Žáčkovo harakiri

09. února 2010, 12:14 - Jan Schneider
09. února 2010, 12:14

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů obhajuje svou odbornou i morální úroveň

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček začal svou reakci (EURO 5/2010) na kritiku činnosti instituce (EURO 51–52/2009) nesmyslným tvrzením, že po listopadu 1989 se s dokumenty Státní bezpečnosti (StB) nakládalo „bez jakékoli zákonné opory“. Poté konstatoval, že z titulu své funkce jsem ony materiály tehdy též využíval. Z obou výroků nic nevyvodil, jen zbaběle cosi naznačil. V tomto duchu mnohomluvná, nicneříkající Žáčkova apologetika pokračuje.

Neodborná služebnost

Na výtku, že se ÚSTR nevěnuje roli vrcholných orgánů Socialistického svazu mládeže (SSM) při počátcích majetkové transformace před listopadem 1989, Žáček nesmyslně namítá, že se ústav nemůže věnovat událostem po roce 1990. Jeho odmítnutí zabývat se dobou, kdy se skutečně „rozdávaly karty“, je příznačné.
Žáček dosvědčil svou (v lepším případě) zoufalou neodbornost kritikou Stanislava Pence za zveřejnění rejstříků osob vyskytujících se v státobezpečnostních archivech. Pencovy rejstříky jsou prosty příznaků kategorizace zájmu StB o tyto osoby. A těžko jim tedy mohou způsobit nějakou újmu. To však nelze říct o „archivních pomůckách“ zveřejněných Žáčkovým ústavem, které obsahují tisíce jmen s uvedenou kategorií zájmu StB.
Žáček, neznaje přísloví o smradlavé sebechvále, nazývá činnost jím řízené instituce „úctyhodnou“. Srovnejme tedy publikační činnost ÚSTR s nakladatelstvím se stejně velkou redakcí. Například Academia vydala bez milionových dotací za rok desetkrát tolik knih. Výsledky ÚSTR nadto nejsou hodnocené (a zřejmě ani hodnotitelné) analogicky vědeckým pracovištím. Senát je hodnotí. Politicky!

Morální vylágoš

Žáček naříká nad „manipulativním vytržením a zneužitím“ citátů z knihy Sto studentských revolucí. Ony rozsáhlé a celistvé pasáže jsou však pouze jeho ipsissima verba! Jeho tvrzení, že svazácké středisko nebylo svazáckým doupětem, jsem kvůli slzám musel číst opakovaně. Ve finále se pak Žáček diví, proč je kritizován, jsou-li ve státní správě ještě horší kreatury.
Amatérský psychoanalytik Žáček spáchal harakiri na svém morálním i odborném profilu snahou dopídit se motivů mé kritiky. Prý jsem musel opustit post zpravodajského analytika. Vlastně ano.
Přijal jsem tehdy nabídku vést Kancelář Rady vlády pro zpravodajskou činnost. Dále Žáček usoudil, že jsem asi frustrován, protože jsem neobstál v souboji s Petruškou Šustrovou v širším výběru Strany zelených pro kandidaturu do Rady ÚSTR. Pravdou je, že nějaký Schneider to byl. Ale rozlišovat mezi Janem a Jiřím, to už bychom asi od „historika“ Žáčka chtěli moc. Předpoklad břitkého intelektu mu opravdu nejde k typu. Připomíná spíše konkvistadora chystajícího se zaútočit na vesnici, v níž byli kromě indiánů i misionáři. „Pobijte je všechny,“ zavelel onen muž, metodický blíženec Pavla Žáčka, „on si je už pánbůh přebere.“

Jako by to nestačilo

Žáček poslední dobou upoutal pozornost několikrát. Klíčovými slovy jsou nákup služebního vozu, rekonstrukce kanceláře ředitele, kritická zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu. Navíc porušil zákon o finanční kontrole a neprojednal s ministrem financí odvolání pracovnice interního auditu. ÚSTR na toto místo dosud výběrové řízení nevypsal, což je paradoxně možná dobře. Mohlo by se totiž také podobat výběrovému řízení na místo ředitele ústavu, které je pasováno na míru tomu současnému. Například požadavek mít odslouženo pět let ve vedoucích funkcích splní opravdu málokterý historik.
Pavel Žáček se roli historika zpronevěřil již svým podílem na přípravě uzákonění „správného“ výkladu dějin. Postavit odlišný názor na historii mimo zákon je totalitní praktikou par excellence! Zde je jeho parketa – být za každého režimu mocensky zaštítěn, sloužit mu do roztrhání svědomí. Je zřejmé, že Žáček v zastávané funkci neobstál ani odborně, ani manažersky, ani morálně. Spíše než Žáčkovu omluvu za uvedené nepravdy bych proto s úlevou – a jistě nikoli sám – přivítal jeho rezignaci.

Reakce
Na článek spolupracovníka týdeníku EURO Jana Schneidera Brigádní referent Žáček (EURO 51–52/2009) zareagoval ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček článkem Zpravodajský analytik Schneider (EURO 5/2010). Jan Schneider mu nyní odpovídá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít