Zadlužení České republiky poroste

17. října 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, DUŠAN ŠRÁMEK
17. října 2005, 00:00

NÁVRH ROZPOČTU NA ROK 2006 Poslanci vládních stran za podpory komunistů a proti hlasům ODS poslali minulý týden do druhého čtení návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Stát má v roce 2006 hospodařit s celkovým schodkem ve výši 74, 4 miliard korun.

NÁVRH ROZPOČTU NA ROK 2006 Poslanci vládních stran za podpory komunistů a proti hlasům ODS poslali minulý týden do druhého čtení návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Stát má v roce 2006 hospodařit s celkovým schodkem ve výši 74, 4 miliard korun. Příjmy mají dosáhnout částky 884,4 miliardy korun, výdaje pak 958,8 miliardy korun. Zatímco vládní politici jsou s výsledkem hlasování spokojeni a tvrdí, že navržený rozpočet je maximum možného, opozici i ekonomům se zdá schválená výše schodku příliš velká a vidí za ní blížící se volby. Opoziční poslanci rovněž kritizovali fakt, že vláda nedodržela svůj vlastní výdajový rámec na příští rok. Skutečné výdaje mimo státní rozpočet prý dosáhnou částky přes jeden bilion korun. Ekonomové míní, že stát má za současného dobrého růstu ekonomiky příležitost k úsporám, avšak nevyužívá ji. „Jak je vidět, stát zákonitě není dobrý hospodář,“ říká analytik České spořitelny David Navrátil. PENÍZE NA PROJEKTY BUDOU O množství peněz pro jednotlivé rezorty bude jasno až po třetím čtení na konci letošního roku. Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí již nyní, že návrh rozpočtu počítá s dostatkem prostředků na spolufinancování evropských dotačních titulů. ČR by podle jeho slov měla v roce 2006 získat z EU zhruba 20 miliard korun. Rozpočet také zajišťuje například valorizaci důchodů o 4,9 procenta i zvýšení objemu peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře o 4,5 procenta. Sobotka očekává, že HDP vzroste v roce 2006 o 4,4 procenta. Hlavním zdrojem růstu má být domácí poptávka, kterou nebude táhnout spotřeba domácností, ale zejména vysoká míra investic, příznivý vývoj zahraničního obchodu a plánovaný pokles daňové zátěže. Rizikem zůstávají především vysoké ceny ropy a neropných komodit. PODNIKATELÉ NEJSOU NADŠENÍ**

Z přijatého rozpočtu nejsou příliš nadšeni ani podnikatelé. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek sice oceňuje, že mají stoupnout o deset procent výdaje na výzkum a vývoj i na podnikatelské dotace, z celkového rozpočtového rámce však radost nemá. Vláda prý při současném růstu mohla být daleko ambicióznější při snižování deficitu. „Ten totiž musí pokrývat vydávání státních dluhopisů, což vytláčí z bankovního sektoru soukromé investice,“ říká Drábek. Šéf hospodářské komory také kritizuje fakt, že se prakticky nepodařilo snížit strukturu výdajů, především v oblasti mandatorních výdajů. „Přestože se částečně zpřísnily podmínky pro poskytování sociálních dávek, stále zde existuje velký prostor. Vláda si bohužel nedokázala za celé čtyři roky uvědomit, že výdaje do infrastruktury či podnikání, prostě investiční výdaje, jsou pro společnost přínosnější než takové, které se v rámci popularity čistě projí,“ dodal Drábek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít