Za udržení dobrého bydla

15. května 2009, 12:12 - Táňa Králová
15. května 2009, 12:12

Glosa

Dvěma protesty ničeho nedosáhli, proto chystají třetí. Agrární komora ale může sebehalasněji demonstrovat proti nízkým výkupním cenám mléka, v ulicích a na silnicích je stejně nerozdýchá. Zemědělci mají pravdu, že za šest korun za litr se na mléku vydělávat nedá. Cena je to vážně bídná. Jenže než spadla na úroveň, na jaké byla naposledy před patnácti lety, vylétla na luxusních deset korun. Šéf Agrární komory Jan Veleba vyhrožuje vybíjením stád, když se cena nevzpamatuje a stát krávy finančně nepodrží. Skutečná situace ale není tak zoufalá, jak ji agrární lídři veřejnosti zkresleně malují.
Za loňský rok chovatelé vydělali na mléku 22 miliard korun, tedy o miliardu víc než rok předtím. Kdyby krávy a prasata byly v Česku na vymření, jak slyšíme, asi by do jejich chovů zemědělci mohutně neinvestovali. I v časech krize totiž pokračuje obrovský zájem o evropské dotace na výstavbu a rekonstrukci chlévů a nákup nových technologií. V únoru zemědělci předložili rekordní množství projektů na modernizaci živočišné výroby a spolu s nimi požádali o investiční dotace 2,4 miliardy korun (k tomu minimálně stejně tolik zaplatí sami). A hned v březnu v Praze demonstrovali za záchranu dojnic.
Je jedině dobře, že i v těžké době jsou chovatelé investičně při chuti. Potřebují modernizovat, aby snížili výrobní náklady a mléko i prasata dělali efektivněji. Nemá cenu dokola opakovat, že litr mléka vyrábějí za 8,50 koruny a mlékárny jim za něj nyní zaplatí jen něco málo přes šest korun. A kde jsou téměř čtyřicetimiliardové dotace, které letos přitečou do zemědělství? Na každou krávu je v nich také extra prémie 1600 korun, jenže Agrární komora by chtěla 300 eur. Nejraději by oprášila i výdobytky plánovaného hospodářství a zavedla minimální cenu mléka.
Nový šéf resortu Jakub Šebesta, do vlády nominovaný sociální demokracií, se rozkoukává. Prozatím slíbil návrat dotovaného školního mléka, což má prý pomoci oživit stagnující mléčný trh. Zrušením školního programu loni v srpnu se sledovala roční úspora šedesát milionů korun. Návrat dotovaného mléka pro školáky mléčnému trhu pranic nepomůže, když vypijí zanedbatelných 0,6 procenta z celkové produkce. Radovat se ale může sedm mlékáren, které krabičky pro žáky dodávají. Mléko by ale také mohlo téct proudem místo piva na předvolebních mítincích levicových partají. Beztak je další protesty chystané komorou mají podpořit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít