Zábava a levné telefonování

31. října 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
31. října 2005, 00:00

INVEX Z ostře vyhraněného veletrhu pro počítačové odborníky se stává výstava pro mobilní a počítačové nadšence. Největší zájem na Invexu sklízely expozice počítačových her, levného internetového volání a mobilních operátorů.

INVEX Z ostře vyhraněného veletrhu pro počítačové odborníky se stává výstava pro mobilní a počítačové nadšence. Největší zájem na Invexu sklízely expozice počítačových her, levného internetového volání a mobilních operátorů.

Méně otevřených pavilonů a skromnější stánky. Více dětských návštěvníků. Taková byla realita letošního ročníku brněnského mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex. Zájem odborníků o podobný typ akcí upadá, a tak organizátoři hledají cesty, kudy z problému ven. Letos vytáhli trumf v podobě doprovodného mezinárodního veletrhu spotřební elektroniky a digitální zábavy Digitex, který má přilákat výměnou za odborníky co nejširší vrstvu populace.

V HLAVNÍ ROLI INTERNETOVÉ VOLÁNÍ

Největší zájem sklízel pavilon levného internetového volání - VoIP. Před každým stánkem se tísnily davy lidí, zjišťující, co to VoIP vlastně je a kolik peněz dokáže ušetřit. Invex zájem podpořil vytvořením samostatného projektu VoIP Expo 2005.

„Technologické studie jasně dokládají, že význam VoIP spojení roste, na světě jej dnes využívá přes 17 milionů firemních i privátních uživatelů. Za tři roky to bude v segmentu malých firem až 55 procent společností komunikujících výhradně přes datové linky. Telefonování bez paušálů, geografického omezení a mnohdy zdarma jednoznačně přestává být doménou internetových nadšenců,“ komentoval zájem o VoIP konzultant projektu VoIP Expo 2005 Jakub Ditrich.

Zcela největší davy se tísnily před stánkem Viphone, kde se výměnou za registrační údaje rozdávalo měsíční volání na pevné linky zdarma. Firma tak chtěla upozornit na nabídku neomezeného volání na pevnou linku za paušální poplatek 599 korun a také na speciální tarif volání za fixní měsíční poplatek od 2499 korun na pevné linky do 30 zemí světa včetně Česka. „Na základě průzkumu jsme se rozhodli tuto službu sestavit jako řešení pro malé a střední firmy. V rámci sedmi odstupňovaných programů může každá firma najít svůj program a uspořit až několik tisíc korun měsíčně,“ řekl Pavel Chlupáček ze společnosti Unient Communications, která službu Viphone provozuje. Také Český Telecom usilovně na VoIP pracuje. Zatím představil drobné služby ulehčující telefonování -například integraci vytáčení telefonního čísla do Outlooku. Komerční spuštění telefonování přes net by měl Telecom zahájit během příštího roku.

Podobný nával jako u VoIP byl také ve dvou herních pavilonech, kde se pořádalo několik turnajů v počítačových hrách. Ústřední událostí veletrhu v oblasti digitální zábavy byl 4. ročník mistrovství Česka v počítačových a mobilních hrách -InvexCup2005. Významnou událostí byl i AMD Euro Cyber Cup - středoevropský Counter Strike turnaj. Deset nejlepších týmů z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska či Srbska a Černé Hory se utkalo o 5000 dolarů. Každý den také probíhaly turnaje pro 30 až 50 návštěvníků Invexu. Premiérově se také uskutečnilo Národní finále World Cyber Games 2005, kvalifikace na olympiádu v počítačových hrách, která se letos koná v Singapuru.

MOBILY, MOBILY, MOBILY

Zájem také sklidila Mobility Hall, kde byly k vidění nejrůznější modely mobilních telefonů. Návštěvníci se mohli seznámit s údaji k jednotlivým telefonům, aby získali důkladnější informace před případným nákupem. Kdo chtěl, mohl se vyfotit fotomobilem a fotografii si rovnou vytisknout. Ovoce sklízeli také dva mobilní operátoři T-Mobile a Eurotel. Oskar Vodafone na Invexu tradičně chyběl. T-Mobile obsadil jeden pavilon s expozicí digitální televize v mobilním telefonu a rychlým internetem 4G. T-Mobile připravuje do budoucna projekt televize v mobilním telefonu a věří, že o něj bude zájem. Potvrzují to prý jeho marketingové průzkumy. Zatím půjde o experimentální projekt na technologii DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld), což je jeden ze systémů příjmu televizního digitálního vysílání.

Na vysílání programu se bude T-Mobile podílet s Českými radiokomunikacemi. Projekt nemá fungovat jako klasický televizní program, ale zákazníci si budou moci vybrat, jaký pořad budou chtít právě sledovat. Na expozici tohoto operátora bylo k vidění několik pořadů z hudebního pořadu T-Music, hudební stanice Óčko nebo přenos z vily VyVolených.

Eurotel na Invexu slavnostně oznámil spuštění mobilní sítě 3. generace. Ta by měla zahájit od 1. prosince. V jejím rámci by měly fungovat videohovory, rychlý mobilní internet, stahování multimediálních souborů a třeba přímého sledování aktuální dopravní situace na určitých dopravních uzlech. Ceny zatím nejsou známé, ale zpočátku například v rámci promoakce bude stát minuta videohovoru korunu. Signálem UMTS bude zpočátku pokryta pouze Praha a Brno, později se přidají další větší města. V počáteční nabídce budou tři mobilní telefony a jejich počet by se měl postupně rozšiřovat.

Na Invexu nechyběla ani prezentace rychlého internetu, který na výstavišti v síti Eurotel dosahoval průměrné rychlosti 1,4 megabitu za sekundu. V prosinci po komerčním spuštění služby má však být rychlost ještě vyšší, konkrétně až 1,8 megabitu za sekundu.

Více zajímavého se na Invexu nenašlo. Za zmínku snad stál ještě obývací pokoj blízké budoucnosti v podání firem Intel a Microsoft. Z jediného přístroje v obývacím pokoji ovládnete počítač, hi-fivěž i DVD přehrávač. Ostatní firmy většinou přivezly na Invex věci, které jsou už k vidění obchodech nebo alespoň na internetových stránkách.

Hlavní náplní návštěvníků z oboru se tak na Invexu staly především vyhlášené a bouřlivé firemní večírky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít