Začalo to opeřeným míčkem

22. září 2010, 14:03 - Johanka Mrázová
22. září 2010, 14:03

V 7. století to v Číně začalo odbíjením opeřeného míčku. Novodobou éru začala hra poona, později badminton, okolo roku 1850, kdy ji z Indie do Anglie odvezli britští vojáci. Teď má svého pokračovatele – speed badminton neboli speedminton.

Autor: gekkos-berlin.de

Hlavním důvodem, proč jistý Berlíňan Bill Brandes přemýšlel o úpravě badmintonu, byl fakt, že venku lehký míček jednoduše neposlouchá. Každý poryv větru kazí hru a to opravdu není žádná legrace. Proto míček upravil a přidal mu na váze. Změnila se také raketa, která nyní více připomíná tu squashovou. Těžší míček umožnil rychlejší hru, které nejprve Bill Brandes říkal shuttleball. V roce 2001 ale dostala své aktuální jméno, tedy speed badminton. Už za dva roky na to, v roce 2003, bylo v Německu šest tisíc aktivních hráčů a o dva roky později se zde konal první šampionát. Není divu, úpravou míčku a rakety tento sport překonal svá slabá místa a nyní nabízí ryzí zábavu.

Ve dne i v noci

Speed badminton není tak náročný na prostor jako třeba tenis. Na tenisovém kurtu si pohodlně zahrají dvě dvojice. Hrát se dá ve dvou nebo ve čtyřech. Pro hráče ve dvouhře platí vyhrazený prostor – čtverec o velikosti strany 5,5 metru, mezi dvorci je pak vzdálenost 12,8 metru. Ke speed badmintonu na rozdíl od staršího předchůdce nepotřebujete síť. Vyhradit čtverce můžete třeba jen páskou, popřípadě stačí označit rohy prostoru.

Tuhle hru můžete provozovat prakticky kdekoli a kdykoli – venku na pláži, v parku, na střeše domů (pokud tedy mají rovnou střechu), na ulici nebo třeba v tělocvičně. Největší legraci si ale užijete, pokud si zahrajete večer nebo rovnou v noci. Ano, čtete správně. V noci. Některé míčky na speed badminton se totiž vyrábějí i se svítícím pruhem. Když k tomu přidáte fluoreskující spreje nebo pásky, které vyznačí hrací pole, je o program na několik hodin postaráno. Turnaj s přáteli si můžete ještě vylepšit, pokud svítícími barvami pomalujete i sebe. Jestli myslíte, že to nejde, zkuste zabrouzdat po internetových stránkách. Zjistíte, že noční hra a pomalovaní hráči ke speed badmintonu prostě patří.

Jde to i bez barev

Speed badminton ale nemusí být jen zábavou pro skupinové večírky. Dá se k němu přistupovat i k jako zcela seriózní alternativě squashe nebo tenisu. Speed badminton se hraje na 16 bodů a tři vítězné sety. Připravit se ale musíte na opravdovou rychlost. U staršího badmintonu, který má lehčí míčky, dosáhl rekordní smeč rychlosti 322 km/h. Speed badminton má ambice být ještě rychlejší. Proto můžete tenhle sport provozovat na udržení kondice. Při jediném zápasu totiž naběháte i několik kilometrů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít