Začínáte cvičit? Vyvarujte se chyb!

26. května 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
26. května 2003, 00:00

Zbytečné chyby mohou cvičení nejen zošklivit, ale i poškodit zdravíMnoha chyb se dopouštíme už v začátcích cvičení. Většinou je těžké na ně přijít. Některé se projeví hned, jiné až později, například v podobě tělesných obtíží. Jakých chyb se tedy vyvarovat?Očekáváte bezprostřední a okamžité výsledky.

Zbytečné chyby mohou cvičení nejen zošklivit, ale i poškodit zdraví

Mnoha chyb se dopouštíme už v začátcích cvičení. Většinou je těžké na ně přijít. Některé se projeví hned, jiné až později, například v podobě tělesných obtíží. Jakých chyb se tedy vyvarovat?

Očekáváte bezprostřední a okamžité výsledky. Většinou trvá minimálně měsíc, častěji šest týdnů, než na sobě poznáte výsledky vašeho snažení, ať už cvičíte nebo se snažíte zhubnout dietou. Žádným nárazovým cvičením ani drastickou krátkodobou dietou nedosáhnete výsledků, které by přetrvaly. Aby se vám vyrýsovaly svaly, zlepšila postava nebo trvaleji snížila váha, je potřeba čas. Proto je nutná trpělivost, důslednost a pravidelné tempo.

Vynecháváte vstupní test fyzické kondice. Nechte si změřit tělesný tuk, spočítat vhodnou tepovou frekvenci, stanovte si dosažitelný cíl a podle toho sestavte co nejefektivnější cvičení. Abyste mohli sledovat zlepšení kondice, musíte vědět, jak jste na tom byli na začátku vašeho snažení.

Nemáte stanoveny dílčí cíle. Stanovte si postupné výsledky a cíle, jejichž dosažení můžete zkontrolovat. Teprve až je splníte, dejte si další metu. Lépe se vám bude plnit počáteční cíl zhubnout tři kila, než patnáct. Výsledek se také dostaví dřív a vy se přesvědčíte, že na to máte. Totéž platí i při zlepšování kondice.

Cvičíte pouze aerobně a neposilujete. Pokud chcete zhubnout, je silový trénink stejně důležitý, jako aerobní cvičení. Zvedání činek (přiměřeně těžkých, například dvou či pětikilových) totiž buduje svalovou hmotu, která na rozdíl od tukové tkáně dělá tělu oporu a spotřebuje velké množství energie. Když si vybudujete svalstvo, spálíte více kalorií dokonce i ve spánku. Zařaďte k aerobiku jednu až dvě hodiny posilování týdně.

Vyberete si příliš náročné cvičení na doma. Často se snažíme začít s cvičením doma a trénink „mezi lidmi“ máme naplánovaný, až zlepšíme svou kondici. Pozor ale na domácí cvičení s videokazetou, které může být příliš náročné. Pokud cvičení nezvládáme, začne nás frustrovat a jsme na nejlepší cestě si ho zošklivit a opustit. Doma také nemáte instruktora, který by vás opravoval. Pro začátek není žádná ostuda vybrat si cvičení, na jehož obtížnost stačíte.

Kvůli své „nedokonalé“ postavě nechcete cvičit v tělocvičně s ostatními. To je velká chyba! Určitě ve svém okolí objevíte kurz, který vám bude vyhovat a najdete tam lidi podobného věku, postavy a kondice. Stačí se jen nebát, koupit si permanentku a začít!

Cvičíte v módním, ale nevhodném oblečení. Pokud jste se rozhodli pro cvičení v kolektivu, určitě se chcete líbit. Nezapomínejte ale na specializované sportovní oblečení, které je nejen slušivé, ale hlavně účelné, umožňuje volný pohyb a přitom dostatečné dýchání pokožky.

Oblečení vás nadměrně vystavuje nepřízni počasí. Pokud jste v průběhu cvičení (nebo po něm) uřícení, prochlazení nebo příliš promočení, znamená to, že jste zvolili nevhodné oblečení. Zvláště to platí pro sporty, které se provozují venku. Noste vždy oblečení, které vstřebává vlhkost (například bavlněné).

Nenosíte sluneční brýle. Pronikání UV záření vede k degeneraci a poškození očí. Kdykoliv jdete sportovat ven (platí to po celý rok!), nezapomeňte si brýle s UV filtrem. Podle intenzity slunečního záření vybírejte zabarvení brýlí.

Nenosíte chrániče. Helma, rukavice a chrániče jsou nezbytným vybavením nejen na brusle, ale i na kolo, skateboard a jiné sporty. Chraňte si hlavu před úrazy, stejně tak ruce a kolena. Přestože si myslíte, že jste v daném sportu dobří, ochranné vybavení nepodceňujte.

Cvičením si zlepšit svou kondici může každý, měli byste se ale vyvarovat častých chyb.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít