Žádáme krytí peněz zlatem

05. listopadu 2008, 00:00 - Vladimír Krupa, David Pelikán, Martin Drábek, Jan Čmolík
05. listopadu 2008, 00:00

Kdo z vás se důkladně zamyslel nad tím, že ačkoli mu roste plat, za svoje příjmy si nekupuje stejné množství zboží?

Obyčejný člověk, který má svoje pochybnosti, může být brzy zahlcen neznámými termíny jako deflace, likvidita, fiskální a monetární politika, repo sazba, inflace, bankovní multiplikátor a další. Každý z těchto termínů má ovšem vztah k penězům. Ty používáme všichni každý den, jsou důkazem, že jsme někde pro někoho vykonali nějakou službu nebo vyrobili nějaké zboží. Potištěný papírek s číslicí a slovem koruna, dolar nebo euro slouží jako prostředek, který usnadňuje vzájemnou směnu výrobků a služeb.

V době, kdy peníze neexistovaly, probíhala směna zboží kus za kus, postupně se platidlem staly drahé kovy, zvláště zlato. Později je už s sebou lidé nevozili, ale cestovali pouze s potvrzením na uložené zlato. Vznikly papírové bankovky, které byly plně kryty zlatem, tento režim se nazýval Zlatý standard. Jenže už ve středověku se někteří vládci snažili získat kontrolu nad měnou. Zlehčovali peníze a ve 20. století jsme se stali svědky procesu, kdy bylo takové „zlehčování“ peněz povýšeno na „monetární politiku“, která má být „nutná“ k dosažení takzvaných „nejušlechtilejších cílů“. Nyní tedy máme potištěné papírky, neboli zákonné platidlo.

A jak ono zmíněné „dobro“ funguje? Pomocí systému částečných rezerv, kdy z jednoho vašeho bankovního vkladu mohou banky „vykouzlit“ téměř neomezené množství peněz, neboť na základě vámi vložených například 10 jednotek poskytnou s požehnáním centrální banky úvěr ve výši dejme tomu 100 jednotek. Na scéně se objevuje také vláda. Vydá dluhopis, který od ní koupí bankovní systém a celý kolotoč se rozjede úplně stejně. Podle „dobráků“ způsobuje chudobu nedostatek peněz, tedy je stačí vytisknout a budeme bohatí.

V oběhu máme stále více peněz a lidem, kteří si spoří, jejich úspory mizí stejně rychle jako sníh na jarním slunci. Samozřejmě, že dříve nebo později dojde na vyrovnání bilance vytištěných papírků s reálnými statky. Na druhé straně Atlantiku můžete aktuální vyrovnávání bilance pozorovat on-line.

Proč nelze podobná kouzla provádět v systému Zlatého standardu, kdy jsou peníze kryty zlatem? Protože gram je pořád gram, unce je pořád unce. Lze to zvážit, lze to spočítat a podvod je okamžitě nebo velmi brzy odhalen. Což se s těmi barevnými papírky udělat nedá.

Co tedy chceme? Žádáme zavedení komoditního krytí peněz. Žádáme, aby zákonodárci umožnili vznik peněz krytých zlatem. Aby byly peníze skutečnou komoditou. Dnes takovou možnost nemáme. Vlády a centrální banky si pro své rozhazování vytisknou tolik barevných papírků, kolik se jim zlíbí. Zlato jim to znemožní. Zlato se totiž nedá vytisknout.

Máte-li podobný názor, připojte se k petici za poctivé peníze na stránkách www.zlatystandard.cz. Autoři petice místopřísežně prohlašují, že nejsou majiteli zlatého dolu, ryzího zlata ani ve slitinách v množství, které by přesáhlo váhu dvojice snubních prstenů a ozdob jejich drahých poloviček.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít