Začíná dostavba pražského letiště

22. září 2003, 00:00 - (laj)
22. září 2003, 00:00

ING. MARTIN KAČUR, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉ SPRÁVY LETIŠŤ, S. P., VE ČTVRTEK PODEPSAL DVĚ SMLOUVY SE ZHOTOVITELI DALŠÍCH DVOU SEGMENTŮ PROJEKTU EUROPA - VÝSTAVBY TERMINÁLU SEVER 2.

ING. MARTIN KAČUR, GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÉ SPRÁVY LETIŠŤ, S. P., VE ČTVRTEK PODEPSAL DVĚ SMLOUVY SE ZHOTOVITELI DALŠÍCH DVOU SEGMENTŮ PROJEKTU EUROPA - VÝSTAVBY TERMINÁLU SEVER 2.

Smlouvy jsou výsledkem dvou mezinárodních veřejných soutěží, které ČSL vyhlásila v červnu (komunikace) a červenci (Prst C) 2003. Stavební práce v prostorách pražského letiště budou na obou stavbách zahájeny nejpozději 1. října. Sdružení firem Hochtief VSB, a. s., a ŽS Brno, a. s., bude realizovat kompletní dodávku Prstu C Terminálu Sever 2 se souvisejícími objekty, které budou sloužit k nástupu a výstupu cestujících do a z letadel a umožní pohyb cestujících mezi Prstem C, Terminálem Sever 2 a tranzitním prostorem Terminálu Sever 1. Prst C se skládá ze tří podlaží a je vybaven deseti nástupními mosty do letadel. Zastavěná plocha představuje 8050 m 2. Dodávka prací v hodnotě přes 1 miliardu korun dále zahrnuje rozšíření stávající čistírny odpadních vod, jejíž hydraulická kapacita bude navýšena o 65 m 3 /h na cílových 126 m 3 /h a objem retenčních nádrží na 13 350 m 3. Sdružení jako generální dodavatel stavebních, montážních a řemeslných prací a materiálů bude zároveň koordinovat práce a dodávky se zhotoviteli ostatních objektů Terminálu Sever 2 pod dohledem manažera výstavby. Doprastav, a. s. - sdružení DPS pro nový terminál postaví zakázku v hodnotě přes 400 milionů korun. Její součástí je výstavba komunikací uvnitř letiště o rozloze 5900 m 2 a dostavba 17 551 m 2 komunikací před letištěm, včetně estakády v délce 382,5 m a ploše 3861 m 2. Sdružení DPS, které vzniklo na základě iniciativy firem Doprastav, a. s., Bratislava a Metrostav, a. s., Praha, bude generálním do- řemeslných prací a materiálů, a mimo jiné bude koordinovat práce a dodávky se zhotoviteli ostatních objektů Terminálu Sever 2. Za koordinaci výstavby jednotlivých objektů projektu EUropa, kontrolu kvality, množství, nákladů a financování stavebních prací i dalších s projektem souvisejících činností zodpovídá manažer výstavby Bovis Lend Lease, se kterým ČSL uzavřela smlouvu 30. června 2003. „V ybavení Prstu C Terminálu Sever 2 výrazně zvýší kvalitu služeb pro cestující, protože bude nabízet moderní čekárny, pohyblivé chodníky, obchody a restaurace na rozloze kolem 8 tisíc metrů čtverečních. Zároveň řeší oddělené spojení s letištím terminálem pro cestující v zemích EU,“ uvádí Ing. Martin Kačur, generální ředitel České správy letišť, a dodává: „Významnou součástí stavby je také rozšíření čistírny odpadních vod, které výrazně přispěje ke zlepšení životního prostředí v okolí letiště.“ Nový Terminál 2 Sever by měl být pro cestující otevřen do konce roku 2005 a v první fázi zvýší kapacitu pražského letiště o dalších 3,5 milionu cestujících ročně. Celková roční kapacita letiště bude po dokončení činit 10 milionů odbavených pasažérů. Otevření nového terminálu zároveň umožní oddělené odbavování letů do zemí, které jsou signatáři tzv. Schengenských dohod a odbavení jejich občanů se řídí zvláštním zjednodušeným vnitrostátním režimem.

Vybrané charakteristiky projektu EUropa

technické obestavěný zastavěná

řešení prostor plocha

Terminál Sever 2 546 315 m 3 28 690 m 2

Spojovací objekt 219 276 m 3 16 455 m 2

Prst C 126 260 m 3 8050 m 2

Celkem 891 851 m 3 53 195 m 2

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít