Za protesty jsou prý spekulanti

15. října 2007, 00:00 - Dušan Šrámek
15. října 2007, 00:00

Do konce letošního roku lze v České republice očekávat masivní zakládání akciových společností. Velký zájem bude zejména mezi podnikateli, kteří akciovky využívají ke spekulativním obchodům.

Akciové společnosti Do konce letošního roku lze v České republice očekávat masivní zakládání akciových společností. Velký zájem bude zejména mezi podnikateli, kteří akciovky využívají ke spekulativním obchodům.

Koncem srpna schválila Poslanecká sněmovna v reformním balíku i rozsáhlou novelu zákona o dani z příjmu. Novela přinese i zpřísnění podmínek prodeje cenných papírů u fyzických osob. „Pokud podnikatel založil akciovou společnost v lednu 2007 a v září prodal všechny její akcie, příjem z tohoto prodeje měl zcela osvobozený od daně. Pokud však akciovku založí v lednu 2008 a prodá ji v listopadu příštího roku, zdaní zisk patnáctiprocentní sazbou,“ uvádí daňový analytik společnosti Akont Pavel Stehno.

Podle ředitele firmy Online Tomáše Chrobáka podnikatelé v Česku zareagují tak, že budou do konce letošního roku ve velkém zakládat akciové společnosti. „Stejně tak se rapidně zvedne zájem o koupi již založených, takzvaných ready-made akciových společností. U nich totiž budou mít jistotu, že při následném prodeji akcií budou moci uplatnit starý režim s osvobozením od zdanění už po šesti měsících držby,“ říká Chrobák.

Namísto domu prodá akciovku

Typickou oblastí, kde se akciové společnosti využívají ke spekulativním nákupům, je obchod s nemovitostmi. „Místo toho, aby se vlastníkem domu či bytu stal přímo podnikatel (fyzická osoba) a platil daň z příjmu z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou, koupí nemovitost na akciovou společnost. Následně pak prodá akcie společnosti, která tuto nemovitost vlastní.

Jediné, co je nutné udělat proto, aby transakce byla osvobozena od zdanění, je dodržet časový odstup šesti měsíců mezi nákupem a prodejem akcií. U akciových společností pořízených od 1. ledna 2008 se už ale bude muset čekat pět let,“ upozorňuje Chrobák.

Motiv vládou realizované změny je podle Chrobáka jasný – navýšit příjmy státní pokladny ze zdroje, kde to není příliš vidět a nezpůsobí to masivní odpor poplatníků. Popsanou změnou daňových vlastností navíc stát odrazuje české podnikatele od toho, aby akciové společnosti drželi na fyzickou osobu. „To znamená evidentní rozpor s deklarovaným cílem zatraktivnit a zjednodušit podnikatelské prostředí v České republice. Neboť podnikatelé, kteří doposud vlastnili společnosti přímo na fyzickou osobu, v budoucnu dost pravděpodobně využijí zahraniční holdingové společnosti. Například kyperské společnosti mohou prodávat akcie bez jakéhokoliv časového testu pro osvobození,“ konstatuje Pavel Stehno.

Bouře ve sklenici vody?

Za bouři ve sklenici vody považuje nespokojenost společnosti Online s přijatou právní úpravou náměstkyně ministra financí Dana Trezziová. „Rozumím tomu, že společnost, která prodává firmy na klíč, se snaží povzbudit nákupy svých produktů. Je mi ale líto, že sděluje pouze část informace ke změně osvobození příjmů z prodeje cenných papírů,“ konstatuje.

Osvobození příjmů z prodeje akcií a ostatních investičních instrumentů a příjmy z podílu připadající na podílový list při zrušení podílového fondu po šesti měsících od jejich nabytí zůstává podle ní zachováno. Avšak pouze pro fyzické osoby, jejichž celkový podíl na základním kapitálu a hlasovacích právech společnosti nepřevyšoval v době 24 měsíců před prodejem cenných papírů pět procent. „Při nesplnění podmínek a u ostatních cenných papírů (například akcií neobchodovaných na veřejném trhu) se lhůta pro uplatnění osvobození prodlužuje od 1. ledna 2008 na pět let,“ vysvětluje náměstkyně.

Od daně z příjmů jsou nadále osvobozeny na základě přechodného ustanovení příjmy z prodeje cenných papírů, které byly nabyty před 1. lednem 2008. Cílem této úpravy bylo sjednotit daňové ošetření příjmů z prodeje kapitálových účastí neobchodovaných společností na veřejném trhu, a to jak akciových společností, tak společností s ručením omezeným. „Domnívám se, že omezení daňových optimalizací využívaných u spekulativních obchodů je cesta správným směrem,“ uzavírá Trezziová.

„Jistě se najdou případy, kdy nově přijaté opatření bude mít kontraproduktivní charakter. Ale v principu je lze považovat za protispekulativní úpravu, která se oblasti průmyslového podnikání dotýká jen v minimálním rozsahu,“ hájí přijatou právní úpravu právní expert Svazu průmyslu a dopravy Tomáš Barták.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít