlíží brutálnímu vraždění Uzbeků a dalších lidí. Spíše jim jde – pokud už se situace tímto směrem vyvinula – o zesílení tlaku na Uzbekistán, relativně mocný a bohatý stát, energeticky soběstačný a disponující nezanedbatelnou vojenskou silou. Oslabení jeho pozice by vyhovovalo mocenským ambicím Rusů i strategickým plánům Američanů. Ti se stále nemohou vyrovnat s tím, že je Uzbekové v roce 2005 vyhostili ze své základny u hranic s Afghánistánem.
Současná situace také potvrdila dosud ne zcela jasný fakt, že Bílý dům a Kreml mají přinejmenším ohledně Kyrgyzstánu dohodu a vzájemně spolupracují (EURO 16/2010). A to nejen na dodávkách humanitární pomoci. Minulou středu totiž USA poprvé připustily své vojenské angažmá v této středoasijské zemi, ale jen pokud se do operace zapojí – světe div se – Rusko a další státy. Je to již dostatečně jasné? Americká základna Manas u metropole Biškeku bude koexistovat s ruskou základnou Kant, jež se nachází nedaleko. A kdo ví, zda nedojde i na to, co dojednal ještě v zimě tehdejší prezident Bakijev se svým vybraným smyslem pro rovnováhu. V Oši mělo vzniknout protiteroristické středisko pod ruskou patronací a v blízkém Batkenu zase americké. I proto, aby si poradili se zmíněnými islamisty. Nebo snad budou Rusové a Američané svorně „potírat“ obchod s drogami ve Ferganském údolí?
Každopádně se Moskva s Washingtonem nyní netrumfují ve „velké hře“ o vliv ve střední Asii. Spíše si jejich stratégové dohodli jakýsi model „kolektivní bezpečnosti“, který však nebere ohled ani na nemohoucí vládu v Biškeku, ani na nějaké to etnické násilí a stovky nevinných obětí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít