Začíná přísnější kontrola původu vozidel

03. ledna 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
03. ledna 2005, 00:00

TECHNICKÉ KONTROLY Stanice technické kontroly (STK) se od Nového roku více zaměřují na skutečný původ automobilů, které procházejí při kontrolách rukama jejich pracovníků. Ročně se totiž u nás nebo v okolních státech ukradnou tisíce vozů. Tomu by měla zamezit důslednější kontrola.

**TECHNICKÉ KONTROLY

Stanice technické kontroly (STK) se od Nového roku více zaměřují na skutečný původ automobilů, které procházejí při kontrolách rukama jejich pracovníků. Ročně se totiž u nás nebo v okolních státech ukradnou tisíce vozů. Tomu by měla zamezit důslednější kontrola.

Zpřísněná kontrola by se měla zaměřit v první fázi na individuálně dovezená ojetá auta ze zahraničí, od roku 2006 se pak plánují plošné evidenční kontroly všech motorových vozidel, které se dostanou na technickou kontrolu. Po vstupu eské republiky do Evropské unie se totiž možnosti státu kontrolovat kvalitu a původ ojetých automobilů pocházejících ze zahraničí značně zmenšily. Podle informací z odboru schvalování vozidel a předpisů ministerstva dopravy chce tento rezort zavést zejména povinné kontroly čísla motoru, za kterou by se platilo několik set korun. Pro padělatele není v současné době žádným větším problémem pozměnit identifikační číslo motoru. Zástupce Sdružení na ochranu vlastníků automobilů Petr Mikšovský Profitu řekl, že běžnou praxí je legalizace kradených aut výměnou čísla motoru z vraku. „V ůz s takto pozměněnou identitou se pak zcela legálně přihlásí,“ tvrdí Mikšovský. Podle ministerstva dopravy se počítá s aplikací nedestruktivních metod ověření původnosti identifikátorů v rámci evidenční kontroly dováženého vozidla. „Zpřísnění tedy spočívá v zavedení vyšší úrovně kontroly identifikátorů, než jen vizuální a v zavedení on-line dokumentování činnosti, kterou STK právě provádí,“ prohlásila Ludmila Roubcová z ministerstva dopravy. Podle jejích slov by se měly kontrolovat například i okolí identifikátorů vozidla, jako je typový štítek, výrobní číslo VIN, případné odatečné svary, kvalita laku a tmelu. STK by také měly více využívat databáze automobilek a identifikátory porovnávat s těmito záznamy. Roubcová připustila, že přísnější kontroly si vyžádají vyškolení personálu STK a hlavně nákup nové techniky. V této souvislosti ale také upozornila na to, že po zrušení celnic přímo na státních hranicích by dovoz bouraných vraků, kvůli kterým se právě velmi často mění identifikátory kradených aut, měli celníci kontrolovat po celé České republice.

K záměně identifikátorů dochází nejen u kradených, ale iu starších aut, která tak zejména drobní dovozci omlazují a následně prodávají za vyšší ceny než je jejich skutečná hodnota.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít