Začátek konce tlustých peněženek, Google přišel s peněženkou-mobilem

27. května 2011, 15:51 - stu
27. května 2011, 15:51

Google představil novou službu Google Wallet. Časem by měla nahradit peněženku, protože umožní platit mobilem stejně jako platební či kreditní kartou.

 Foto: Profimedia.cz

Konec tlustých a těžkých peněženek, naditých platebními a kreditními kartami, a v neposlední řadě penězi, hned tak nepřijde. I když by si to společnost Google přála. Ta spolu se Citibank a karetní společností Mastercard představila aplikaci pro svůj mobilní telefon Nexus S, která nahradí karty, hotovost a časem i řidičák a další doklady. 

Majitelé smartphonu Nexus nahrají na speciální NFC čip údaje o své kartě či běžném účtu a v obchodech pak mohou platit pouhým přiložením telefonu ke speciální čtečce. Transakci pak zpravidla bude muset ještě potvrdit podpisem nebo zadáním číselného kódu.

V USA se tak podařil technologický průlom, o který se karetní firmy a banky v Česku snaží už několik let. Vždy však jejich snaha ztroskotala na dohodě s mobilními operátory či výrobci telefonů. Experti odhadují, že Google teď odstartuje soutěž ostatních výrobců mobilů a bank, aby se do většího zavádění technologie tzv. bezkontaktních plateb pustili.

Jenže ani Google Wallet, jak se nová služba jmenuje, nepřinese přecpaným peněženkám úlevu. Samotný telefon Nexus S není mezi americkými spotřebiteli příliš oblíbený. Čtečky NFC čipů zatím má v USA 124 tisíc obchodů, celosvětově se dá platit ve 311 tisících obchodech. Zatím je služba omezená jen pro držitele karet Mastercard od Citibank nebo předplacené karty Google.Nemluvě o různých dalších kartách, které peněženky zatěžují.

Aplikace Google navíc umožňuje platit telefonem jen do částky 100 dolarů, upozorňuje server SmartMoney.com. Nedá se proto čekat, že by Američané v nejbližších letech masivně platili v supermarketech nebo u zubaře mobilním telefonem.

Nicméně na trh už směřují další mobily, které NFC čipy budou obsahovat. Hovoří o tom firmy Research in Motion, Samsung či Nokia. Platební systémy by měl podporovat i nový iPhone 5. Mastercard a Visa umožní bankám nasazení bezkontaktních plateb mobilem ještě letos.

Objevují se rovněž obavy o bezpečnost uložených dat. Čísla kreditních a platebních karet v mobilu mohou být lákavým cílem pro zloděje a podvodníky. Google tvrdí, že systém je bezpečný, protože NFC čip, kde tyto informace jsou uloženy, je uzamčen pro ostatní aplikace. Navíc je čip aktivní jen v okamžiku, kdy je blízko čtečky a majitel mobilu potvrzuje platbu. 

Nicméně Google sám už dříve stáhl z on-line obchodu s mobilními aplikacemi programy, které byly schopny stahovat data z jiných oblastí mobilního telefonu. Banky proto budou podle SmartMoney.com tlačit výrobce telefonů a operátory, aby citlivá data na platebních čipech zabezpečily co nejlépe.

 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít