Za udržení dobrého bydla

15. května 2009, 12:12 - Táňa Králová
15. května 2009, 12:12

Glosa

Dvěma protesty ničeho nedosáhli, proto chystají třetí. Agrární komora ale může sebehalasněji demonstrovat proti nízkým výkupním cenám mléka, v ulicích a na silnicích je stejně nerozdýchá. Zemědělci mají pravdu, že za šest korun za litr se na mléku vydělávat nedá. Cena je to vážně bídná. Jenže než spadla na úroveň, na jaké byla naposledy před patnácti lety, vylétla na luxusních deset korun. Šéf Agrární komory Jan Veleba vyhrožuje vybíjením stád, když se cena nevzpamatuje a stát krávy finančně nepodrží. Skutečná situace ale není tak zoufalá, jak ji agrární lídři veřejnosti zkresleně malují.
Za loňský rok chovatelé vydělali na mléku 22 miliard korun, tedy o miliardu víc než rok předtím. Kdyby krávy a prasata byly v Česku na vymření, jak slyšíme, asi by do jejich chovů zemědělci mohutně neinvestovali. I v časech krize totiž pokračuje obrovský zájem o evropské dotace na výstavbu a rekonstrukci chlévů a nákup nových technologií. V únoru zemědělci předložili rekordní množství projektů na modernizaci živočišné výroby a spolu s nimi požádali o investiční dotace 2,4 miliardy korun (k tomu minimálně stejně tolik zaplatí sami). A hned v březnu v Praze demonstrovali za záchranu dojnic.
Je jedině dobře, že i v těžké době jsou chovatelé investičně při chuti. Potřebují modernizovat, aby snížili výrobní náklady a mléko i prasata dělali efektivněji. Nemá cenu dokola opakovat, že litr mléka vyrábějí za 8,50 koruny a mlékárny jim za něj nyní zaplatí jen něco málo přes šest korun. A kde jsou téměř čtyřicetimiliardové dotace, které letos přitečou do zemědělství? Na každou krávu je v nich také extra prémie 1600 korun, jenže Agrární komora by chtěla 300 eur. Nejraději by oprášila i výdobytky plánovaného hospodářství a zavedla minimální cenu mléka.
Nový šéf resortu Jakub Šebesta, do vlády nominovaný sociální demokracií, se rozkoukává. Prozatím slíbil návrat dotovaného školního mléka, což má prý pomoci oživit stagnující mléčný trh. Zrušením školního programu loni v srpnu se sledovala roční úspora šedesát milionů korun. Návrat dotovaného mléka pro školáky mléčnému trhu pranic nepomůže, když vypijí zanedbatelných 0,6 procenta z celkové produkce. Radovat se ale může sedm mlékáren, které krabičky pro žáky dodávají. Mléko by ale také mohlo téct proudem místo piva na předvolebních mítincích levicových partají. Beztak je další protesty chystané komorou mají podpořit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít