Záchrana Irska, na níž se podílí i Česko, nepomohla. Panika se šíří dál

29. listopadu 2010, 03:33 - stu, ČTK
29. listopadu 2010, 03:33

I když ministři financí členských zemí Evropské unie schválili záchranou půjčku pro Irsko, investory neuklidnili. Riziko, že přestanou kupovat dluhopisy Portugalska, Španělska či Itálie roste.

Foto:

Náklady na pojištění portugalských a španělských dluhopisů proti riziku nesplacení pokračují v růstu a v obou případech se dostaly na nový rekord. Zvolna se ale zvyšují i náklady na pojištění dluhopisů vlád v dalších zemích Evropské unie, včetně Itálie či Maďarska. Uvedla to organizace Markit. Investoři tak na definitivní schválení pomoci Irsku reagují s velkou dávkou nedůvěry.

Ministři financí eurozóny a Evropské unie v neděli večer definitivně schválili finanční pomoc pro Irsko ve výši 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Do záchranného programu na pomoc Irům se zapojí i Česko, které se zaručilo za celkem 6,7 miliardy korun, jež irské vládě půjčí Evropská komise.

Češi by museli celou částku zaplatit jen v případě, že by Irové úvěry od mezinárodního společenství během příštích let nesplatili. Celkem 67,5 miliardy eur Dublinu půjčí Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Zbylých 17,5 miliardy eur Irové věnují ze svého rozpočtu na další sanaci problémových bank, které zemi dostaly do současných problémů.

Finanční pomoc pro Irsko ve schválené výši je dostatečná. Řekla to francouzská ministryně financí Christine Lagardeová. Finanční trhy se podle ní chovají iracionálně a situaci se státními dluhy v Evropě neberou v potaz tak, jak by měly. Za dostatečnou pomoc Irsku považuje také německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Obávat se podle Lagardeové není nutné ani rozšíření dluhové krize z Irska na další země v eurozóně. Trhy přitom spekulují, že další na řadě bude Portugalsko a pak i Španělsko.

Cena pětiletých úvěrových swapů, což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, v případě portugalských papírů vystoupila až na 545 bodů. To znamená, že na pojištění investice v objemu deset milionů eur je třeba vynaložit 545 000 eur ročně. Portugalsko už tak skoro dohnalo Irsko, kde se cena pojištění pohybuje kolem 590 bodů. V případě Španělska cena pojištění vystoupila na 350 bodů.

Španělsko a Portugalsko jsou teď na rekordech, což naznačuje, že obavy z šíření nákazy se po schválení pomoci Irsku nesnížily,“ řekl k cenám CDS analytik společnosti Markit Gavan Nolan, jehož citovala agentura Reuters.

Investoři ale jako větší riziko hodnotí i dluhy dalších zemí Evropské unie. V případě pětiletých CDS na dluhopisy maďarské vlády cena vzrostla o 14 bodů na 375 bazických bodů, v případě Polska se cena zvýšila o pět bodů na 153 bazických bodů. V obou případech je cena pojištění blízko maxima za poslední tři měsíce.

V eurozóně je na tom z hlediska výše nákladů na pojištění státních dluhopisů úplně nejhůř Řecko. V jeho případě se cena pojištění sice dnes o 20 bodů snížila, je ale na 945 bodech. Minulý týden se vyšplhala dokonce na 1000 bodů. Na pojištění investice deset milionů eur už tak bylo potřeba vynaložit celý jeden milion eur ročně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít