Zač je perník v Pardubickém kraji?

07. února 2005, 00:00 - PŘEMYSL HOUŽVIČKA
07. února 2005, 00:00

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE Spíše podprůměrné mzdy, ale oproti jiným regionům i o něco nižší nezaměstnanost. To jsou nejdůležitější makroekonomické ukazatele Pardubického kraje. Kraj se nachází ve východní části Čech, s centrem přibližně 120 kilometrů od hlavního města Prahy. Spolu s kraji Královehradeckým a Libereckým tvoří v rámci strategie Česka takzvaný NUTS 2-Severovýchod. OD PRŮMYSLOVÉ EXPANZE K NOVÉMU USPOŘÁDÁNÍ

Průmyslový rozvoj Pardubicka začal v polovině 19. století. Přelomem je připojení Pardubic na dráhu z Prahy do Olomouce v roce 1845 a výstavba silniční sítě. V kraji vyrůstá přes 30 velkých průmyslových podniků a v souvislosti s tím se rozvíjí i bankovnictví. V roce 1850 poprvé vzniká Pardubický kraj, který zahrnuje území od Českého Brodu přes Humpolec až k česko-moravským hranicím.

V rámci správní reformy v roce 1949 se Pardubice stávají podruhé krajským městem. Nový kraj se rozkládá na území Chrudimska a části Čáslavska, včetně Chotěboře. Toto rozčlenění trvá až do roku 1960. Poté se Pardubice, po dlouhou dobu nejlidnatější město východních Čech, stávají okresním městem v rámci Východočeského kraje.

V roce 1990 zanikají krajské národní výbory a začíná debata o novém správním uspořádání země. Pardubický kraj vzniká ústavním zákonem k 1. lednu 2000 a tvoří ho území dřívějších okresů Pardubice, Chrudim, Svitavy a Ústí nad Orlicí. Kraj má napojení na všechny hlavní komunikace: evropský železniční koridor a letiště, budoucí dálnici a labský přístav.

VYNÁŠÍ FINANČNICTVÍ, NAOPAK NEJMÉNĚ TEXTIL

Počet zaměstnanců se sídlem v Pardubickém kraji (bez subjektů do 20 pracovníků) činil za 1. až 3. čtvrtletí loňského roku 133,6 tisíce fyzických osob, meziročně to bylo o 2,8 procenta méně. Úbytek počtu zaměstnanců se loni projevil ve všech oblastech, nejvíce v okresu Pardubice (o 5,5 procenta) a na Chrudimsku o 2,5 procenta.

Průměrná hrubá měsíční mzda v kraji vzrostla za první tři čtvrtletí loňského roku proti roku předchozímu o 7,5 procenta a činila na fyzickou osobu 15 059 korun, v přepočtu na plně zaměstnané 15 539 korun (nárůst rovněž o 7,5 procenta). Pokud jde o průměrnou mzdu v rámci všech čtrnácti krajů České republiky, pardubický byl loni až na 10. místě. Z okresů se nejlépe umístily Pardubice (na 31. místě). Ve srovnání s celorepublikovou průměrnou mzdou (17 945 korun) pobírali zaměstnanci Pardubického kraje o 2406 korun méně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít