Za udržení dobrého bydla

15. května 2009, 12:12 - Táňa Králová
15. května 2009, 12:12

Glosa

Dvěma protesty ničeho nedosáhli, proto chystají třetí. Agrární komora ale může sebehalasněji demonstrovat proti nízkým výkupním cenám mléka, v ulicích a na silnicích je stejně nerozdýchá. Zemědělci mají pravdu, že za šest korun za litr se na mléku vydělávat nedá. Cena je to vážně bídná. Jenže než spadla na úroveň, na jaké byla naposledy před patnácti lety, vylétla na luxusních deset korun. Šéf Agrární komory Jan Veleba vyhrožuje vybíjením stád, když se cena nevzpamatuje a stát krávy finančně nepodrží. Skutečná situace ale není tak zoufalá, jak ji agrární lídři veřejnosti zkresleně malují.
Za loňský rok chovatelé vydělali na mléku 22 miliard korun, tedy o miliardu víc než rok předtím. Kdyby krávy a prasata byly v Česku na vymření, jak slyšíme, asi by do jejich chovů zemědělci mohutně neinvestovali. I v časech krize totiž pokračuje obrovský zájem o evropské dotace na výstavbu a rekonstrukci chlévů a nákup nových technologií. V únoru zemědělci předložili rekordní množství projektů na modernizaci živočišné výroby a spolu s nimi požádali o investiční dotace 2,4 miliardy korun (k tomu minimálně stejně tolik zaplatí sami). A hned v březnu v Praze demonstrovali za záchranu dojnic.
Je jedině dobře, že i v těžké době jsou chovatelé investičně při chuti. Potřebují modernizovat, aby snížili výrobní náklady a mléko i prasata dělali efektivněji. Nemá cenu dokola opakovat, že litr mléka vyrábějí za 8,50 koruny a mlékárny jim za něj nyní zaplatí jen něco málo přes šest korun. A kde jsou téměř čtyřicetimiliardové dotace, které letos přitečou do zemědělství? Na každou krávu je v nich také extra prémie 1600 korun, jenže Agrární komora by chtěla 300 eur. Nejraději by oprášila i výdobytky plánovaného hospodářství a zavedla minimální cenu mléka.
Nový šéf resortu Jakub Šebesta, do vlády nominovaný sociální demokracií, se rozkoukává. Prozatím slíbil návrat dotovaného školního mléka, což má prý pomoci oživit stagnující mléčný trh. Zrušením školního programu loni v srpnu se sledovala roční úspora šedesát milionů korun. Návrat dotovaného mléka pro školáky mléčnému trhu pranic nepomůže, když vypijí zanedbatelných 0,6 procenta z celkové produkce. Radovat se ale může sedm mlékáren, které krabičky pro žáky dodávají. Mléko by ale také mohlo téct proudem místo piva na předvolebních mítincích levicových partají. Beztak je další protesty chystané komorou mají podpořit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry.…
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Technologie
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít