Začátek konce tlustých peněženek, Google přišel s peněženkou-mobilem

27. května 2011, 15:51 - stu
27. května 2011, 15:51

Google představil novou službu Google Wallet. Časem by měla nahradit peněženku, protože umožní platit mobilem stejně jako platební či kreditní kartou.

 Foto: Profimedia.cz

Konec tlustých a těžkých peněženek, naditých platebními a kreditními kartami, a v neposlední řadě penězi, hned tak nepřijde. I když by si to společnost Google přála. Ta spolu se Citibank a karetní společností Mastercard představila aplikaci pro svůj mobilní telefon Nexus S, která nahradí karty, hotovost a časem i řidičák a další doklady. 

Majitelé smartphonu Nexus nahrají na speciální NFC čip údaje o své kartě či běžném účtu a v obchodech pak mohou platit pouhým přiložením telefonu ke speciální čtečce. Transakci pak zpravidla bude muset ještě potvrdit podpisem nebo zadáním číselného kódu.

V USA se tak podařil technologický průlom, o který se karetní firmy a banky v Česku snaží už několik let. Vždy však jejich snaha ztroskotala na dohodě s mobilními operátory či výrobci telefonů. Experti odhadují, že Google teď odstartuje soutěž ostatních výrobců mobilů a bank, aby se do většího zavádění technologie tzv. bezkontaktních plateb pustili.

Jenže ani Google Wallet, jak se nová služba jmenuje, nepřinese přecpaným peněženkám úlevu. Samotný telefon Nexus S není mezi americkými spotřebiteli příliš oblíbený. Čtečky NFC čipů zatím má v USA 124 tisíc obchodů, celosvětově se dá platit ve 311 tisících obchodech. Zatím je služba omezená jen pro držitele karet Mastercard od Citibank nebo předplacené karty Google.Nemluvě o různých dalších kartách, které peněženky zatěžují.

Aplikace Google navíc umožňuje platit telefonem jen do částky 100 dolarů, upozorňuje server SmartMoney.com. Nedá se proto čekat, že by Američané v nejbližších letech masivně platili v supermarketech nebo u zubaře mobilním telefonem.

Nicméně na trh už směřují další mobily, které NFC čipy budou obsahovat. Hovoří o tom firmy Research in Motion, Samsung či Nokia. Platební systémy by měl podporovat i nový iPhone 5. Mastercard a Visa umožní bankám nasazení bezkontaktních plateb mobilem ještě letos.

Objevují se rovněž obavy o bezpečnost uložených dat. Čísla kreditních a platebních karet v mobilu mohou být lákavým cílem pro zloděje a podvodníky. Google tvrdí, že systém je bezpečný, protože NFC čip, kde tyto informace jsou uloženy, je uzamčen pro ostatní aplikace. Navíc je čip aktivní jen v okamžiku, kdy je blízko čtečky a majitel mobilu potvrzuje platbu. 

Nicméně Google sám už dříve stáhl z on-line obchodu s mobilními aplikacemi programy, které byly schopny stahovat data z jiných oblastí mobilního telefonu. Banky proto budou podle SmartMoney.com tlačit výrobce telefonů a operátory, aby citlivá data na platebních čipech zabezpečily co nejlépe.

 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít