Za zemi konkurenceschopnější

22. září 2011, 16:38 - Vítězslav Klement
22. září 2011, 16:38

Užší spolupráce firem a výzkumných kapacit by zvýšila inovační potenciál Česka

Vláda v létě představila koncept zvyšování konkurenceschopnosti naší ekonomiky. V době, kdy Česká republika ztrácí konkurenceschopnost v rámci Evropy a Evropa v rámci světa, je potěšujícím zjištěním, že kabinet Petra Nečase je kromě tupých škrtů schopen i koncepčnější činnosti.
Kromě přínosných návrhů, jakými jsou podpora vzdělávání, budování infrastruktury nebo zeštíhlování a zefektivňování státní správy, se v materiálu objevuje i zavedení finanční ústavy ve jménu rozpočtové odpovědnosti země. Ač je to myšlenka bohulibá a správná, není úzkého vztahu mezi konkurenceschopností a státním deficitem.
Fiskální odpovědnost a její míra je těžko definovatelná. Řešením není cesta slovenské premiérky Radičové, která hodlá odvozovat platy politiků od aktuálního vývoje růstu hrubého domácího produktu. Z podstaty fungování malých otevřených ekonomik, jakými Slovensko i Česko bezpochyby jsou, mají politici těchto zemí vliv na vývoj HDP naprosto minimální, ačkoli mnoho z nich žije v opačné představě a zejména v dobách hojnosti se tento blud snaží vštěpit široké veřejnosti. Že není cestou ani stanovování různých limitů, je zřejmé na příkladu USA, kde se při špatném vývoji financí limit prostě zvýší a žádná hranice jako by nebyla. A je nezpochybnitelné, že značný podíl na dnešní dluhové krizi v Evropě má existence maastrichtských kritérií, legalizujících jistou úroveň státních schodků, jejichž schopnost vymahatelnosti a vynutitelnosti se ovšem limitně blížila nule.
Na počátku devadesátých let minulého století zažil Izrael ekonomický zázrak, který trvá dodnes. Je založen na vytvoření státního inovačního fondu, podpoře nových technologií a rizikového kapitálu. I proto je v židovském státě třicetkrát více investic rizikového kapitálu oproti evropskému průměru. A zatímco v Evropě vznikne ročně zhruba pět set technologických firem, jen v samotném Izraeli je to o dvě stě společností víc. Příčinou je zakládání a podpora takzvaných spin-off firem, založených na spolupráci soukromého a veřejného sektoru. I v našich podmínkách by se mohla rozšířit praxe vytváření těchto společenství soukromých firem například s univerzitami nebo výzkumnými ústavy, což by mělo na zvyšování inovativnosti českého prostředí pozitivní dopad. Společně s tím je klíčem k úspěchu na poli konkurenceschopnosti důraz na podporu komunikačních aktivit české vědy, mobility mezi akademickou a soukromou sférou. Zmíněné nástroje jsou součástí dlouhodobého procesu, nicméně neuškodí o nich diskutovat a nabízet alternativy. Konkurenceschopnost se ovšem dá posílit i v krátkodobějším měřítku, a to minimálním daňovým břemenem pro subjekty v ekonomice. V tomto případě se však vláda vydává spíše opačným směrem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít