Zabetonovali Evropu

26. ledna 2009, 00:00 - Petr Bayer
26. ledna 2009, 00:00

Společnost Merko CZ prorazila na evropské trhy se zařízeními na výrobu betonu.

V soutěži Exportér roku 2008 se tato severomoravská firma stala vítězem ve dvou kategoriích.

Merko CZ před časem získala další zakázku na dodávku dvou mobilních betonáren do Ruska za téměř tři miliony eur (přibližně 80 milionů korun). Tato pohyblivá zařízení, která lze podle potřeby rychle demontovat a přesunout na nové místo, patří mezi nejžádanější technologie v tomto oboru. Celkem firma betonárny dodává do 11 zemí zejména ve střední a východní Evropě.

Rusko je „na beton“

Ostravské Merko vyvezlo první pohyblivou betonárnu do ruské Brjanské oblasti již v loňském roce. „Zpočátku jsme měli obavy, zda vstupem na nový trh, který se z našeho pohledu vyznačoval určitými politickými a komerčními riziky, neohrozíme dynamický rozvoj naší firmy,“ popisuje generální ředitel firmy Libor Koudela. Nutností proto bylo nalézt nejen odběratele, ale především důvěryhodnou banku. „Finančně náš první kontrakt v objemu více než 1,5 milionu eur bezproblémově zajistila UniCredit Bank Czech Republic,“ dodává Koudela.

Po odkupu tříleté pohledávky za ruskou ZAO Metrobeton českou bankou obdrželo Merko peníze hned po uvedení zařízení do provozu a ruský partner nemusel celou částku platit najednou, ale platbu mohl rozložit do tří let. „Dodavatel dostal ihned po ukončení dodávky zaplaceno a zbavil se všech rizik, která by nesl v případě poskytnutí dodavatelského úvěru,“ tvrdí ředitelka divize UniCredit Bank Jana Kytlicová. Úrok se započetl do ceny kontraktu a byl údajně podstatně nižší, než za jaký by ruská společnost získala úvěr u tamních bankovních institucí. Ruský zákazník tak mohl následně uzavřít s českým podnikem nový kontrakt na další dvě „pojízdné“ betonárny.

Shání projektanty i montéry

Firma Merko vznikla v roce 1991 jako ryze obchodní společnost. O tři roky později působnost rozšířila o stavební a montážní aktivity a za další tři léta z malé soukromé firmy vyrostla do akciové společnosti, jež kromě moderních mobilních zařízení dodává též klasické betonárny a rovněž je rekonstruuje. Technologická zařízení zajišťuje od počátečního projektu až po uvedení celého zařízení do provozu. Nevyhne se přitom nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Chybí projektanti i montéři. Zatímco v roce 2006 pro firmu pracovalo 148 lidí, o rok později to bylo již 159 osob a loni 173 zaměstnanců. „V roce 2009 plánujeme udržet současný stav,“ poznamenává Koudela.

Za dobu své činnosti Merko CZ dodala desítky betonáren do všech krajů České republiky a dále na Slovensko, do Polska, Rakouska, Chorvatska, Srbska, Bosny, Rumunska, Bulharska, Ruska a na Ukrajinu. „Pro letošní rok počítáme s novými teritorii v dalších státech bývalého SSSR, zejména v Kazachstánu,“ líčí Koudela.

Tržby společnosti v loňském roce stouply o více než třetinu na předběžných 620 milionů korun. Letos chtějí tuto hranici udržet. Export se vyhoupl z necelých deseti milionů korun v roce 2000 na loňských asi 320 milionů korun a představoval 52 procent tržeb. Za vývozní úspěchy získala tato firma v anketě Exportér roku 2008 dvě první místa, a to v kategorii středních exportérů za největší meziroční nárůst exportu a cenu Exportér roku pro Moravskoslezský kraj.

Firma rovněž založila dceřiné firmy na Slovensku, v Polsku a chorvatském Záhřebu. Nezůstává však pouze u výroby betonáren, neboť pro zákazníky zajišťuje rovněž doplňkový sortiment, jako jsou kontejnery, přepravníky, automatické provozní linky pro výrobu prefabrikátů, třídírny, recyklační zařízení, topení a tlakové stanice pro dodávky vody.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít