Začíná boj o daně z příjmů

31. března 2008, 00:00 - Libuše Frantová
31. března 2008, 00:00

REFORMA VEŘEJNÝCH FINANCÍ - Snížit daně z příjmů fyzických osob a nezruinovat přitom státní pokladnu. To je úkol, který musí politici vyřešit do června. Jinak by lidé s nižšími příjmy od příštího roku dostali menší čistou mzdu než dnes.

Reforma veřejných financí sice v příštím roce počítá se snížením sazby daně z příjmů fyzických osob na 12,5 procenta, jenže kvůli úpravám odpočtů daně by si většina lidí pohoršila. Proto experti i politici zvažují, jak daně změnit, aby lidem výplaty proti letošnímu roku neklesly. Současně však politici musí rozlousknout tvrdý ořišek, a to jak zároveň neohrozit státní rozpočet.

Veřejný dluh už dosahuje téměř jednoho bilionu korun. Náměstek ministra financí Ivan Fuksa potvrdil, že bez razantní reformy veřejných financí by už v roce 2009 byly nároky na mandatorní výdaje (peníze, které stát musí vyplácet na důchodech a dalších sociálních dávkách ze zákona) vyšší než příjmy státního rozpočtu. „Nesmí se nadále prohlubovat deficit veřejných financí,“ prohlašuje šéf expertního týmu ODS Michal Doktor.

Místo daní sociální pojištění

Ministr financí Miroslav Kalousek proto přišel s několika variantami řešení. Podle jedné z nich by zůstala zachována současná patnáctiprocentní sazba daně a snížilo by se sociální pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Státní kasu by to přišlo na 13 miliard korun. „Výhodnější varianta pro lidi s příjmy do 30 tisíc korun, která by byla zároveň stejně ohleduplná k rozpočtu, podle mého názoru neexistuje,“ obhajuje Kalousek svůj návrh.

Tato varianta ale vyvolává odpor u části poslanců ODS. Například Vlastimil Tlustý si dal při schvalování prvního „batohu“ daňové reformy podmínku, že v příštím roce daň z příjmů klesne na 12,5 procenta. Jeho straničtí kolegové proto nechtějí od snížení daňové sazby ustoupit. „Sazba 12,5 procenta je nadále váženým a respektovaným symbolem strany,“ potvrzuje Doktor.

Kdo bude mít přednost – děti, nebo rozpočet?

Druhý návrh ministerstva financí snižuje daň z 15 na 12,5 procenta a zvedá daňový bonus na dítě o 220 korun měsíčně. Znamenal by však větší dopad na státní pokladnu. Přišla by o 35 miliard korun ročně, a to se občanským demokratům také nelíbí.

„Všechny varianty posoudíme,“ říká místopředseda rozpočtového výboru za ODS Pavel Suchánek. Změnami se teď zabývají úředníci, daňoví experti i poslanci. „Hlavním kritériem při výběru jakékoli varianty bude její dopad na státní rozpočet,“ přiznává Doktor. „Budeme hledat tu nejsprávnější cestu. V tuto chvíli nechci materiál ministerstva financí komentovat jinak, než že je to pracovní dokument a bude nad ním ještě vedena dlouhá debata,“ dodává šéf expertního týmu ODS.

Konečné řešení, které by mělo v příštím roce zaručit, že nikomu příjmy ve srovnání s letošním rokem neklesnou, by měla Poslanecká sněmovna podle Doktora schválit v červnu. To znamená, že již v květnu by o něm měli poslanci jednat. „Bude to politické rozhodnutí,“ zdůrazňuje náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Ať už vyberou politici jakoukoli variantu, z rozpočtu vypadne určitě několik miliard korun. Všechny změny, na kterých se bude ODS jako nejsilnější vládní strana podílet, by měly vést k postupnému snižování daňové zátěže obyvatel a podnikatelů a v důsledku toho k ekonomickému růstu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít