ZÁCHRANNÉ LANO AMERIKY – VÝVOZ – SE RYCHLE TŘEPÍ

26. listopadu 2008, 13:20 - James C. Cooper
26. listopadu 2008, 13:20

Kvůli snižující se poptávce v zámoří a nedávnému vzestupu dolaru se američtí výrobci...

Celý podtitul:
Kvůli snižující se poptávce v zámoří a nedávnému vzestupu dolaru se američtí výrobci nemají kam obrátit, protože domácí trhy chřadnou

Vývozní boom byl skvělý, dokud trval. Záchranným lanem americké ekonomiky byl v posledním roce fakticky zahraniční obchod. Ve třetím čtvrtletí se Spojeným státům podařil růst o 0,8 procenta, ale kdyby se nepočítal čistý účinek vývozu a dovozu, ekonomika by byla poklesla o 0,6 procenta. Teď, když prudké snížení domácích výdajů spotřebitelů a podniků tlačí Spojené státy do zatím nejtěžší fáze recese, obchod tuto ránu nezmírní. Zámořská poptávka se propadá, protože globální ekonomika sklouzává do nejhoršího poklesu od počátku 80. let. Situaci zhoršuje to, že zvýšení nominálního efektivního devizového kurzu dolaru o 16 procent postihuje od července konkurenceschopnost USA.
První narážka na vadnoucí podporu obchodu se objevila v zářijové zprávě o vývozu a dovozu, u nichž došlo k prudkému poklesu, přičemž se v tom zčásti odrazily deformace způsobené hurikány a stávkou v Boeingu. Vývoz se propadl o šest procent. Bouře v Mexickém zálivu ve většině případů snížily množství přepravované ropy a dalších komodit, ale i když se nezapočítají zemědělské výrobky, průmyslové materiály a letadla, vývoz přesto poklesl o 1,2 procenta po ještě větším srpnovém snížení.
Ještě výmluvnější je to, že vývoz kapitálových statků kromě letadel zaznamenal největší dvouměsíční propad od počátku roku 2003. Zmenšily se dodávky špičkového technologického vybavení do zámoří, jak ukazují nedávné zprávy o slábnoucích prodejích mnoha amerických technologických obrů. Rovněž vývoz automobilů se snížil a u dodávek „neautomobilového“ spotřebního zboží, jež nebyly příliš zasaženy bouřemi, došlo k největšímu dvouměsíčnímu poklesu od počátku 80. let.
Zpomalení vývozu je všeobecné. Každoroční růst dodávek do Evropy se zhroutil, když vývoz do dvanácti zemí eurozóny poklesl pod loňskou úroveň a neočekávaně se zpomalila poptávka zemí ležících na pobřeží Tichého oceánu. Tyto regiony nakupují asi polovinu veškerého vývozu USA. Trhy, jež tvoří druhou polovinu – rozvíjející se země v Asii, Latinské Americe a východní Evropě – zatím vykazovaly slušný růst, ale i tam se tempo zvolnilo.
Ochablost vývozu bude mnohem markantnější v nadcházejících měsících. Říjnový propad vývozních objednávek na seznamu Institutu řízení dodávek (Institute for Supply Management – ISM) naznačuje značný pokles množství zásilek. Ekonomové očekávají, že se pokles zaznamenaný ve třetím čtvrtletí v ekonomice eurozóny prohloubí. Japonsko zaregistrovalo snížení ve dvou kvartálech za sebou a v tomto čtvrtletí se očekává další pokles. A růst v ekonomikách nově vznikajících trhů se zarazil. Ekonomové banky JPMorgan Chase odhadují, že rozvoj u amerických obchodních partnerů, který dosáhl ročního průměru 2,4 procenta v první polovině roku, se v tomto čtvrtletí sníží na -0,6 procenta.
Na americký vývoz by mohl tvrdě dopadnout ústup na nově vznikajících trzích, kde američtí výrobci našli ochotné kupce. Jejich velké výdaje na podnikové vybavení a infrastrukturu nahrály jedné silné stránce Spojených států: polovinu jejich vývozu tvoří kapitálové statky a průmyslové materiály. Teď, když tyto země vydatně investovaly do nové výrobní kapacity, aby uspokojily globální poptávku, dosti z této kapacity bude nevytíženo. Navíc, následkem globálního finančního zmatku, začíná odliv zahraničního kapitálu z mnoha nově vznikajících trhů a přísnější finanční podmínky ještě více omezí jejich výdaje.
Klesající poptávka v zámoří i v USA se ukazuje jako kombinace dvou zničujících úderů pro americké výrobce. Dnes američtí výrobci zboží vyvážejí rekordních 19 procent své produkce. Údaje z října navíc ukazují, že se výdaje amerických spotřebitelů a podniků snižují v tomto čtvrtletí ještě rychleji než v tom předchozím. To v příštích měsících postihne ještě více zámořskou aktivitu a poptávku. V měsících srpnu, září a říjnu klesala produkce v továrnách ročním tempem 15,7 procenta, což je úbytek, jaký nebyl zaznamenán od vážné recese z let 1981–82.
Od začátku roku 2007 se obchodní deficit upravený s ohledem na inflaci snížil o 43 procent, což slušně přispělo k celkovému růstu i při oslabování domácí poptávky. Avšak obchodní schodek se na nějaký čas ustálí. Tento výkyv připraví ekonomiku o velkou výhodu a bude mít za následek to, že se naplno projeví slabost domácí ekonomiky.
James Cooper. BusinessWeek

text grafu, s. 12; čísla na obou osách stejná jako v originále
JAK ZAHRANIČNÍ OBCHOD PODPOŘIL RŮST

ROČNÍ PROCENTNÍ ZMĚNA

REÁLNÝ HDP
• CELKEM
• KROMĚ ZAHRANIČNÍHO OBCHODU

Pramen: Bureau of Economic Analysis, IHS Global Insight

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít