Zač je perník v Pardubickém kraji?

07. února 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
07. února 2005, 00:00

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje. Kraj se nachází ve východní části Čech, s centrem přibližně 120 kilometrů od hlavního města Prahy. Spolu s kraji Královehradeckým a Libereckým tvoří v rámci strategie Česka takzvaný NUTS 2-Severovýchod. OD PRŮMYSLOVÉ EXPANZE K NOVÉMU USPOŘÁDÁNÍ

Průmyslový rozvoj Pardubicka začal v polovině 19. století. Přelomem je připojení Pardubic na dráhu z Prahy do Olomouce v roce 1845 a výstavba silniční sítě. V kraji vyrůstá přes 30 velkých průmyslových podniků a v souvislosti s tím se rozvíjí i bankovnictví. V roce 1850 poprvé vzniká Pardubický kraj, který zahrnuje území od Českého Brodu přes Humpolec až k česko-moravským hranicím.

V rámci správní reformy v roce 1949 se Pardubice stávají podruhé krajským městem. Nový kraj se rozkládá na území Chrudimska a části Čáslavska, včetně Chotěboře. Toto rozčlenění trvá až do roku 1960. Poté se Pardubice, po dlouhou dobu nejlidnatější město východních Čech, stávají okresním městem v rámci Východočeského kraje.

V roce 1990 zanikají krajské národní výbory a začíná debata o novém správním uspořádání země. Pardubický kraj vzniká ústavním zákonem k 1. lednu 2000 a tvoří ho území dřívějších okresů Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Kraj má napojení na všechny hlavní komunikace: evropský železniční koridor a letiště, budoucí dálnici a labský přístav.

VYNÁŠÍ FINANČNICTVÍ, NAOPAK NEJMÉNĚ TEXTIL

Počet zaměstnanců se sídlem v Pardubickém kraji (bez subjektů do 20 pracovníků) činil za 1. až 3. čtvrtletí loňského roku 133,6 tisíce fyzických osob, meziročně to bylo o 2,8 procenta méně. Úbytek počtu zaměstnanců se loni projevil ve všech oblastech, nejvíce v okresu Pardubice (o 5,5 procenta) a na Chrudimsku o 2,5 procenta.

Průměrná hrubá měsíční mzda v kraji vzrostla za první tři čtvrtletí loňského roku proti roku předchozímu o 7,5 procenta a činila na fyzickou osobu 15 059 korun, v přepočtu na plně zaměstnané 15 539 korun (nárůst rovněž o 7,5 procenta). Pokud jde o průměrnou mzdu v rámci všech čtrnácti krajů České republiky, pardubický byl loni až na 10. místě. Z okresů se nejlépe umístily Pardubice (na 31. místě). Ve srovnání s celorepublikovou průměrnou mzdou (17 945 korun) pobírali zaměstnanci Pardubického kraje o 2406 korun méně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující…
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít