Za spory kolem České televize můžeme být jen rádi

08. listopadu 2013, 12:00 - Tomáš Plhoň
08. listopadu 2013, 12:00

Je to už skoro 13 let, co se Kavčí hory proměnily v dějiště demonstrací, stávek a veřejných protestů. Takzvaná novoroční televizní krize z přelomu let 2000-2001 se samozřejmě nedá interpretovat jednoznačně. Také tehdy se na straně bojovníků za svobodu televize určitě daly najít rozpory a ne tak docela čestné argumenty, ostatně stejně jako dnes.

Historie se ale chtě nechtě musí přiklonit na jejich stranu – dokázali, byť jen částečně, Českou televizi vymanit z přímého vlivu politiků. Změnil se zákon a výběr členů Rady ČT probíhá o dost transparentnějším způsobem, jakkoliv má k ideálu stále daleko.

Dnes se schyluje k poprasku, který dávné časy v mnohém připomíná. Protesty redaktorů a hádky znesvářených stran, stejně jako nařčení z ovlivňování zpravodajství ve prospěch určité části politického spektra – to všechno má podobné prvky jako tehdy. Také dnes se na stranu autorů peticí a otevřených dopisů nedá přiklonit zcela jednoznačně. Jenže rozhodnutí o tom, zda mají pravdu redaktoři v čele s Adamem Komersem a Danielou Drtinovou, nebo vedení ČT a jim loajální novináři, není zdaleka to nejdůležitější. Důležité je, že nějaká debata o svobodě veřejnoprávních médií vůbec probíhá a je poměrně intenzivní.

Mediální vliv

To samo o sobě není vůbec samozřejmost. Pohled na česká média není totiž vůbec veselý. Většinu z nich vlastní čeští podnikatelé, přičemž o čestnosti jejich úmyslů se dá úspěšně pochybovat. Kvůli tučnému zisku to určitě nedělají. Ten už dávno v mediálním byznysu není realitou. Že by se místní oligarchové, kteří po 20 let investice do novinařiny úspěšně ignorovali, najednou vrhli na charitu? Proč by to dělali?

Zbývá samozřejmě snaha o získání mediálního vlivu. Babiš, Bakala i ti ostatní pravděpodobně za nějakých pár let a desítek milionů ztrát zjistí, že jejich úsilí se míjí účinkem. Můžete si koupit noviny a v nich kontrolovat obsah, ale ten samý úder se vám v mnohem větším měřítku vrátí od konkurence. Až se téhle hloupoučké iluze zbaví, nejspíš své mediální majetky zase houfně rozprodají. Nebude už ale pozdě? Vždyť už dnes Češi – vcelku oprávněně – novinám nevěří.

A z tohoto marasmu vystupuje Česká televize. Politici o vliv ve veřejnoprávní televizi vždycky stáli, vždycky stát budou a vždycky se o něj budou aktivně pokoušet. V tomto případě ale je s kým a proč bojovat. Je proti komu se ozvat. Pokud na titulní stránce deníku Dnes vyjde velký článek s titulkem „Jezte kuřata z Vodňan, ostatní jsou jedovatá“, prakticky si nemáte komu stěžovat. Oproti tomu má každý občan České republiky právo, aby Česká televize vysílala vyvážené a objektivní zpravodajství. Pokud to nedělá, můžeme – a měli bychom – se všichni ozvat.

Na Kavčích horách mají ke standardům britské BBC a podobných respektu hodných veřejnoprávních institucí pochopitelně ještě daleko. Ale buďme rádi, že tam jsou. Třeba až se na Nový rok půjde zase demonstrovat.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Zvol si svého nepřítele

Syndrom volební únavy

Vítejte zpátky, neveřejné zakázky


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít