Za všechno krize nemůže

05. února 2009, 00:00 - Radim Koliba
05. února 2009, 00:00

Možná mě za mé vyjádření někteří kolegové z oboru budou zatracovat, možná se mnou nebudou souhlasit a možná to vypadá, že střílím do vlastních řad.

Zpráva o vytunelování společnosti Reality Oskar a o prosincovém krachu realitní kanceláře Rekin pěkně rozvířila diskuzi v realitním oboru. Některé konkurenty to dokonce vyprovokovalo k prohlášení, že není dobré spoléhat na malé regionální firmy, ale je rozhodně bezpečnější využít služeb velkých společností disponujících kapitálovou silou.

Případ Rekinu však toto tvrzení téměř popírá. Realitní společnost uzavřela bez vysvětlení všech svých osm poboček a s několika desítkami klientů se nevyrovnala. Jednoduše přestala komunikovat, telefony jsou němé. Některé hlasy zase spojují krach Rekinu s finanční krizí, na níž se nyní dá „svalit“ téměř vše. Zřejmé je ovšem především to, že se jednalo o postup nejen neetický, ale tím, že si společnost ponechala i finanční hotovost složenou klienty, i o postup protiprávní.

Osobně si nedokážu představit, že bych druhý den nepřišel do kanceláře a zanechal po sobě prázdnou společnost. Ale jak je vidět, tak někteří ano. Povolání realitního makléře má v současné době snad vůbec nejhorší image ze všech. Ano, čas od času se ozývají hlasy, které volají po profesionalinaci oboru a změně z volné živnosti na vázanou. Obávám se ale, že pouhé výkřiky nestačí. Zatím nám v době, která je zmítána finanční krizí a obchodování s nemovitostmi slušně řečeno vázne, ještě krachují jednotlivé subjekty. Pro ztrátu důvěry nemůže být snad nic horšího.

Nepochybuji o tom, že v době předsednictví Evropské unii mají naši zákonodárci jiné starosti, ale změna právního rámce pro podnikání v realitách je víc než nutná. V době, kdy stát ručí za bankovní vklady a kdy existují nejrůznější restrikce pro finanční instituce, mohou realitní firmy hospodařit s finančními prostředky svých klientů zcela bez dozoru státu a bez jakéhokoliv pojištění nebo složené jistiny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Počítače v klíčence už tu byly. InnSpire vytvořil PC integrované do kabelu
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít