Záchrana Irska, na níž se podílí i Česko, nepomohla. Panika se šíří dál

29. listopadu 2010, 03:33 - stu, ČTK
29. listopadu 2010, 03:33

I když ministři financí členských zemí Evropské unie schválili záchranou půjčku pro Irsko, investory neuklidnili. Riziko, že přestanou kupovat dluhopisy Portugalska, Španělska či Itálie roste.

Foto:

Náklady na pojištění portugalských a španělských dluhopisů proti riziku nesplacení pokračují v růstu a v obou případech se dostaly na nový rekord. Zvolna se ale zvyšují i náklady na pojištění dluhopisů vlád v dalších zemích Evropské unie, včetně Itálie či Maďarska. Uvedla to organizace Markit. Investoři tak na definitivní schválení pomoci Irsku reagují s velkou dávkou nedůvěry.

Ministři financí eurozóny a Evropské unie v neděli večer definitivně schválili finanční pomoc pro Irsko ve výši 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Do záchranného programu na pomoc Irům se zapojí i Česko, které se zaručilo za celkem 6,7 miliardy korun, jež irské vládě půjčí Evropská komise.

Češi by museli celou částku zaplatit jen v případě, že by Irové úvěry od mezinárodního společenství během příštích let nesplatili. Celkem 67,5 miliardy eur Dublinu půjčí Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Zbylých 17,5 miliardy eur Irové věnují ze svého rozpočtu na další sanaci problémových bank, které zemi dostaly do současných problémů.

Finanční pomoc pro Irsko ve schválené výši je dostatečná. Řekla to francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Finanční trhy se podle ní chovají iracionálně a situaci se státními dluhy v Evropě neberou v potaz tak, jak by měly. Za dostatečnou pomoc Irsku považuje také německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Obávat se podle Lagardeové není nutné ani rozšíření dluhové krize z Irska na další země v eurozóně. Trhy přitom spekulují, že další na řadě bude Portugalsko a pak i Španělsko.

Cena pětiletých úvěrových swapů, což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, v případě portugalských papírů vystoupila až na 545 bodů. To znamená, že na pojištění investice v objemu deset milionů eur je třeba vynaložit 545 000 eur ročně. Portugalsko už tak skoro dohnalo Irsko, kde se cena pojištění pohybuje kolem 590 bodů. V případě Španělska cena pojištění vystoupila na 350 bodů.

Španělsko a Portugalsko jsou teď na rekordech, což naznačuje, že obavy z šíření nákazy se po schválení pomoci Irsku nesnížily,“ řekl k cenám CDS analytik společnosti Markit Gavan Nolan, jehož citovala agentura Reuters.

Investoři ale jako větší riziko hodnotí i dluhy dalších zemí Evropské unie. V případě pětiletých CDS na dluhopisy maďarské vlády cena vzrostla o 14 bodů na 375 bazických bodů, v případě Polska se cena zvýšila o pět bodů na 153 bazických bodů. V obou případech je cena pojištění blízko maxima za poslední tři měsíce.

V eurozóně je na tom z hlediska výše nákladů na pojištění státních dluhopisů úplně nejhůř Řecko. V jeho případě se cena pojištění sice dnes o 20 bodů snížila, je ale na 945 bodech. Minulý týden se vyšplhala dokonce na 1000 bodů. Na pojištění investice deset milionů eur už tak bylo potřeba vynaložit celý jeden milion eur ročně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto…
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít