Začínáte cvičit? Vyvarujte se chyb!

26. května 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
26. května 2003, 00:00

Zbytečné chyby mohou cvičení nejen zošklivit, ale i poškodit zdravíMnoha chyb se dopouštíme už v začátcích cvičení. Většinou je těžké na ně přijít. Některé se projeví hned, jiné až později, například v podobě tělesných obtíží. Jakých chyb se tedy vyvarovat?Očekáváte bezprostřední a okamžité výsledky.

Zbytečné chyby mohou cvičení nejen zošklivit, ale i poškodit zdraví

Mnoha chyb se dopouštíme už v začátcích cvičení. Většinou je těžké na ně přijít. Některé se projeví hned, jiné až později, například v podobě tělesných obtíží. Jakých chyb se tedy vyvarovat?

Očekáváte bezprostřední a okamžité výsledky. Většinou trvá minimálně měsíc, častěji šest týdnů, než na sobě poznáte výsledky vašeho snažení, ať už cvičíte nebo se snažíte zhubnout dietou. Žádným nárazovým cvičením ani drastickou krátkodobou dietou nedosáhnete výsledků, které by přetrvaly. Aby se vám vyrýsovaly svaly, zlepšila postava nebo trvaleji snížila váha, je potřeba čas. Proto je nutná trpělivost, důslednost a pravidelné tempo.

Vynecháváte vstupní test fyzické kondice. Nechte si změřit tělesný tuk, spočítat vhodnou tepovou frekvenci, stanovte si dosažitelný cíl a podle toho sestavte co nejefektivnější cvičení. Abyste mohli sledovat zlepšení kondice, musíte vědět, jak jste na tom byli na začátku vašeho snažení.

Nemáte stanoveny dílčí cíle. Stanovte si postupné výsledky a cíle, jejichž dosažení můžete zkontrolovat. Teprve až je splníte, dejte si další metu. Lépe se vám bude plnit počáteční cíl zhubnout tři kila, než patnáct. Výsledek se také dostaví dřív a vy se přesvědčíte, že na to máte. Totéž platí i při zlepšování kondice.

Cvičíte pouze aerobně a neposilujete. Pokud chcete zhubnout, je silový trénink stejně důležitý, jako aerobní cvičení. Zvedání činek (přiměřeně těžkých, například dvou či pětikilových) totiž buduje svalovou hmotu, která na rozdíl od tukové tkáně dělá tělu oporu a spotřebuje velké množství energie. Když si vybudujete svalstvo, spálíte více kalorií dokonce i ve spánku. Zařaďte k aerobiku jednu až dvě hodiny posilování týdně.

Vyberete si příliš náročné cvičení na doma. Často se snažíme začít s cvičením doma a trénink „mezi lidmi“ máme naplánovaný, až zlepšíme svou kondici. Pozor ale na domácí cvičení s videokazetou, které může být příliš náročné. Pokud cvičení nezvládáme, začne nás frustrovat a jsme na nejlepší cestě si ho zošklivit a opustit. Doma také nemáte instruktora, který by vás opravoval. Pro začátek není žádná ostuda vybrat si cvičení, na jehož obtížnost stačíte.

Kvůli své „nedokonalé“ postavě nechcete cvičit v tělocvičně s ostatními. To je velká chyba! Určitě ve svém okolí objevíte kurz, který vám bude vyhovat a najdete tam lidi podobného věku, postavy a kondice. Stačí se jen nebát, koupit si permanentku a začít!

Cvičíte v módním, ale nevhodném oblečení. Pokud jste se rozhodli pro cvičení v kolektivu, určitě se chcete líbit. Nezapomínejte ale na specializované sportovní oblečení, které je nejen slušivé, ale hlavně účelné, umožňuje volný pohyb a přitom dostatečné dýchání pokožky.

Oblečení vás nadměrně vystavuje nepřízni počasí. Pokud jste v průběhu cvičení (nebo po něm) uřícení, prochlazení nebo příliš promočení, znamená to, že jste zvolili nevhodné oblečení. Zvláště to platí pro sporty, které se provozují venku. Noste vždy oblečení, které vstřebává vlhkost (například bavlněné).

Nenosíte sluneční brýle. Pronikání UV záření vede k degeneraci a poškození očí. Kdykoliv jdete sportovat ven (platí to po celý rok!), nezapomeňte si brýle s UV filtrem. Podle intenzity slunečního záření vybírejte zabarvení brýlí.

Nenosíte chrániče. Helma, rukavice a chrániče jsou nezbytným vybavením nejen na brusle, ale i na kolo, skateboard a jiné sporty. Chraňte si hlavu před úrazy, stejně tak ruce a kolena. Přestože si myslíte, že jste v daném sportu dobří, ochranné vybavení nepodceňujte.

Cvičením si zlepšit svou kondici může každý, měli byste se ale vyvarovat častých chyb.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít