Žádáme krytí peněz zlatem

05. listopadu 2008, 00:00 - Vladimír Krupa, David Pelikán, Martin Drábek, Jan Čmolík
05. listopadu 2008, 00:00

Kdo z vás se důkladně zamyslel nad tím, že ačkoli mu roste plat, za svoje příjmy si nekupuje stejné množství zboží?

Obyčejný člověk, který má svoje pochybnosti, může být brzy zahlcen neznámými termíny jako deflace, likvidita, fiskální a monetární politika, repo sazba, inflace, bankovní multiplikátor a další. Každý z těchto termínů má ovšem vztah k penězům. Ty používáme všichni každý den, jsou důkazem, že jsme někde pro někoho vykonali nějakou službu nebo vyrobili nějaké zboží. Potištěný papírek s číslicí a slovem koruna, dolar nebo euro slouží jako prostředek, který usnadňuje vzájemnou směnu výrobků a služeb.

V době, kdy peníze neexistovaly, probíhala směna zboží kus za kus, postupně se platidlem staly drahé kovy, zvláště zlato. Později je už s sebou lidé nevozili, ale cestovali pouze s potvrzením na uložené zlato. Vznikly papírové bankovky, které byly plně kryty zlatem, tento režim se nazýval Zlatý standard. Jenže už ve středověku se někteří vládci snažili získat kontrolu nad měnou. Zlehčovali peníze a ve 20. století jsme se stali svědky procesu, kdy bylo takové „zlehčování“ peněz povýšeno na „monetární politiku“, která má být „nutná“ k dosažení takzvaných „nejušlechtilejších cílů“. Nyní tedy máme potištěné papírky, neboli zákonné platidlo.

A jak ono zmíněné „dobro“ funguje? Pomocí systému částečných rezerv, kdy z jednoho vašeho bankovního vkladu mohou banky „vykouzlit“ téměř neomezené množství peněz, neboť na základě vámi vložených například 10 jednotek poskytnou s požehnáním centrální banky úvěr ve výši dejme tomu 100 jednotek. Na scéně se objevuje také vláda. Vydá dluhopis, který od ní koupí bankovní systém a celý kolotoč se rozjede úplně stejně. Podle „dobráků“ způsobuje chudobu nedostatek peněz, tedy je stačí vytisknout a budeme bohatí.

V oběhu máme stále více peněz a lidem, kteří si spoří, jejich úspory mizí stejně rychle jako sníh na jarním slunci. Samozřejmě, že dříve nebo později dojde na vyrovnání bilance vytištěných papírků s reálnými statky. Na druhé straně Atlantiku můžete aktuální vyrovnávání bilance pozorovat on-line.

Proč nelze podobná kouzla provádět v systému Zlatého standardu, kdy jsou peníze kryty zlatem? Protože gram je pořád gram, unce je pořád unce. Lze to zvážit, lze to spočítat a podvod je okamžitě nebo velmi brzy odhalen. Což se s těmi barevnými papírky udělat nedá.

Co tedy chceme? Žádáme zavedení komoditního krytí peněz. Žádáme, aby zákonodárci umožnili vznik peněz krytých zlatem. Aby byly peníze skutečnou komoditou. Dnes takovou možnost nemáme. Vlády a centrální banky si pro své rozhazování vytisknou tolik barevných papírků, kolik se jim zlíbí. Zlato jim to znemožní. Zlato se totiž nedá vytisknout.

Máte-li podobný názor, připojte se k petici za poctivé peníze na stránkách www.zlatystandard.cz. Autoři petice místopřísežně prohlašují, že nejsou majiteli zlatého dolu, ryzího zlata ani ve slitinách v množství, které by přesáhlo váhu dvojice snubních prstenů a ozdob jejich drahých poloviček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít